Najpopularniejsze programy do prowadzenia księgowości

Program do prowadzenia księgowościKsięgowość to w obecnych czasach nie tylko wypełnianie rubryk, przepisywanie i zbieranie kwot z rachunków. Od tego, jakie zasady finansowe zostaną przyjęte w danej organizacji zależy jej ostateczny wynik. Obsługa księgowa w firmie, podobnie jak prowadzenie biura rachunkowego wymaga współcześnie przemyślanego doboru oprogramowania, które wspiera efektywną pracę przy obliczeniach i dokumentacji. W tym z pewnością pomogą Tobie programy do prowadzenia księgowości, lecz przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Na co zwrócić uwagę

Poniżej znajduje się kilka najważniejszych aspektów, które trzeba brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego programu do prowadzenia księgowości. Po zapoznaniu się z nimi, będziesz wiedział, jakiego wyboru dokonać, aby praca księgowego stałą się jeszcze prostsza.

Możliwości programu

Najpierw sprawdź, czy program oferuje te usługi, na których Ci zależy. Podstawowe funkcje to fakturowanie, rozliczanie z urzędem i ZUS-em,  a także generowanie raportów finansowych. Standardem nie jest z kolei panel do obsługi magazynu, czy też możliwość integracji z danym sklepem online.  Jeżeli chcesz nauczyć się najistotniejszych aspektów działalności księgowego, sprawdź kurs wideo z księgowości , który pozwoli Ci szybko i bez stresu nabyć wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pracy na tym stanowisku.

Cena abonamentu

Zwróć uwagę również na cenę abonamentu i wybierz odpowiedni dla siebie pakiet. Program do księgowości online jest dostępny w subskrypcji miesięcznej lub rocznej.  Podstawowe pakiety zaczynają się od ceny około 10 złotych na miesiąc. Natomiast te bardziej zaawansowane kosztują nawet ponad 40 zł. Warto zauważyć, że wykupując roczny abonent zazwyczaj masz możliwość zyskać atrakcyjny rabat na usługi nawet do 30 procent.

Dostępność aplikacji mobilnej

Wraz z pomocą wygodnej i przejrzystej aplikacji mobilnej możesz zarządzać swoją firmą w dowolnym miejscu i czasie. Pomoże ona Tobie w działalności, jako księgowy i ułatwi Twoją codzienną pracę. Jest to ważne udogodnienie, na które naprawdę warto zwrócić uwagę.

Odpowiednie wsparcie fachowców

Niejednokrotnie pojawiają się niespodziewane sytuacje, w których musimy działać i reagować szybko. W nagłych i ważnych sytuacjach, istotna jest  możliwość konsultacji swojego problemu z ekspertem. Warto więc wybrać program, który jest bezpośrednio połączony z obsługą biura księgowego.

Darmowa wersja próbna

Duża część programów księgowych oferuje nam wersję DEMO, aby mieć możliwość sprawdzenia praktycznych działań platformy bez ponoszenia wydatków w ciemno. Wspomniane programy proponują również darmowe konta dla testu obsługujące kilka faktur w miesiącu. Wypróbowanie takiej platformy, nawet przez krótki okres czasu, pomoże Tobie w wyborze odpowiedniego programu do prowadzenia księgowości.

Comarch ERP Optima

Program ten obsługuje wszystkie formy księgowości, zaczynając od ryczałtu i książek przychodu oraz rozchodów, a kończąc na pełnej księgowości, nazywanej księgowością kontową. Pozwala on również na prowadzenie ksiąg handlowych, zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości. Przede wszystkim realizuje on wszystkie niezbędne funkcje księgowe. System ERP zapewnia odpowiednie wsparcie księgowości i finansów oraz gwarantuje wsparcie planowania, przewidywania potrzeb, a także konfiguracji produktów. Jako sporą zaletę Comarch ERP Optima należy wymienić także zgodność z obowiązującymi przepisami, dzięki czemu możesz bezpiecznie prowadzić działalność w zakresie księgowości.

InsERT

Jest to producent oprogramowania dla małych i średnich firm oraz księgowości.  Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się pakiety GT oraz nexo, w ramach których można skorzystać z programów, takich jak m.in. Subiekt, Biura, Gratyfikant, Rachmistrz, Rewizor, Gestor. Poszczególne z nich pozwalają w sposób intuicyjny oraz zintegrowany obsługiwać pełną księgowość, płace, budować relacje z klientami, czy kontrolować stan magazynowy. Pakiet GT wymaga instalacji na komputerze. Natomiast nexo działa w chmurze.

Sage Symfonia

Z oprogramowania Sage korzysta ponad 3 miliony ludzi na całym świecie. Wspomniana marka stawia na rozwój nowoczesnych narzędzi, w jak najlepszy sposób dostosowanych do potrzeb zarówno małych, jak i średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Sage Symfonia zapewnia obsługę każdej uproszczonej formy księgowości i prowadzenie ewidencji pracowników. Program gwarantuje Tobie również pomoc w dokonywaniu szczegółowej analizy struktury przychodów oraz kosztów.

Faktura XL

Ten program  jest złożonym systemem zarówno do wystawiania dokumentów sprzedażowych, jak i księgowych. Oferuje on możliwość generowania i wysyłki bezpośrednio z poziomu programu plików wymaganych przez Urząd Skarbowy. Oprócz tego dostępna jest również pełna ewidencja VAT, przychodów oraz deklaracje VAT-UE. W programie szczególny nacisk położony został na funkcjonalność oraz zgodność dokumentów z bieżącymi normami prawnymi. Warto docenić także elastyczność w zakresie liczby użytkowników korzystających z jednego konta, ponieważ  druki i faktury może wystawić zarówno właściciel, jak i księgowa.

System CRM

Ten system można wykorzystać w kilku ważnych aspektach w księgowości.  Program idealnie nadaje się do przygotowywania ofert sprzedaży , a następnie zamianę ich na zamówienia, a następnie faktury bez konieczności ponownego przepisywania dokumentu. Ważną kwestią dla Twojej wygody jest możliwość wysyłania przygotowanych dokumentów  z programu za pomocą adresu e-mail. System CRM można wykorzystać także w komunikacji  z klientem. Kluczowym aspektem jest możliwość prowadzenia wygodnej korespondencji z osobami, które są zainteresowane oferowanymi przez nas usługami.  Jak wiadomo przy pracy w księgowości niezbędne jest wystawianie setek lub tysięcy podobnych faktur co miesiąc. System CRM jest do tego wprost idealnym rozwiązaniem.

Komentarze