Czy korzystanie z darmowego antywirusa ma sens?

Oprogramowanie antywirusoweInternet wciąż się rozwija. Z poziomu komputera, a nawet telefonu komórkowego mamy obecnie dostęp do tysięcy różnego rodzaju usług. W każdej chwili możemy sprawdzić stan naszego konta bankowego, przejrzeć ważne dokumenty znajdujące się w firmowej chmurze, a także wykonać cały szereg innych czynności. Na naszych urządzeniach również znajduje się mnóstwo cennych plików, których utrata byłaby dla nas poważnym problemem.

Na nasze pieniądze i dane poluje jednak ogromna liczna nieuczciwych ludzi. Tworzą oni różnego rodzaju programy i wirusy mające za zadanie wykraść nasze poufne informacje albo dostać się na nasze urządzenie i zaszyfrować pliki. Odzyskać możemy je oczywiście po zapłaceniu niemałego okupu. Warto więc zabezpieczyć się przed internetowymi zagrożeniami.

Antywirus - obrona przed szkodliwym oprogramowaniem

Większość użytkowników Internetu zdaje sobie sprawę z tego, że szkodliwe oprogramowanie to ogromny problem. Wystarczy chwila nieuwagi i informacje o nas mogą trafić w niepowołane ręce. Wystarczy otworzyć nieopatrznie jeden załącznik z wiadomości e-mail, która przyszła, by stracić wszystkie zapisane na naszym urządzeniu informacje.

Można oczywiście próbować zachować pełne bezpieczeństwo i odwiedzać tylko zaufane strony internetowe, ale gwarantuję, że pewnego dnia nasz ulubiony blog może paść ofiarą jakiegoś ataku i zacząć infekować komputery odwiedzających. Nie jest to wcale niemożliwe.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest regularnie aktualizować system, trzymać włączonego firewalla (osłonę sieciową mającą za zadanie chronić nas przed atakami) i korzystać z programu antywirusowego. Wiele osób uważa, ze jest to tylko zbędny dodatek, który tylko spowalnia pracę komputera. Po części jest to racja, gdyż program antywirusowy stale skanuje pliki na naszym komputerze, a także sprawdza odwiedzane strony internetowe pod kątem szkodliwego oprogramowania. W obecnych czasach komputery są jednak tak szybkie, że różnica w pracy jest praktycznie niezauważalna, a dowiedzieć się o tym, że szkodliwe oprogramowanie zostało zablokowane jest nieco lepsza opcją niż stracić wszystkie dane i być zmuszonym do formatowania dysku twardego.

Czy warto korzystać z darmowych antywirusów?

Na rynku znajdziemy zarówno płatne jak i darmowe antywirusy. Większość osób kieruje się zazwyczaj poglądem, że skoro coś jest darmowe, to zapewne jest bezużyteczne i przysporzy nam większej ilości problemów niż wynikających ze stosowania korzyści. Jest to jednak błędne myślenie. Dlaczego?

Przede wszystkim, większość darmowych programów antywirusowych jest tylko nieco ograniczoną wersją płatnej aplikacji. Czy stworzenie felernego programu i promowanie go pod tą samą marką co antywirus, którego licencja kosztuje kilkaset złotych w skali roku ma sens? Zdecydowanie nie. Kto zdecydowałby się na zakup płatnej wersji widząc, że ta darmowa działa tragicznie?

Dlaczego więc firmy decydują się na wypuszczanie obok siebie dwóch wersji tego samego programu - ograniczonej darmowej i płatnej? Teoretycznie rozwiązanie takie nie ma sensu, gdyż większość osób decydując się na program antywirusowy wybierze darmową wersję. Spójrzmy na to z innej strony. Jeśli ktoś wybierze darmowego antywirusa zamiast jego lepszej płatnej wersji, nie oznacza, że nie dał zarobić danej firmie. Po prostu, gdyby do wyboru miał tylko płatne programy antywirusowe, nie korzystałby z żadnego. Darmowy program jest swego rodzaju reklamą. Jeśli spełni swoje podstawowe funkcje, z pewnością zachęci użytkownika do zakupu wersji rozszerzonej.

Czym więc różnią się płatny i darmowy antywirus? Bezpłatna ochrona oferuje nam tylko podstawowe funkcje takie jak skanowanie plików na dysku i śledzenie zagrożeń na odwiedzanych przez nas stronach. W płatnych wersjach antywirusa znajdziemy dodatkowe funkcje takie jak np. wbudowany firewall, system antyspamowy, dodatkowe ochrony poufnych danych oraz kamerki internetowej, a także mnóstwo innych mniej lub bardziej potrzebnych funkcji jak np. możliwość korzystania z wbudowanego w program połączenia z VPN.

Podstawowe założenia obu wersji programów są dokładnie takie same. Baza wirusów i jądro aplikacji, a co za tym idzie skanery antywirusowe, działają na jednakowych zasadach. Chronią komputer użytkownika przed zagrożeniami.

Darmowe antywirusy mają jedno ograniczenie - ich licencja w większości przypadków przewiduje, że można z nich korzystać tylko w celach niekomercyjnych. Oznacza to, że nie możemy ich zainstalować na komputerach firmowych i wykorzystywać w naszej firmie. Są ograniczone do użytku domowego. Do celów służbowych trzeba się zdecydować na wersję płatną.

Antywirus - instalować czy nie?

Zgodnie z tym co zostało wyżej napisane, warto posiadać program antywirusowy, gdyż pomoże nam on uniknąć zdecydowanej większości czyhającego na nas w sieci niebezpieczeństwa. Nie ma większego znaczenia czy będzie to darmowa czy płatna wersja, gdyż jak już zostało wspomniane, podstawowe funkcje są takie same i bez problemu wystarczą większości użytkowników Internetu. Zgodnie z zasadą "lepiej zapobiegać niż leczyć" warto zainstalować na swoim urządzeniu program antywirusowy i cieszyć się nieco większym bezpieczeństwem swoich danych.

Autor: www.dobryvpn.pl.

Komentarze