Początki Internetu na świecie, historia Internetu w Polsce

Historia internetuInternet - niczym nieograniczone źródło wiedzy, poradników, gier, filmów i muzyki. Niezastąpiony sposób komunikowania się z ludźmi na całym świecie. Doskonały sposób na reklamę dla małych i dużych firm. Dzisiaj bez Internetu nie wyobrażamy sobie życia. W jaki sposób została stworzona ta potężna technologia? Od kiedy dokładnie możemy się cieszyć siecią? Przyjrzyjmy się historii tego fascynującego odkrycia.

Początki Internetu na świecie

Pierwszy projekt dotyczący Internetu powstał w roku 1962 z ręki Paula Barana, który stworzył w dwunastu tomach dzieło opisujące koncepcję wytrzymałych transmisji danych, które miały zostać wykonane na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych. Te cyfrowe transmisje miały być na tyle wytrzymałe, aby przetrwać przewidywaną w tamtych czasach III wojnę światową.

Konkretna historia Internetu rozpoczyna się jednak w 1969 roku, kiedy to w czterech uniwersytetach na terenie USA zainstalowano na komputerach bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu - węzły sieci ARPANET. Był to eksperyment pozwalający sprawdzić, czy możliwe jest stworzenie sieci bez konkretnego punktu matczynego. Wcześniejsze badania pozwalały na stworzenie różnych sieci, które prowadzone były przez tzw. punkt docelowy, czyli komputer główny. W razie jego awarii uszkodzeniu ulegała cała sieć, w związku z czym zastosowanie w armii było nie do przyjęcia, dlatego postanowiono wprowadzić w życie projekt Paula Barana.

W czasie rozwoju projektu przez następne lata do pracy przyłączało się coraz więcej zainteresowanych naukowców. Stworzone zostały pojęcia IP oraz TCP, które w 1983 roku przyjęte zostały do standardów wojskowych. Powstało także pojęcie DSN - był to drugi podstawowy filar Internetu, zapoczątkowany przez Iana Postela. Miał on za zadanie układać hierarchicznie numery IP komputerów z przypisanymi do nich domenami internetowymi.

Początkowo Internet miał mieć zastosowanie typowo militarne. Zaczęło się to zmieniać, kiedy w 1990 roku Tim Berners - Lee stworzył pierwsze podstawy języka HTML, a tym samym doszło do powstania pierwszej w historii strony WWW. Po tym wydarzeniu Internet zaczął się niewiarygodnie gwałtownie rozwijać, tym bardziej, gdy świat obiegła informacja o powstaniu pierwszej przeglądarki stron o nazwie Mosaic. Niedługo potem współtwórca przeglądarki, Marc Andreessen z Uniwersytetu Kalifornijskiego, założył firmę Netscape Communications. Dzięki temu użytkownicy sieci mogli nie tylko przeglądać strony, ale też został stworzony system przesyłania zaszyfrowanych wiadomości. W ten sposób wysłana informacja trafiała bezpośrednio do odbiorcy i nikt inny nie mógł mieć do niej dostępu. Od tego momentu całkowity rozwój Internetu był tylko kwestią czasu. Powstawało coraz więcej stron internetowych, a szyfrowanie wiadomości okazało się bardzo przydatne przy tworzeniu poczty e-mail, czy też innych form komunikacji.

Historia Internetu w Polsce

Choć początki Internetu sięgają lat 60-tych, to w Polsce pojawił się stosunkowo późno, bo dopiero na początku lat 90. Za symboliczną datę wprowadzenia Internetu do Polski uznaje się 17 sierpnia 1991 r., wówczas to Rafał Pietrak - fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, nawiązał łączność komputerową z Janem Sorensenem - Uniwersytet w Kopenhadze, w oparciu o protokół IP. Oczywiście był to efekt kilkumiesięcznej współpracy przede wszystkim Pietraka z Krzysztofem Hellerem - fizykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, której celem było właśnie wprowadzenie Internetu do Polski. Oficjalnie Polska podłączona do Internetu została ustalona na 20 grudnia 1991 roku, kiedy to pierwsze komputery w kilku polskich największych miastach (Warszawa, Kraków, Katowice, Toruń) zostały do niego podłączone.

  • W 1991 r. przy Uniwersytecie Warszawskim swoją działalność rozpoczął NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) - pierwszy polski operator internetowy. Od tego momentu można zauważyć lawinowy rozwój Internetu w Polsce - następuje nadrabianie strat spowodowanych zastojem technologicznym.
  • W 1992 r. Telekomunikacja Polska uruchomiła POLPAK - była to pierwsza polska sieć pakietowa, która oparta została na brytyjskim protokole X.25 ISPP. Była ona w pełni kompatybilna z protokołem TCP/IP.
  • Niezwykle ważnym wydarzeniem dla rozwoju polskiego Internetu było uruchomienie BBS Maloka (BBS - ang. Bulletin Board System) - komputera, który dzięki zainstalowanemu oprogramowania, umożliwił użytkownikom łączenie się z nim, logowanie oraz korzystanie ze zgromadzonych na nim informacji. Na całym świecie BBS-y połączone były w sieć Fidonet. Założycielem Maloki, jak również jednym z pionierów sieci w Polsce, był kanadyjski biznesmen polskiego pochodzenia - Stanisław Tymiński. Dzięki Maloce dostępne były, typowe dla BBS-ów usługi, czyli: forum, chat oraz proste gry online, ale oferował on też, a może przede wszystkim, Polakom połączenie z Internetem z prędkością 9,6 kb/s. Choć nie była to zawrotna prędkość, to dzięki temu użytkownik mógł już połączyć się z Polski z Internetem, a nie tylko z siecią Fidonet.
  • W 1996 r. nastąpił przełom - Telekomunikacja Polska uruchomiła usługę dostępu do Internetu dla każdego z abonentów, co spowodowało ogromy wzrost zainteresowania Internetem. Wtedy też Maloka przestała być potrzebna.
  • W 1996 r. firma Polbox wprowadziła darmowe konta e-mail, powstał też portal Onet.pl. (w 1995 r. powstał katalog polskich stron www - Wirtualna Polska). Liczba podłączonych komputerów stale wzrastała i w 1998 r. przekroczyła 100 tys.
  • W latach 1999-2000 nastąpił rozwój nowych serwisów WWW, portali i wortali. Powstała m.in. Interia. Stale rosła też liczba firm, które oferowały szeroki zakres usług związanych z Internetem. W 2002 r. mamy już ponad 500 tys. hostów podłączonych do sieci.
  • Obecnie Internet nadal bardzo szybko się rozwija. Od kilku lat mamy do czynienia ze zjawiskiem, nazywanym przez specjalistów Web 2.0. A zatem Internet przybrał nową formę, w której coraz większą rolę odgrywa wideo (np. YouTube).

Komentarze