Czy wciąż warto rozpoczynać karierę programisty? Prognozy rynku

ProgramistaWysokie zarobki, liczne benefity i elastyczny czas pracy - to właśnie z takimi warunkami wielu osobom kojarzy się praca programisty. Czy dziś wciąż warto zostać programistą? Czy zawód ten wciąż jest zaliczany do przyszłościowych profesji? Poznaj odpowiedzi.



Świat się wciąż zmienia - czy programiści mają co robić?

Jeżeli zastanawiasz się, czy w 2024 roku warto się przebranżowić lub zacząć naukę języków programowania, aby w przyszłości zostać programistą, to odpowiedź jest krótka: tak. Zapotrzebowanie na kompetentnych pracowników jest ogromne, o czym świadczy choćby duża liczba ogłoszeń, np. na stronie www.gowork.pl/praca/programista;st. Poszukiwani są specjaliści, którzy posługują się różnymi językami programowania, w tym choćby takimi jak: Python, Java, C# czy C++. Ale pracę zapewnia nie tylko znajomość jednego z najpopularniejszych języków programowania.

Dlaczego - mimo że braki programistów są sygnalizowane od lat - rynek wciąż nie jest nasycony? Jednym z powodów jest ciągła zmiana. Internet rzeczy (IoT), cyfryzacja usług publicznych, dynamiczny rozwój e-commerce, którego końca nie widać czy wreszcie projekty realizowane przez liczne prywatne firmy - to wszystko sprawia, że programistów wciąż jest za mało. Inwestując dziś w swoje wykształcenie i umiejętności, za kilka lat możesz zdobyć wciąż dobrze płatny i dający duże możliwości rozwoju zawód.

Nie tylko liczne propozycje pracy - dlaczego jeszcze warto zostać programistą?

Osoby rozważające w przyszłości pracę na stanowisku programisty często są zmotywowane zarobkami. Te rzeczywiście mogą być wysokie, ale warto pamiętać, że dotyczy to seniorów - juniorzy muszą zadowolić się znacznie niższymi kwotami. Z drugiej strony atrakcyjne wynagrodzenie to nie wszystko - powodów, aby pracować jako programista, jest naprawdę wiele:

  • Elastyczne godziny pracy. Nie każdy programista pracuje w godzinach od 8 do 16 czy 9 do 17 - w tym zawodzie możliwa jest praca zadaniowa. Jeżeli lubisz mieć znaczny wpływ na sposób organizacji swojego dnia, to z pewnością docenisz ten aspekt.
  • Możliwość pracy przy ciekawych projektach. Dobry programista, który zgromadził już pewne doświadczenie, może zaangażować się w dowolny projekt - również zagraniczny. Dla wielu osób praca w międzynarodowym środowisku to dodatkowa korzyść.
  • Brak nudy i możliwość specjalizacji. Programiści są na bieżąco z rynkowymi nowinkami i pracują z nowoczesną technologią - to może być dla Ciebie istotne. W obrębie tego zawodu możliwe są też różne specjalizacje.

Jak zostać programistą i zdobyć pierwszą pracę?

Jeżeli chcesz w przyszłości pracować jako programista, masz kilka dostępnych ścieżek rozwoju. Po pierwsze, możesz ukończyć studia na kierunku informatyka. Dzięki nim zdobędziesz wiedzę z różnych obszarów, a to z kolei sprawi, że łatwiej będzie Ci zadecydować, co dalej. Po drugie, możesz wybrać się na kurs programowania. Wiele z nich odbywa się online - wiedzę możesz zdobywać bez wychodzenia z domu. Jeżeli myślisz o przebranżowieniu się lub z pewnych względów studia nie wchodzą w grę, to kurs będzie najlepszym wyborem.

Pierwszą posadę możesz znaleźć już podczas nauki programowania - wszystko zależy od tego, ile już umiesz i co chcesz robić. Juniorzy, o czym musisz pamiętać, mają nieco trudniej. Aby zdobyć pierwszą pracę, trzeba przejrzeć wiele ofert i wysłać tyle samo CV. Gdy będziesz mieć już pewne doświadczenie, do zmiany pracodawcy wystarczy tylko profil na jednym z portali specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych.

Komentarze