Zalety i wady portali społecznościowych

Portale społecznościoweWirtualna rzeczywistość stała się nieodłącznym elementem naszego życia. Internet jako medium stał się dla nas miejscem pracy, nauki, rozrywki. Na popularności zyskały i zyskują nadal portale społecznościowe, stanowiące nowoczesną metodę zawierania i podtrzymywania znajomości ale i będące innowacyjnym medium reklamowym.

Portale społecznościowe są w zdecydowanej większości darmowe, konto na nich może założyć każdy posiadający połączenie z internetem. Mają one swoje pozytywne cechy, ale i również złe strony, które sprawiają, że korzystając z nich powinniśmy zachować ostrożność.

Zalety portali społecznościowych

Rosnąca popularność portali społecznościowych spowodowana jest wieloma zaletami tych serwisów, oscylujących wokół nawiązywania relacji międzyludzkich, pokazywania siebie i swojej działalności oraz poszerzania swoich pasji poprzez portale tematyczne.

Podtrzymywanie kontaktów z rodziną i znajomymi

Główną zaletą portali społecznościowych jest to, że umożliwiają nam podtrzymywanie kontaktów z osobami, z którymi nie spotykamy się na co dzień, w tym z dalszą rodziną i znajomymi. Możemy w ten sposób rozmawiać z przyjaciółmi czy rodzicami bez wychodzenia z domu. To wygodne i oczywiście… darmowe. Wiele osób przedkłada korzystanie z portali społecznościowych nad korzystanie z telefonu. Wiele portali, w tym popularny Facebook umożliwia korzystanie z wygodnych komunikatorów oraz wysyłania krótkich wiadomości tekstowych.

Korzystamy z portali społecznościowych również w przypadku wyjazdów służbowych oraz dłuższych wakacji: możemy swobodnie rozmawiać z kimś bliskim, kto został w domu bez wydawania fortuny na rachunki za telefon. Wiele osób chętnie umawia się na spotkania przez portal, zbiera grupę chętnych osób, np. na wyjście do kina czy wypad na basen.

Odświeżanie relacji z dawnymi znajomymi

Poza podtrzymywaniem istniejących relacji, portal społecznościowy pozwala nam na odświeżanie tych dawnych, na odszukiwanie przyjaciół z dzieciństwa, odnawianie kontaktów z dalszą rodziną. To doskonały sposób na spotkanie się po latach ze znajomymi ze szkoły lub wyjazd do dawno nie widzianej kuzynki.

Możliwość poznania nowych ludzi

Portale społecznościowy pozwalają nam również na poznawanie całkiem nowych osób, na poszerzanie grona naszych znajomych. Jak to zrobić? Możemy np. napisać wiadomość do znajomego naszego znajomego lub zagaić zupełnie obcą nam osobę. Ciekawym sposobem na poznanie nowych przyjaciół jest wypowiadanie się na grupach tematycznych, na przykład związanych z naszymi zainteresowaniami. Z pewnością szybko nawiążemy dialog z wieloma osobami o podobnych pasjach, co dodatkowo nas do siebie zbliży.

Serwis społecznościowy jako pomoc w znalezieniu drugiej połowy

Portale społecznościowy to miejsce, gdzie możemy nie tylko poznać nowych znajomych ale i… drugą połowę. Nietrudno bowiem zagadnąć kogoś, kto się nam podoba w Internecie. Czaty sprzyjają nawiązywaniu znajomości, gdyż pierwsza rozmowa nie jest tak stresująca jak dyskusja w cztery oczy. Po pewnym czasie możemy oczywiście spotkać się na żywo. Z pewnością poczujemy, że po rozmowach na czasie znamy już od dawna…

Portale społecznościowy jako medium reklamowe

Na portalach społecznościowych można nie tylko poznawać nowe osoby i rozmawiać z obecnymi znajomymi ale i skutecznie reklamować swoje produkty i usługi. Obecnie media społecznościowy są najpopularniejszym miejscem w sieci do skutecznego i efektywnego promowania się. Wiele firm posiada swoje profile na portalu Facebook i innych stronach, gdzie zdobywa grono zwolenników, klientów, nabywców.

