Czym jest Internet? To przede wszystkim olbrzymia struktura, w której skład wchodzą miliony komputerów i urządzeń, umiejętnie połączonych ze sobą. Stworzenie takiej sieci to efekt wielu lat starań nad poprawą komunikacji i usprawnieniem przepływu informacji.
Internet w dosłownym tłumaczeniu oznacza „międzysieć” (z ang. inter - między i net - sieć), dlatego często określany jest jako "sieć sieci". Ma on zasięg globalny, a więc łączy i sieci lokalne i sieci rozległe oraz wszystkie komputery i inne urządzenia do nich podłączone. Uznany został za przełomowe zjawisko w zakresie komunikacji międzyludzkiej, ponieważ jest uniwersalnym i ogólnoświatowym systemem, służącym do wymiany informacji oraz do komunikacji.
Sięgając do korzeni współczesnego Internetu wypadałoby wspomnieć, że pierwszym krokiem w tym kierunku było pojawienie się telefonu. To właśnie rozwój telefonii zapoczątkował dynamiczny rozwój elektroniki oraz wszelkich urządzeń mających sprzyjać lepszej i sprawniejszej komunikacji. W efekcie pojawiły się takie wynalazki jak radio, a następnie pierwsze komputery.
Poniżej przedstawione zostanie naukowe podejście do definicji Internetu oraz zarys roli i znaczenia Internetu.
Definicja Internetu
W Encyklopedii socjologicznej czytamy, że Internet (z technicznego punktu widzenia) jest to "sieć sieci, czyli globalna sieć komputerowa", a zatem zespół komputerów, ich zasobów, jak również urządzeń peryferyjnych, które połączone są liniami transmisji danych (łączą one komputery na całym świecie, umożliwiając w ten sposób użytkownikom szybką komunikację). Może on skupiać dowolną liczbę komputerów, które są ze sobą zintegrowane za pośrednictwem: modemów, światłowodów, łączy satelitarnych, łączy radiowych czy też innych dróg przesyłowych. Internet oparty jest na wspólnym systemie adresowania i wspólnym protokole komunikacyjnym.
Justyna Hofmokl, autorka książki "Internet jako nowe dobro wspólne", sugeruje by tę definicję Internetu uzupełnić o dodatkowe elementy, a mianowicie:
- Internet to nie tylko „sieć sieci”, ale też globalny systemem komunikacyjny, który jest stworzony przez połączone ze sobą prywatne i publiczne sieci telekomunikacyjne.
- Jego działanie możliwe jest dzięki "zastosowaniu otwartych i niekomercyjnych standardów telekomunikacyjnych".
- Dzięki tzw. zasadzie end-to-end (główna zasada, która reguluje przepływ danych w Internecie) dokonuje się swobodne przesyłanie różnych typów danych.
- Te połączone ze sobą sieci charakteryzują się pełną autonomicznością i zarządzane są przez różnych właścicieli - tak prywatnych jak i publicznych.
- Usługi internetowe przygotowywane są w oparciu o zasady rynkowe.
- Internet to sieć globalna, a zatem przesyłanie danych nie wiąże się z ograniczeniami terytorialnymi, ani też nie podlega lokalnym jurysdykcjom.
Zdaniem M. Czajkowskiego ("Wielka encyklopedia Internetu i nowych technologii") Internet skupia miliony komputerów i użytkowników, łącząc w ten sposób ośrodki akademickie, różne instytucje edukacyjne i rządowe, organizacje, laboratoria badawcze itd., oraz "zwykłych użytkowników". Internet eksponuje ogromne zasoby, do których zaliczają się serwisy informacyjne, artykuły naukowe, treści książek, kopie obrazów, utwory muzyczne, oprogramowanie itd.
Rola i znaczenie Internetu
Internet w zasadniczy sposób wpływa na życie ludzi. Przede wszystkim pozwala komunikować się na taką skalę, jaka przed jego powstaniem nie była możliwa, bez względu na płeć, narodowość, rasę, religię i to praktycznie z każdego zakątka świata. Jest więc miejscem zacieśniania kontaktów międzyludzkich. Daje również możliwość wypowiedzenia się na różne tematy, co jest niespotykane w żadnej innej formie komunikacji - w sposób anonimowy. Internauci wyrażają w sposób nieskrępowany swoje poglądów i opinie, których znacząca większość poza siecią nigdy by nie wyraziła.
