Rodzaje gier komputerowych

Rodzaje gier komputerowychGry komputerowe stają się dla wielu osób najpopularniejszym i najlepszym źródłem rozrywki. Na całym świecie jest miliony graczy i ciągle ich przybywa, dlatego twórcy gier zaczęli tworzyć nowe gatunki gier, aby każdy gracz znalazł coś odpowiedniego dla siebie, ponieważ nie każdy lubi gry FPS lub gry sportowe. Obecnie gry komputerowe dzielą się na różne gatunki z których każdy gracz ma swoje ulubione.

Jedni lubią strategię inni wolą gry logiczne. Każdy gatunek gry daje inne doznania i oferuje coś innego co jest z korzyścią dla gracza, ponieważ może on "wybrzydzać" i przebierać w różnych tytułach. Na dzień dzisiejszy można wyróżnić następujące rodzaje gier komputerowych.:

Gry przygodowe

Pierwszym rodzajem gier są popularne przygodówki, czyli gry przygodowe w których gracz wciela się w postać zazwyczaj samotnego bohatera, który ma do wykonania ważną misję od której powodzenia może zależeć np. los świata. Gry przygodowe różnią się od fabularnych tym, że gracz wcale lub niewielkim stopniu ulepsza umiejętności swojego bohatera. Zazwyczaj oferują wiele zagadek, dlatego przydaje się w nich logiczne myślenie i spostrzegawczość, natomiast refleks w mniejszym stopniu.

Gry zręcznościowe

Do tego rodzaju gier można zaliczyć popularne FPS (wśród graczy zwane strzelanki), bijatyki, gry platformowe różne gry z poruszającym się po ekranie celownikiem, shootery, gry składankowe itp. Gry zręcznościowe obejmują najwięcej gier i są najpopularniejsze. Takie gry wymagają od gracza refleksu, logicznego myślenia, spostrzegawczości i sprawnego posługiwania się w zależności na czym gramy joypadem lub myszką. W grach zręcznościowych najważniejszy jest refleks i szybka reakcja na wydarzenia dziejące się na naszym ekranie.

Gry fabularne

Do gier fabularnych można zaliczyć JRPG czy ostatnio bardzo popularne gry MMORPG. W grach fabularnych gracz wciela się w bohatera, którego w miarę rozwijania fabuły ulepsza, czyli podnosi mu różne umiejętności, które przydadzą się w dalszej części fabuły. Umiejętności do rozwijania są różne w zależności od wybranej profesji. Często wymaga jest wiedza na temat postaci, którą gramy, ponieważ źle rozwinięta postać będzie słaba co może zmniejszyć przyjemność z gry.

Gry symulacyjne

Gry symulacyjne umożliwiają różne symulacje. To dzięki nim możemy doświadczyć wirtualnej symulacji ludzkiego życia lub sprawdzić jak to jest kierować różnymi pojazdami np. traktorem czy ciężarówką. Popularne są także symulatory latania samolotem i helikopterem gdzie gracz wciela się w wirtualnego pilota i musi bezpiecznie przetransportować drogą powietrzną pasażerów. Gry tego rodzaju największy nacisk kładą na realizm. Fizyka i otoczenie muszą przypominać w jak największym stopniu realny świat. Skoro jest to symulacja wszelkie prawa rządzące tym światem powinny zostać zachowane w jak największym stopniu.

Gry sportowe

Kolejnym rodzajem gier są gry sportowe. Przykładem takiej gry jest np. Fifa. W tym przypadku gry pozwalają się wcielić w rolę koszykarza, piłkarza, siatkarza itp. oraz rozwijać jego umiejętności. Tutaj również podobnie jak w grach symulacyjnych kładzie się bardzo duży nacisk na realizm np. piłka kopnięta przez wirtualnego piłkarza ma jak najdokładniej odzwierciedlać tor jej lotu i siłę uderzenia.

Gry logiczne

Wymagają one od gracza rozwiązywania ciągu zadań logicznych, aby przejść do następnego poziomu i tak aż do ukończenia ostatniego poziomu i przejścia gry. Jedną z popularniejszych gier tego rodzaju jest Lemmings. Zgodnie z nazwą do ukończenia gry potrzebne jest logiczne myślenie w takich grach każdy błąd może mieć swoje konsekwencje w dalszej rozrywce.

Gry strategiczne

Do gier strategicznych zalicza się m. in. gry taktyczne, ekonomiczne, strategie turowe, RTS (strategia czasu rzeczywistego). Gry strategiczne podobnie jak wyżej opisane gry logiczne wymagają przede wszystkim logicznego myślenia w przeciwieństwie do gier zręcznościowych nie liczy się tu refleks czy umiejętność sterowania joypadem lub myszką. Są to zazwyczaj gry dla osób starszych, których ukończenie może zająć wiele godzin. Jak nazwa gry sugeruje, aby ukończyć grę trzeba znaleźć odpowiednią strategię na sztuczną inteligencję lub innego gracza.

Gry edukacyjne

Ostatnim rodzajem gier są gry edukacyjne, przeznaczone głównie dla najmłodszych, aby uczyć dzieci różnych rzeczy w formie zabawy, znajdą się również gry edukacyjne dla dorosłych. Tego rodzaju gry są często przywoływane jako przykład osobom, które uważają, że granie to tylko "odmóżdżarnia" dla najmłodszych, gry edukacyjne obalają ten nieprawdziwy pogląd. Na rynku gier komputerowych każdy znajdzie coś dla siebie są gry dynamiczne pełne akcji i spokojne, logiczne gdzie trzeba wycisnąć wszystko z szarych komórek, aby je ukończyć i polegające na przejściu z punktu A do B anihilując wszelkie formy życia. Jak zatem widać nie można wrzucać wszystkich gier do jednego "wora", ponieważ każdy gatunek gier daje inną formę rozrywki i jest skierowany do innego konsumenta gier.

Komentarze