Telefonia internetowa VoIP - zalety i wady

Telefonia internetowa VoIPXXI wiek przyniósł nam przede wszystkim ogromne możliwości technologiczne które mają ułatwiać na prace czy życie. Jeszcze ie tak dawno tradycyjny telefon stacjonarny wydawał się być niezastąpionym narzędziem pracy w wielu firmach.

Dzisiaj jednak nowoczesne rozwiązania technologiczne proponują coś lepszego, bardziej nowoczesnego i o wiele tańszego. Otóż telefonia internetowa będąca coraz bardziej popularna niesie za sobą wiele możliwości ale przede wszystkim dużą redukcje kosztów połączeń telefoniczny oraz możliwość korzystania z własnego numeru na całym świecie bez żadnych dodatkowych kosztów.

Duże firmy już dawno zastosowały takie rozwiązania co pozwoliło zminimalizować koszty połączeń nawet o 70 procent. To bardzo duże oszczędności dla tych firm a jednocześnie idealne rozwiązania i udogodnienia, które uzyskują korzystając z usług telefonii internetowej.

Przekierowanie połączeń

Jednym z udogodnień jakie niesie za sobą telefonia internetowa jest przekierowanie połączeń. Chodzi tutaj o połączenia przychodzące na dany numer internetowy. Jeżeli ktoś dzwoni na numer wirtualny i nie uzyska połączenia to automatycznie zostaje przekierowane na numer komórkowy bądź inny wskazany przez klienta. W ten sposób znacznie zwiększa się szansa na uzyskanie w danej chwili połączenia z konkretną osobą. W dzisiejszych czasach kiedy trzeba pilnie skontaktować się z konkretną osoba, podjąć szybka decyzje lub po prostu uzyskać ważna informację tego typu udogodnienia są bardzo pożądane. Przekierowanie połączenia ponieważ jest bardzo wygodne to często wykorzystywane szczególnie przez ludzi biznesu, natomiast jego koszty nie są o wiele wyższe od normalnego połączenia internetowego. W związku z tym wielu klientów operatorów internetowych korzysta z tej opcji i uaktywnia usługę przekierowanie połączeń. Tego typu połączenia mają również inną zaletę. Nie trzeba podawać swojego prywatnego numeru aby ktoś mógł się z nami połączyć. Czyli nasi klienci mogą się dodzwonić na nasz prywatny numer telefonu wcale go nie znając. Jest to wielką zaleta dla wszystkich tych ludzi, którzy wysoko cenią sobie swoją prywatność.

Wady telefonii VoIP

Nie oznacza to jednak że telefon internetowy nie posiada żadnych wad. Przede wszystkim jakość łącza może być w niektórych przypadkach nieco gorsza np. w przypadku sieci przeciążonych lub o słabej jakości infrastrukturze połączenia może zostać zerwane a głos zniekształcony. Kolejna wada to koszty sprzętu, ponieważ ten niezbędny do korzystania z rozmów VoIP jest nieco droższy niż tradycyjne aparaty telefoniczne.

Najtańszych bramki to 200 do 300 złotych, natomiast górną granicę trudno określić plus koszt tradycyjnego aparatu telefonicznego. W najtańszej opcji samodzielny telefon VoIP kosztuje ok 250 złotych. Jednak cena markowych i bardziej rozbudowanych technologicznie modeli może być wielokrotnie wyższa. Tańszy jest oczywiście telefon USB czy zwykły zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Takie rozwiązanie wymaga jednak ciągle włączonego komputera. Mimo to telefon internetowy rozwija się w takim tempie że prawdopodobnie za klika lat jakość połączeń będzie o wiele lepsza i tego typu technologia całkowicie wyeliminuje tradycyjne firmy telekomunikacyjne.

Ograniczenia telefonii VoIP

Telefonia internetowa niesie bowiem za sobą pewne ograniczenia. Po pierwsze wymaga dostępu do szerokopasmowego Internetu, tzn. łącza o odpowiedniej jakości. Ponadto, dość często szczególnie w dużych firmach potrzebny jest również dodatkowo odpowiedni sprzęt, którego koszt znacznie przekracza cenę tradycyjnego aparatu telefonicznego. Dla części użytkowników również sporym ograniczeniem telefonii internetowej jest fakt, iż nie działa on w przypadku awarii sieci energetycznej. Ponadto istotna jest również kwestia bezpieczeństwa transmisji danych, która w tej technologii nadal pozostawia wiele do życzenia. Dlatego należy stosować rozmaite sposoby zabezpieczeń co stanowi dodatkowe koszty. Czy w związku z tym telefon internetowy to telefonia przyszłości? Dynamiczny rozwój telefonii IP sugeruje, iż może prawdopodobnie tak się stanie. Jednakże telefonia ta wymaga jeszcze gruntownego dopracowania.

Komentarze

Primal
W sumie VoIP doskonale sprawdza się w przypadku niektórych firm. Miałem okazję korzystać z usług operatora SuperVoIP i nie zdarzały się większe problemy. ;)