Zalety i wady Internetu

Zalety i wady InternetuInternet jest globalną siecią komputerową, mającą za zadanie przekazywanie informacji, poprawę komunikacji oraz umożliwianie porozumiewania się na duże odległości.

Internet składa się w wielu adresów IP, które zostają przydzielone poszczególnym sieciom i komputerom. Wiele osób nie wyobraża sobie obecnie życia bez Internetu, ale warto pamiętać, że sieć nie ma wcale długiej historii.

Sieć internetowa

Jej początki sięgają bowiem lat 60-tych ubiegłego stulecia. W Polsce Internet pojawił się dopiero w 1990 roku. Obecnie globalna sieć stanowi niejako równoległy świat, określany mianem rzeczywistości wirtualnej. Na początku z Internetu korzystały zazwyczaj osoby dorosłe, następnie sekrety sieci odkrywała młodzież. Obecnie przedział wiekowy internautów jeszcze się rozszerzył. Pierwszy kontakt z siecią dziecko ma już w wieku kilku lat. Do korzystania z Internetu przekonały się również osoby starsze, odkrywające jego liczne korzyści. Nie da się ukryć, że sieć ma ich wiele, czym szybko zjednuje sobie zwolenników. Obok zalet posiada również wady, sprawiające, że pewna grupa osób postrzega sieć jako pewien rodzaj zagrożenia.

Aby móc obiektywnie ocenić Internet, warto poznać zarówno jego mocne jak i słabe strony.

Zalety Internetu

Wśród zalet sieci wymienia się zazwyczaj jego główne funkcje, które realizuje wyjątkowo skutecznie. Pierwszym zadaniem i jednocześnie zaletą Internetu jest szeroki dostęp do informacji. W stwierdzeniu, że w Internecie jest wszystko, jest wiele prawdy. Na stronach internetowych możemy znaleźć dane na każdy z interesujących nas tematów. Internet jest bazą wielu artykułów i publikacji, również naukowych. Internetowe biblioteki stają się wygodnym zamiennikiem tych tradycyjnych, w których niedostępność wielu pozycji skutkuje trudnościami w dostępie do literatury. Zalety wirtualnych bibliotek doceniają zwłaszcza studenci, którzy już nie muszą czekać aż koledzy z roku zwrócą daną książkę. W sieci dostęp do konkretnych publikacji jest praktycznie nieograniczony. Kolejna kwestia obejmuje znalezienie w sieci odpowiedzi na każde pytanie. Jeśli nie ma akurat książki bądź artykułu, który rozwiewałby nasze wątpliwości, zawsze możemy zasięgnąć porady ekspertów na forach internetowych lub napisać wiadomość mailową do konkretnego specjalisty.

W sieci kwitnie również poradnictwo amatorskie, opierające się o wyżej wymienione fora. W tym wypadku internauci radzą internautom, wymieniając się doświadczeniami. Kolejna kwestia to łatwiejsza komunikacja. Dzięki korzystaniu z sieci możemy porozumiewać się praktycznie z każdą osobą na świecie i to na wiele sposobów. Internet pozwala nam korzystać z wygodnych komunikatorów, takich jak gadu-gadu, Skype czy chaty regionalne bądź tematyczne. Prawdziwym hitem są również portale społecznościowe, które od kilku lat przeżywają swój prawdziwy rozkwit i nic nie zapowiada zmian w tej kwestii. Jeszcze jakiś czas temu królowała Nasza Klasa, pozwalająca odnajdywać znajomych ze szkolnej ławki. Obecnie prym wiedzie Facebook, obejmujący nie tylko komunikowanie się, ale również reklamę.

Promowanie się w sieci to kolejna zaleta Internetu. Medium to umożliwia nam reklamowanie swojej osoby jak i swojego biznesu na wiele sposobów, począwszy od strony internetowej i bloga, poprzez linki sponsorowane, mailing reklamowy, a skończywszy właśnie na mediach społecznościowych. W sieci możliwe jest także pokazanie siebie i swojego talentu, na przykład poprzez prowadzenie bloga lub umieszczenia swoich piosenek czy zdjęć na portalach tematycznych.

Internet przyczynił się również do stworzenia nowych form pracy. Modna stała się praca zdalna, wykonywana właśnie za pośrednictwem sieci. W ten sposób pracują dziś webmasterzy, graficy, osoby zajmujące się pozycjonowaniem stron internetowych, copywriterzy, ale także artyści fotograficy czy osoby, pracujące w branży księgowej. Przez Internet można zarejestrować się także na studia wyższe czy różnego rodzaju kursy doszkalające. Sieć ułatwia nam życie na wiele sposobów. Poza nowymi, wygodnymi formami pracy, daje nam możliwość załatwiania wielu spraw o wiele szybciej. Dzięki internetowej bankowości możemy błyskawicznie założyć lub zlikwidować konto bądź lokatę. Coraz więcej osób chętnie korzysta z internetowych biur podróży czy biur matrymonialnych, zwanych serwisami randkowymi.

Wady Internetu

Niestety, Internet posiada również wiele wad, niosąc za sobą zagrożenia, wynikające z nierozsądnego korzystania z jego zasobów. Pierwszą wadą jest szerzenie się przestępczości w sieci, a dokładniej: plagiatów, łamania praw autorskich poprzez ściąganie plików filmowych i muzycznych jak również rozpowszechnianie treści zabronionych, w tym pornografii. Wielu psychologów twierdzi również, że Internet zaciera prawidłowe kontakty międzyludzkie. Umożliwianie wirtualnej komunikacji spłyca relacje w rzeczywistości, w wielu przypadkach ograniczając je jedynie do wymiany maili czy czatowania na portalach społecznościowych. Warto pamiętać też o tym, że od Internetu można się uzależnić. Jak każde medium, w pewien sposób oddziałuje na odbiorcę, co może skutkować przymusem korzystania z sieci. Uzależnić może się praktycznie każdy użytkownik sieci, ale najbardziej narażone są dzieci, osoby młode oraz regularnie grające w gry internetowe. Znając zarówno zalety i wady Internetu możemy stać się bardziej świadomymi użytkownikami tej globalnej sieci i korzystać z jej zasobów rozsądnie, mając na uwadze zarówno swój rozwój jak i bezpieczeństwo.

Komentarze