Czym się różni hosting SSD NVMe od SSD, HDD?

Dysk HDDHostingi od najróżniejszych usługodawców oparte są na dyskach SSD NVMe, SSD, a nawet HDD. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy bardziej pochylić się nad tym, czym dokładnie różnią się poszczególne rozwiązania. Jeśli szukasz szybkiego hostingu i zastanawiasz się, na jakim dysku powinien się opierać, to dobrze trafiłeś, czytaj dalej!

Hosting na dyskach SSD i HDD, czym się różnią od SSD NVMe?

Dyski SSD NVMe, HDD i SSD różnią się wykorzystywaną technologią do odczytu danych z pamięci. Niektóre z nich są w pełni mechaniczne, inne wykorzystują półprzewodniki, co może znacznie wpłynąć na szybkość hostingu.

Dysk SSD NVMe

Dysk SSD Non-Volatile Memory Express, czyli NVMe to szybsza wersja tradycyjnych dysków SSD, która opiera się na macierzach dyskowych, często nawet siedem razy szybszych. Technologia NVMe pozwala na szybki odczyt, dzięki złączu PCI Express, dzięki czemu dysk jest bardziej wydajny. Wiele usługodawców hostingów korzysta z technologii NVMe, warty uwagi jest szybki hosting oparty na dyskach SSD NVMe od seohost.pl, który wykorzystuje także silnik webowy Lite Speed. Dzięki tej technologii strona internetowa jest bardziej wydajna. Niektóre dyski HDD pozwalają na transfer danych około 150 MB na sekundę, dyski oparte na technologii NVMe pozwalają przesyłać nawet do 7000 MB na sekundę w zależności od interfejsu, różnica między nimi jest więc diametralna.

Dyski HDD

Dysk Hard Disk Drive, czyli HDD to najpopularniejszy dostępny dysk twardy, często jest on wykorzystywany w komputerach i laptopach, ale także w serwerach i hostingach. Nie jest to najszybszy dysk twardy dostępny na rynku. Jego technologa polega na odczytywaniu danych z obracającego się talerza magnetycznego, a to znaczy, że szybkość odczytu jest m.in. zależna od tego, z jaką prędkością obraca się dysk. Jednak ma on także swoje zalety, często dyski HDD mają większą pojemność od flashowych dysków SSD w podobnym przedziale cenowym.

Dyski SSD

Dysk Solid State Driver, czyli SSD działa w inny sposób, niż wcześniej wspomniany HDD, jego pamięć nie jest zapisywana na "talerzu", składa się on z pamięci flash, która jest powszechnie wykorzystywana w pendrive’ach, czy kartach pamięci, dzięki czemu odczyt danych jest znacznie szybszy, niektóre dyski SSD na rynku oferują odczyt na poziomie 3000 MB na sekundę.

Dlaczego warto wybrać szybki hosting oparty na dyskach SSD NVMe?

Jeśli zależy nam na szybkim hostingu i wysokiej wydajności, warto postawić na dyski SSD NVMe, które mają ogromną przewagę nad tradycyjnymi dyskami SSD i HDD. Jeśli chodzi o prędkość odczytu i zapisu danych, to dyski SSD z technologią NVMe będą wydajniejsze, a tym samym mogą przyczynić się do lepszego ładowania strony WWW. Technologia NVMe pozwala na szybszy przesył danych między oraz dynamiczne ładowanie się zawartości strony internetowej na urządzeniu użytkownika.

Jeśli zależy nam na niezawodnym hostingu, który cechuje się szybkim odczytem i zapisem danych, warto postawić na rozwiązania oparte na dyskach SSD NVMe, raczej szerokim łukiem powinno się unikać hostingów HDD.

Komentarze