Co to jest oprogramowanie?

OprogramowanieOprogramowanie po angielsku brzmi software i jest bardzo bliskie nie tylko informatykom. Jest to część informacji przedstawiona jako zestaw instrukcji.

Zintegrowane dane przeznaczone są dla komputera, który za ich pomocą może realizować wyznaczone cele.

Co jest celem oprogramowania?

Przede wszystkim jego rola to przetwarzanie danych w zakresie określonym przez twórcę. Oprogramowanie zalicza się do działów informatyki,  jest synonimem takich terminów jak aplikacja czy program komputerowy, ale zazwyczaj jako oprogramowanie określa się zbiory programów.

Kto tworzy oprogramowanie? Za jego twórców uważa się programistów. Procesem tworzenia jest programowanie. Oprogramowanie jest pisane przy użyciu różnych języków programowania, za pomocą określonych algorytmów. W tym miejscu warto wspomnieć o kompilatorach, czyli programach, które przekształcają programy na postać binarną z postaci źródłowej. Czasami oprogramowanie może być napisane w całości w interpretowanych językach, ale bywa tak, że występuje tylko w jednej postaci.

Oprogramowanie jest chronione prawami autorskimi, a jego twórcy zezwalają na legalne korzystanie na określonych warunkach, które są zawarte w spisanej umowie licencyjnej. Jest wiele rodzajów oprogramowania, choć wiele osób nie potrafi wymienić żadnych przykładów. Okazuje się, że znamy je z codziennego życia. Oprogramowaniem jest bowiem edytor tekstu, gra komputerowa czy nawet wirus komputerowy.

Komentarze