Czym jest system informatyczny?

Czym jest system informatyczny?Czym jest system informatyczny? Systemem informatycznym nazywany zbiór elementów, które przetwarzają dane przy użyciu komputera. System informatyczny posiada kilka ważnych, elementów składowych.

Sprzęt - hardware

Najczęściej są to komputery, ale również szereg innych urządzeń, takich jak urządzenia do komunikacji pomiędzy poszczególnymi elementami czy akcesoria do przechowywania danych.

W skład systemu mogą wchodzić również sprzęty, służące do odbierania informacji z zewnątrz, takie jak kamery czy skanery. System może być też wzbogacony o roboty czy urządzenia, podłączane do komputera i sterowane za jego pomocą. Kolejnym elementem systemu informatycznego jest oprogramowanie. To informacje dostępne w postaci instrukcji i danych, z których, za pomocą komputera, realizuje się określone zadania. Inaczej nazywane jest również aplikacją czy programem komputerowym.

Oprogramowanie - software

Procesem, w jakim powstaje jest programowanie. Programista zawsze chroni swoje dzieło prawem autorskim i pozwala na jego użytkowanie na podstawie warunków określonych w licencji danego produktu. Przykładami oprogramowania są edytory tekstu, edytory grafiki, arkusze kalkulacyjne, gry, ale również wirusy komputerowe. Oprogramowanie jest bardzo istotne w każdym systemie informatycznym. Nie może on istnieć również bez kolejnego elementu, jakim są ludzie.

Zasoby ludzkie

Zasoby ludzkie odpowiedzialne są za sterowanie poszczególnymi urządzeniami oraz obsługiwanie programów, jakie wchodzą w skład systemu informatycznego. Poza tym, ważne są także elementy informacyjne i organizacyjne. Do elementów informacyjnych zaliczamy bazy wiedzy. Do elementów organizacyjnych należą procedury i instrukcje, które pozwalają nam korzystać z danego systemu.

Zastosowanie systemów informatycznych

Systemy informatyczne znajdują dziś zastosowanie w wielu dziedzinach, są wyjątkowo popularne w przedsiębiorstwach. Stanowią tam nowoczesne narzędzie usprawniające funkcjonowanie firmy jak również poprawiające jakość komunikacji. Systemy informatyczne w takich rozumieniu mogą składać się z kilku poszczególnych aplikacji lub stanowić całość, dzięki doskonałemu zintegrowaniu poszczególnych elementów. Najbardziej popularnymi systemami informatycznymi w firmach są: CRM oraz ERP.

System CRM

System CRM służy do zarządzania relacjami z klientem. Jego zadaniem jest poprawianie jakości relacji z odbiorcami, nawiązywanie nowych kontaktów oraz tworzenie strategii marketingowej przedsiębiorstwa.

System ERP

System ERP to system planowania zasobów przedsiębiorstwa, składający się w wielu modułów. CRM może być jednym z nich. Poza nim, w skład systemu mogą wchodzić: aplikacja księgowa, program do fakturowania, moduł kadrowo-płacowy czy narzędzie do nowoczesnego planowania produkcji. Przydatne okazują się również programy sprzedażowe, magazynowe czy pozwalające na zarządzanie nowym projektem. Zazwyczaj, w każdej firmie system informatyczny ERP wygląda inaczej, ponieważ przedsiębiorstwo dobiera aplikacje, które są dla nieco najbardziej przydatne.

Aplikacje dedykowane

Aby otrzymać system informatyczny w pełni dopasowany do potrzeb, firmy decydują się na zlecenie jego wykonania na zamówienie. Takie aplikacje dedykowane są oryginalne, unikatowe oraz zgodne z oczekiwaniami klienta. To wspaniały sposób na zaopatrzenie się w produkt, którego naprawdę potrzebujemy.

Komentarze

Jan
Zainteresowanyc h tematem odsyłam do Comarch.pl/ERP - bogatych wybór systemów ERP dla niemal wszystkich branż.
Anna
Systemy ERP, CRM i inne są cennym narzędziem usprawniającym zarządzanie firmą. Ważne jest żeby dokonać właściwego wyboru systemu - tak aby była to faktyczna pomoc dla pracowników a nie kolejny niepotrzebny obowiązek. Polecam zapoznać się z oferta firmy Sykom - oferują pełen wachlarz oprogramowania dla firm, każdy znajdzie cos dla siebie.
Kasia
W ERP szczególnie godna uwagi jest elektroniczna wymiana danych (EDI).