Wpływ e-sportu na kulturę i społeczeństwo oraz kontrowersje z nim związane

E-sportE-sport jest stosunkowo młodą dziedziną, która z każdym rokiem coraz szybciej się rozwija. Jej rosnąca popularność jest wyraźnie widoczna w ilości fanów na całym świecie, jakości organizowanych turniejów, pulach nagród i zainteresowaniu ludzi tematem sportów elektronicznych. W tym wszystkim najważniejsi są gracze e-sportowi, którzy mają znaczący wpływ na społeczeństwo i kulturę. Swoimi zachowaniami wyznaczają trendy i dla wielu młodych ludzi są wzorem do naśladowania. Jak dla niektórych piłkarze, tak dla wielu bohaterami stali się e-sportowcy.

Gry komputerowe już od dawna stanowią rozrywkę dla ludzi na całym świecie. Z początku było znacznie ciężej pod wieloma względami. Dostęp do gier był ograniczony, a sami gracze często traktowani byli jako ludzie gorszej kategorii. Mówienie o grach komputerowych w towarzystwie innych osób bywało powodem do wstydu i stanowiło przyczynę odcięcia od grupy rówieśników. Z biegiem czasu wszystko zaczęło ulegać zmianom.

Obecnie gry komputerowe cieszą się ogromną popularnością, a w ostatnich latach zaczęto traktować rywalizację cyfrową jak dyscyplinę sportową. Turnieje e-sportowe gromadzą miliony widzów na całym świecie. Z każdym rokiem coraz więcej fanów z wielką chęcią ogląda zmagania profesjonalnych graczy w takich grach jak League of Legends, Counter Strike czy Fortnite. Niedawno nawet MKOL (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) przychylnie wypowiadał się o e-sporcie i postanowił zorganizować w 2023 roku tydzień e-sportu. Nie wyklucza także możliwości, że w niedalekiej przyszłości sporty elektroniczne będą oficjalną częścią Igrzysk Olimpijskich.

Oficjalne uznanie rywalizacji w grach komputerowych za prawdziwy sport wzbudza silne kontrowersje. Dla wielu osób wirtualne zmagania są jedynie formą prostej rozrywki, która w żaden sposób nie łączy się ze sportem, a ich uprawianie nie wymaga dyscypliny, determinacji ani kondycji fizycznej. Tu warto zaznaczyć, że w rzeczywistości sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ nie powinno mylić się rekreacyjnej gry z profesjonalną sceną.

Gra na wysokim poziomie, jaki prezentują zawodnicy tacy jak PashaBiceps, Jankos czy Faker, wymaga ogromnej ilości skupienia i dyscypliny. Jednocześnie istotne jest również zadbanie o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, ponieważ bezpośrednio przekładają się one na osiągane wyniki. E-sportowcy zawsze pilnują diety i regularnie ćwiczą na świeżym powietrzu lub na siłowni. Ich kondycja jest zdecydowanie lepsza niż niejednej osoby, która rekreacyjnie gra na przykład w piłkę nożną na osiedlowym boisku.

Powinniśmy wziąć również pod uwagę, że e-sport wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami. Jako jedna z popularniejszych dyscyplin sportowych ma bezpośredni lub pośredni wpływ na miliony swoich odbiorców. Gracze e-sportowi skutecznie promują uczciwą rywalizację, integrację społeczną i zachęcają do dbania o własne samopoczucie, kondycję i zdrowie.

Rywalizacja na scenie e-sportowej łączy ludzi. Jest to znakomity sposób na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni. Nie tylko wśród profesjonalnych graczy, ale również pomiędzy fanami. Nie występuje tu (lub rzadko się objawia) zjawisko, które jest wyraźnie widoczne w wielu sportach tradycyjnych, czyli otwarta agresja pomiędzy kibicami przeciwnych drużyn. Na turniejach e-sportowych, wydarzeniach gamingowych i wszelkiego rodzaju eventach można otwarcie mówić o swoich faworytach i poglądach. Nie trzeba przy tym martwić się o swoje zdrowie, ponieważ nie sprowokuje to żadnych konfliktów. Każdy ma prawo kibicować, komu chce.

Oczywiśćie nie jest tak, że e-sport jest wolny od wszelkich wad. Mogące pojawiać się problemy dotyczą nie tyle profesjonalnych graczy, co raczej fanów próbujących naśladować swoich idoli. Zazwyczaj starają się jak najwięcej trenować w wybranej grze, aby osiągać rezultaty i mieć szansę wystąpienia przynajmniej na mniejszych turniejach. Często zapominają przy tym, że umiejętność gry jest zaledwie początkiem, a najważniejsza jest właśnie kondycja fizyczna i zdrowie. Pominięcie tych istotnych aspektów może prowadzić do problemów z kręgosłupem, zmniejszenia aktywności fizycznej, zaniedbania wychodzenia na świeże powietrze i wystąpieniem kontuzji takich jak zespół cieśni nadgarstka.