Na czym polega fenomen portali społecznościowych? Przede wszystkim pozwalają one na zrzeszanie się grupy osób, w tym klientów, jak i nowych potencjalnych nabywców. Można publikować informacje o swoich usługach, umieszczać zdjęcia, pytać klientów o zdanie, zachęcać ich do dyskusji, dodawać ankiety. Takie dodatki sprawiają, że użytkownicy chętniej wypowiadają się na temat naszych usług, pytają o nie, wymieniają się uwagami, piszą opinie o tym, co proponujemy. Warto pamiętać, że założenie profilu firmowego na portalu społecznościowym obliguje nas do regularnego prowadzenia go. Zamarcie ruchu na stronie może bowiem zostać niekorzystnie odebrane przez klientów.

Dzielenie się swoimi pasjami i talentami

Portal społecznościowy poza umożliwianiem promowania swoich usług, pozwala nam również na chwalenie się swoimi dokonaniami, w tym talentami oraz pasjami. W sieci możemy podzielić się ze znajomymi swoim obrazem, wierszem, opublikować zdjęcia swoich rzeźb, rękodzieła, uszytej sukienki czy publikować tam wykonane przez siebie zdjęcia. Wiele portali nastawionych jest jedynie na dodawanie fotografii, najpopularniejszy jest oczywiście Instagram. Swoje zdjęcia publikuje tam wiele osób prywatnych, blogerów ale i gwiazd, w tym aktorów.

Bliżej znanych osób

Ze wspomniana wyżej kwestią wiąże się kolejna zaleta serwisów społecznościowych, a mianowicie możliwość prowadzenia profili przez osoby znane, w tym aktorów, muzyków czy polityków. Wiele osób z zapałem śledzi wpisy idoli oraz podejmuje z nimi dyskusje.  To ciekawy sposób na nawiązanie relacji z osobą, którą podziwiamy oraz lepsze poznanie jej: również z bardziej prywatnej strony.

Szybkie transakcje kupna i sprzedaży

Mimo ogromnej ilości portali, umożliwiających kupno i sprzedać, portale społecznościowy i tutaj dokładają swoją cegiełkę. Istnieje wiele grup tematycznych, oferujących dodawanie ogłoszeń na temat kupna i sprzedaży różnych przedmiotów, np. samochodów, domów, odzieży ale i ogłoszeń na temat oddawanie zwierząt do adopcji. Warto przeglądać ogłoszenia na lokalnej grupie: można tam znaleźć ciekawe oferty od osób, mieszkających niedaleko nas. Umieszczanie ogłoszeń jest oczywiście zupełnie darmowe.

Wady portali społecznościowych

Mimo ogromu zalet, musimy być świadomi wad serwisów społecznościowych, które powinny zwrócić nasza uwagę i zachęcić do ostrożności.

Oszustwa matrymonialne i moralne

Niestety, media społecznościowe to wymarzone miejsce dla oszustów matrymonialnych. Wiele osób podszywa się pod innych, podaje za kogoś innego, może udawać naszego przyjaciela lub czatować z nami w celu matrymonialnym, a naprawdę: wykorzystać nas i finansowo i emocjonalnie. Niezmiernie istotne jest więc zachowanie ostrożności i każdorazowe upewnianie się, czy dany profil naprawdę należy do znajomej nam osoby. Nie przyjmujmy również zaproszeń od osób z pustymi profilami, gdzie nie ma żadnych zdjęć, znajomych ani innych informacji.

Włamania na profile i kradzieże danych

Posiadanie profilu na portalu społecznościowym obliguje nas również do ochrony informacji, które mogłyby posłużyć do dostania się na nasze konto. Coraz częściej zdarzają się bowiem włamania na profile oraz kradzież danych osobowych, wykorzystywanie opublikowanych zdjęć… Wybierajmy takie loginy i hasła, które nie są łatwe do odgadnięcia przez osoby postronne. Nie podajmy również tych poufnych danych innym osobom, często zmieniajmy hasło dostępu do naszego konta. Pomoże to uchronić nas przed włamaniem na profil, którego konsekwencje mogą być poważne.

Oczernianie na portalach społecznościowych

Wadą portali społecznościowych jest również to, że możemy na nich publikować to, co chcemy, w tym… posty, które mogą kogoś oczernić, obrazić. Jest to bardzo częste u osób, które się rozstały: rozżalone kobiety i rozczarowani mężczyźni mogą publikować treści, obrażające byłych partnerów. W wielu przypadkach takie zachowanie może zaprowadzić nas na drogę sądową…

Publikowanie ośmieszających treści i fotografii

Podobnie kwestia ma się w przypadku publikowania treści ośmieszających, np. zdjęcia znajomej osoby we wstydliwej pozycji czy śmiesznej sytuacji. Takie zachowania są częste wśród młodzieży ale zdarzają się także u dorosłych. Kiedy możemy zamieścić w sieci coś, co ośmieszy znajomego? Kiedy nas zdenerwuje, obrazi nas, kiedy się pokłócimy, rozstaniemy, kiedy ktoś również nas ośmieszył. W wielu przypadkach osoba ośmieszona również ma prawo złożyć doniesienie, jeśli poczuła się urażona opublikowaną treścią.