W Internecie mamy też możliwość publikowania swoich zdjęć, tekstów, utworów muzycznych oraz wszelkich innych materiałów. Daje to możliwość poznania ciekawych ludzi, nie tylko pod kątem prywatnym, ale też i zawodowym. W ostatnich latach na rynku muzycznym pojawiło się wiele osób, którzy zaistniały jako artyści, właśnie dzięki temu, że zostały zauważone w Internecie. Dzięki temu medium "wybić się" w sferze zawodowym mogą także przedstawiciele innych zawodów, nie koniecznie ze świata artystycznego. Czasami wręcz wystarczy zamieścić swoje ogłoszenie na portalu poświęconym osobom szukającym pracy lub pracowników.
Co więcej, sam Internet może być miejscem, w którym zarobimy pieniądze, i to niekiedy bardzo duże. Na internautów czekają różne oferty zdalnej pracy, chociażby copywriting czy wszelkie profesje związane z informatyką. Są też tacy, którzy inwestują przez Internet, grają na giełdzie, obstawiają zakłady bukmacherskie itp.
Globalna sieć jest też bardzo cennym źródeł informacji - dysponuje praktycznie niewyczerpalnymi zasobami. Pozyskamy stąd różne typy informacji - od relewantnych, sprawdzonych, naukowych, przez wiadomości dostarczane przez serwisy informacyjne, po informacje z tzw. świata plotkarskiego, dotyczące np. celebrytów i ich życia. Bez problemu sprawdzimy wiadomości, które są na bieżąco aktualizowane, takie jak na przykład: rozkład połączeń autobusowych, kolejowych czy lotniczych, notowania giełdowe, pogodę, godziny otwarcia różnych instytucji itp. Możliwość ta bezpośrednio wpływ na poniesienie komfortu życia, bowiem pozwala na lepsze - świadome zorganizowanie dnia, konkretnego wyjścia (np. do kina, teatru czy nawet urzędu), zaplanowanie wakacji, urlopu itp.
W Internecie pozyskamy również cenne informacje, dotyczące poszczególnych firm oraz produktów, a nawet zrobimy zakupy. Z roku na rok przybywa osób dokonujących zakupów online, a dotyczy to nie tylko odzieży i butów, ale też sprzętu AGD i RTV, mebli, akcesoriów wyposażenia wnętrz, kosmetyków, leków, różnego rodzaju biletów, a nawet artykułów spożywczych. Przez Internet możemy kupić praktycznie wszystko.
Coraz więcej ludzi załatwia różnego rodzaju sprawy urzędowe właśnie w tej formie. Naprzeciw oczekiwaniom swoich klientom wychodzą praktycznie wszystkie instytucje - prywatne jak i publiczne, oferują właśnie e-usługi. Dzięki takiej możliwości jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę sporą ilość czasu, zdrowia i nerwów, bowiem nie musimy już stać w długich kolejkach. Co więcej, to od nas zależy, kiedy i w jakim czasie daną sprawę zechcemy załatwić, bowiem dostęp do usług elektronicznych oferowanych przez poszczególne instytucje mamy najczęściej przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
Jednak Internet niesie ze sobą też spore zagrożenie. Chociażby ze strony hakerów, którzy mogą przejąć nasze dane wrażliwe i je wykorzystać niezgodnie z prawem, a także ze strony stalkerów. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i świadomie korzystać z Internetu.
Internet i jego przyszłość
Rozwój Internetu przebiega w tak szybkim tempie, że naprawdę trudno jest przewidzieć jak będzie on wyglądał za kilkanaście lat. Prawdopodobnie nastąpi rozwój e-przedsiębiorczości, zostaną wykreowane nowe możliwości e-biznesowe, z pewnością dojdzie też do dalszego rozwoju e-usług ułatwiających życie ludziom. Prawdopodobnie nastąpi też jeszcze większe wykorzystanie sztucznej inteligencji niż dotychczas, choć to z kolei może rodzić szereg problemów o charakterze etycznym.
Komentarze