Co to jest oprogramowanie?

OprogramowanieOprogramowanie po angielsku brzmi software i jest bardzo bliskie nie tylko informatykom. Jest to część informacji przedstawiona jako zestaw instrukcji.

Zintegrowane dane przeznaczone są dla komputera, który za ich pomocą może realizować wyznaczone cele.

Co jest celem oprogramowania?

Przede wszystkim jego rola to przetwarzanie danych w zakresie określonym przez twórcę. Oprogramowanie zalicza się do działów informatyki. Jest to synonim takich terminów jak aplikacja czy program komputerowy, ale zazwyczaj jako oprogramowanie określa się zbiory programów. Kto tworzy oprogramowanie? Za ich twórców uważa się programistów.

Procesem tworzenia jest programowanie. Oprogramowanie jest pisane przy użyciu różnych języków programowania przy pomocy określonych algorytmów. W tym miejscu warto wspomnieć o kompilatorach, czyli programów, które przekształcają programowanie na postać binarną z postaci źródłowej. Czasami oprogramowanie może być napisane w całości w interpretowanych językach, ale bywa tak, że występuje tylko w jednej postaci.

Oprogramowanie jest chronione prawami autorskimi, a jego twórcy zezwalaj aa na legalne korzystanie na określonych warunkach, które są zawarte w spisanej umowie licencyjnej. Jest wiele rodzajów oprogramowania. Wiele osób nie potrafi wymienić żadnych przykładów oprogramowań, ale okazuje się, że znamy je z codziennego życia. Oprogramowaniem jest bowiem edytor tekstu, gra komputerowa czy nawet wirus komputerowy.

Ocena: 5.0

Komentarze