Zazdrość i depresja jako reakcja na dokonania znajomych

Wiele osób publikuje na portalach społecznościowych treści i zdjęcia, mające na celu ukazanie swoich dokonań, np. zdjęcia naszego domu, samochodu, opisywanie wakacji za granicą, swojego wspaniałego ślubu. Wiele osób może nam po prostu zazdrościć (to także doskonała okazja dla złodzieja!), a inni mogą w ten sposób… popaść nawet w depresję. Przypatrywanie się dokonaniom znajomym i porównywanie ich ze swoim życiem może sprawić, że poczujemy się niedowartościowani. Może spaść nasze poczucie własnej wartości, samoocena, możemy popaść w tendencję do umniejszania swoich zasług.

Jak widzimy, portale społecznościowe mają wiele zalet: to nowoczesne medium komunikacyjne, umożliwiające nam nawiązywanie nowych znajomości, odnawianie dawnych i podtrzymywanie obecnych oraz poznanie miłości swojego życia. Z drugiej strony stanowią również okazją dla złodziei, oszustów i mogą powodować pogorszenie nastroju, spowodowane bardziej spektakularnymi dokonaniami przyjaciół.

Korzystajmy zatem z serwisów społecznościowych rozsądnie, cieszmy się ich zaletami ale nie zapominajmy o ostrożności.

Komentarze

Borys
Twitter jest traktowany jako mikroblog, na którym osoby publiczne czy po prostu wschodzące gwiazdki Internetu publikują treści, przenikające do świadomości odbiorców. Niektóre portale społecznościowe jak Instagram służą przede wszystkim publikacji zdjęć. Wiele osób za pomocą fotografii i wpisów, upublicznianych na portalach społecznościowy ch, próbuje przekonać siebie i innych, że ma wspaniałe życie. Osoby nadmiernie korzystające z portali społecznościowy ch często czują się bardzo samotne, niedowartościow ane i rekompensują sobie niedostatek relacji poprzez próby nawiązania kontaktów w Internecie. Portale społecznościowe dają interesujące możliwości osobom nieśmiałym, rzadko bywającym w towarzystwie, które na co dzień nie mają zbyt wielu możliwości poznania nowych osób. Łatwiej jest do kogoś napisać na portalu niż spotkać się z nim twarzą w twarz. Jeśli jednak osoba nie zamierza przenosić internetowej znajomości na realny grunt, użytkowanie portali społecznościowy ch tylko pogłębi problem izolowania się u tej osoby. Będzie ona czuć się swobodnie tylko w przestrzeni Internetu i będzie się w niej kreować na kogoś, kim nie jest. Co za tym idzie, tożsamość takiej osoby będzie niespójna – jednostka może być popularna na portalach społecznościowy ch, a poza nimi wciąż pozostawać samotna i zagubiona. Poza tym istnieje niebezpieczeńst wo, że użytkownik portali społecznościowy ch będzie porównywać się z innymi, oglądając ich zdjęcia i wpisy. Będzie odczuwać dużą przykrość, jeśli nie otrzyma lajków i pozytywnych komentarzy.
Anka
Portale społecznościowe pozwalają nie tylko na kontakt ze znajomymi, ale też na dotarcie do osób, których nigdy nie spotkamy w realu. Możemy natrafić na ludzi, którzy podzielają nasze pasje i zainteresowania . Nie ogranicza nas już odległość – na Facebooku możemy napisać do osoby, mieszkającej w dowolnym miejscu na świecie, jeśli tylko znamy języki, zwłaszcza angielski.
DarkG
Dziękuje bardzo za informację, przydają się do prezentacji na WOD wałaśnie ją robie, Pozdrawiam :)
Uwaga
Teraz bardzo dużo pojawiło się róznych fake'ów i oszustw https://stop-oszustom.pl/policja-ostrzega-przed-oszustwami-na-koronawirusa/