Zawsze musimy pamiętać o tym, że jeśli chcemy naśladować naszych idoli, niezależnie czy jest to e-sport, czy sport tradycyjny, należy zadbać o wszystkie kwestie związane ze skutecznym treningiem i szlifowaniem swoich umiejętności. Profesjonalni gracze często mają do swojej dyspozycji cały zespół pracowników, którzy pomagają im w zadbaniu o zdrowie, dokładnie tak samo, jak w przypadku piłkarzy czy siatkarzy. Są to psychologowie sportowi, trenerzy personalni, dietetycy czy fizjoterapeuci.

Dobrze jest pamiętać, że rozwój technologiczny jest nieunikniony. Oznacza to, że e-sport również będzie ewoluował. Jeszcze niedawno zarobki graczy były bardzo skromne, a często wręcz symboliczne. Aktualnie najlepsi z nich potrafią zarabiać setki tysięcy dolarów, a w niektórych przypadkach nawet miliony, za samo reprezentowanie drużyny i uczestniczenie w turniejach. Do tego dochodzą także inne źródła dochodu, takie jak streaming na żywo, nagrywanie filmów na YouTube, umowy sponsorskie czy reklamy produktów (akcesoria gamingowe, ubrania czy samochody).

Biorąc to wszystko pod uwagę nie może dziwić fakt, że e-sport tak prężnie się rozwija i jest obecnie rynkiem wartym miliardy dolarów. Rekreacyjne rozgrywki ewoluowały. W dodatku zrobiły to bardzo szybko. Z hobbystycznej zabawy przeszły w niewielkie turnieje, a następnie w e-sport, który ma znaczny wpływ na rozwój kultury i społeczeństwa. Dotyczy to nie tylko młodego pokolenia, ale również starszych graczy.

Oczywiście znacznie silniejsze oddziaływanie e-sportu można zauważyć w kontekście dzieci i młodzieży. Są oni silnie związani z grami komputerowymi, a często także ze sceną sportów elektronicznych. Pomijając już powstające szkoły gamingowe, rynek ten w znacznym stopniu wpływa na rozwój młodszego pokolenia. Zauważyło to wielu nauczycieli, którzy w zwyczajnych szkołach zaczęli uczyć na przykładzie rywalizacji e-sportowej, co znacząco ułatwia przyswajanie informacji, sprawia, że zajęcia stają się łatwiejsze, a także zapewnia rozwój umiejętności społecznych.

Istotny jest przy tym także wpływ sportów elektronicznych na branżę gier komputerowych i technologię. Ogromne inwestycje sponsorów i inwestorów w ten dynamicznie rozwijający się rynek sprawiają, że całość gamingu (sprzęt komputerowy, akcesoria, wirtualna rzeczywistość czy jakość gier) przekracza kolejne granice. Jednocześnie wpływa to na rozwój powiązanych dziedzin, które z kolei łączą się z innymi rozwiązaniami technologicznymi, a trzeba pamiętać, że technologia jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Kto nie korzysta z komputerów, tabletów, e-booków, smartfonów, komunikacji miejskiej czy samochodów? Rynek e-sportowy w mniejszym lub większym stopniu wpływa na życie każdego człowieka, nawet jeśli jest się tego przeciwnikiem.

Wiele osób uważa, że w przyszłości e-sport może całkowicie zdominować rynek sportowy i przyćmić nawet piłkę nożną. W krótkim czasie zdołał dokonać naprawdę wielkich postępów, a miliony fanów na całym świecie są tego dowodem. Jednak zrównanie popularności e-sportu z piłką nożną jest odległym tematem. Być może kiedyś rzeczywiście tak się stanie, ale z pewnością nie w najbliższych latach. Mimo wszystko sporty elektroniczne są niezwykle ciekawym zjawiskiem. Dla wielu osób jest to jedynie forma rozrywki, ale prawda wygląda tak, że e-sport ma ogromny wpływ na rynek gamingowy i technologiczny, a także na społeczeństwo i kulturę. Dobrze jest nieustannie obserwować i analizować jego dalszy rozwój, ponieważ niezaprzeczalnie stał się rzeczywistością i ma potężny wpływ na kształtowanie się naszej przyszłości.

Komentarze