Funkcje inteligentne w suwnicy, czyli jakie? Identyfikujemy korzyści!

Inteligentne funkcje suwnicSuwnice to urządzenia transportu bliskiego przeznaczone do przemieszczania ładunku w pionie i poziomie. Spotyka się je w wielu branżach przemysłu, gdzie odciążają pracę zespołu i czynią ją znacznie bezpieczniejszą.

Aby jeszcze bardziej zadbać o komfort pracowników i zwiększyć produktywność zakładu, suwnice można wyposażyć w rozwiązania smart features. Co to takiego i dlaczego warto je stosować?

W jakim celu stosuje się inteligentne funkcje suwnic?

Inteligentne oprogramowanie suwnicy ma na celu zapewnienie operatorowi większej kontroli nad przewożonym ładunkiem. Dzięki wytyczeniu wirtualnych „granic” urządzenie staje się jeszcze bezpieczniejsze, umożliwiając swobodny tranzyt między poszczególnymi stanowiskami pracy.

Software typu smart features pozwala też na precyzyjne sterowanie ładunkiem i przemieszczenie go dokładnie tam, gdzie powinien się znaleźć - bez niepotrzebnego bujania, szarpania czy wstrząsów.

Wreszcie - unowocześnienie parku maszynowego pozwala na skrócenie cyklu załadunku towaru dzięki wyeliminowaniu zbędnych ruchów maszyny do minimum, a co za tym idzie - poprawę wydajności stanowiska. To z kolei w wymiernym stopniu przekłada się na wyższe zyski z działalności.

Eliminacja ryzyka błędu ludzkiego to nie wszystko. Lepsze, bardziej ergonomiczne wykorzystanie poszczególnych podzespołów suwnicy powoduje, że całe urządzenie zużywa się wolniej, a więc i naprawy będą wykonywane rzadziej.

Choć wdrożenie w firmie smart features nie jest niezbędne, stanowi doskonałą inwestycję, która szybko zacznie się zwracać. Jest też tańsza niż wymiana maszyn na zupełnie nowe.

Inteligentne rozwiązania stosowane w suwnicach i ich przykłady

Funkcje inteligentne w suwnicy można podzielić na te, które wspierają kontrolę obszaru (Area Control), oraz moduły nadzorujące transport ładunku (Load Control). Zazwyczaj są one oferowane w pakietach, dzięki czemu przedsiębiorca od razu nabywa gotową gamę opcji wspomagających jego biznes.

Do pierwszej grupy zalicza się takie rozwiązania, jak:

  • wytyczenie obszarów wyłączonych spod pracy suwnicy;
  • stworzenie korytarzy roboczych, w których może przemieszczać się suwnica;
  • predefiniowanie toru ruchu suwnicy, która od razu przemieszcza się do wybranej lokalizacji bez konieczności manualnego sterowania;
  • inteligentne, automatyczne pozycjonowanie ładunku suwnicy.

Pierwsze dwie opcje znacząco zwiększają bezpieczeństwo pracowników i redukują praktycznie do zera ryzyko wypadku przy pracy. Z kolei kolejne dwa rozwiązania usprawniają automatykę suwnicy, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem ręcznie nadzorować ruchów urządzenia. Wystarczy, że operator wciśnie jeden przycisk na konsoli, a reszta dzieje się bez jego pomocy. Kontrola obszaru pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni dostępnej w zakładzie z uwzględnieniem fizycznego położenia suwnicy.

Funkcje kontroli ładunku służą temu, aby niezależnie od jego rodzaju transport przebiegał płynnie, bez ryzyka dla operatora, suwnicy i jej otoczenia. Takimi rozwiązaniami jest np.:

  • aktywna kontrola kołysania ładunku,
  • kontrola przeszkód,
  • wspieranie obracania ciężaru,
  • płynne hamowanie i startowanie suwnicy,
  • precyzyjna kontrola położenia ładunku,
  • zapobieganie drganiom,
  • kontrola napięcia liny,
  • synchronizacja pracy kilku dźwigów.

Modułem, który w wymiernym stopniu skraca czas pracy, jest także ASR (Advanced Speed Range) oraz ESR (Extended Speed Range). Pozwalają one na zwiększenie szybkości podnoszenia i opuszczania haka podczas pracy z lekkim ładunkiem przy jednoczesnym zachowaniu płynności pracy.

W których suwnicach stosuje się smart features?

Rozwiązania typu smart features można wdrożyć praktycznie we wszystkich suwnicach marki Konecranes, m.in. pomostowych: https://www.konecranes.com/pl/produkty/suwnice-pomostowe. Zapewniają one wsparcie już od momentu uruchomienia sprzętu i wspomagają operatora podczas codziennych obowiązków.

W ofercie Konecranes można odnaleźć całą gamę technologii typu smart. Przy ich wyborze warto kierować się sposobem wykorzystania dźwignicy. Na linii montażowej szczególnie zalecany jest m.in. moduł kontroli kołysania, zwiększona kontrola prędkości czy płynności przesuwu. Z kolei suwnica, która operuje w branży automotive, powinna gwarantować maksymalną precyzję sterowania oraz automatyczną kontrolę przeszkód.

Wybór właściwego pakietu rozwiązań nie zawsze będzie prosty, dlatego warto rozważyć konsultację z profesjonalistami przed przeznaczeniem środków na inwestycję.

Komentarze