Historia grafiki komputerowej

Grafika komputerowaPojęcie grafiki komputerowej powstało w latach 60-tych XX wieku. Wtedy też dostęp do tej nowoczesnej technologii miały tylko nieliczne podmioty.

Początki grafiki komputerowej

Nie można jednoznacznie określić, w którym roku powstała grafika komputerowa. Pierwsze wizualizacje pojawiły się wraz z komputerami cyfrowymi. Należy zaznaczyć, że początkowo były to urządzenia o ogromnych rozmiarach, które kosztowały majątek. Z tego względu wykorzystywano je przede wszystkim w wojsku, instytucjach badawczych oraz naukowych. Szacuje się, że początki grafiki komputerowej przypadają na lata 50-te XX wieku. Rozwój technologii cyfrowej zawdzięczamy głównie Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej. Wizualizacje (przedstawiane jeszcze na komputerach analogowych) dotyczyły projektów wojskowych. Mowa tutaj w szczególności o symulatorach lotniczych.

Termin computer graphics, wywodzi się z lat 60-tych XX wieku. Jego twórcą jest William Fetter - artysta, który zatrudnił się w fabryce samolotów. W roku 1962 powstał program o nazwie Sketchpad, który umożliwiał tworzenie wizualizacji poprzez zastosowanie linii, a także figur geometrycznych. Był to przełomowy moment w historii grafiki komputerowej.

Rozwój grafiki komputerowej

Przez kolejne lata sukcesywnie pracowano nad rozwojem obrazów cyfrowych. W latach 70-tych XX wieku pierwszy raz stworzono trójwymiarową wizualizację ludzkiej twarzy. Twórcą projektu był Frederick Parke. W roku 1977 powstał 3D Core Graphics System, czyli program, który zapoczątkował modelowanie 3D.

W latach 80-tych XX wieku powołano specjalne stacje robocze (m.in. Orca 1000, 2000 i 3000), które zajmowały się tworzeniem obrazów cyfrowych. Na rynek wypuszczono popularne oprogramowanie, takie jak np. MacDraw, Adobe Illustrator, Photon Paint i Deluxe Paint. W latach 90-tych XX wieku postawiono głównie na rozwój grafiki trójwymiarowej. To właśnie wtedy powstały świetnie znany gry komputowe, czy też filmy animowane, które wykorzystywały tę technologię.

W roku 1989 pojawił się program CorelDraw. Rok później wydano Paint Shop Pro. Twórcy rozwijali programy graficzne Adobe Photoshop i Illustrator. Warto wspomnieć również o marce Yost Group, która stworzyła 3D Studio. Kolejna wersja oprogramowania nosiła nazwę 3D Studio MAX (odpowiada za nie marka Autodesk). Służyło ono do realizacji projektów marketingowych, gier komputerowych, wizualizacji architektonicznych.

Komentarze