Agile jest zwinnym sposobem zarządzania projektami. Podejście to znacząco zwiększa szansę ukończenia projektu o odpowiedniej jakości w założonym budżecie oraz terminie. Jednak czym dokładnie jest Agile i w jaki sposób wdrożyć 12 zasad manifestu w codziennej rutynie tworzenia oprogramowania?
Założenia zwinnego zarządzania
Podejście Agile to dość elastyczny sposób na zarządzanie pracą zespołu oraz koordynowanie projektu przy współpracy z klientem. Wdrożenie tej metodyki pozwala w optymalny i możliwie jak najbardziej efektywny sposób zaspokoić potrzeby zarówno zespołu odpowiedzialnego za projekt, jak i potrzeby klienta.
Manifest Agile pojawił się w 2001 roku i szybko rozprzestrzenił się wśród całej branży IT. Choć Agile dotyczy wprost metod wytwarzania oprogramowania, to filozofia ta z powodzeniem może być stosowana również w innych branżach i aspektach prowadzenia biznesu, które wymagają sprawnego i elastycznego zarządzania.
Należy pamiętać, że Agile nie typuje sztywnych ram, w których należy tworzyć i rozwijać oprogramowanie. Podejście to jest o wiele bardziej intuicyjne i subtelne oraz opiera się przede wszystkim na kilku kluczowych krokach wykonywanych w pętli iteracyjnej. Kroki te można zaprezentować w następujący sposób:
- określ, gdzie jesteś obecnie,
- wykonaj krok w kierunku celu, do którego zmierzasz,
- zweryfikuj swój produkt względem uzyskanych informacji.
Zwinność zarządzania zgodnego z manifestem Agile polega właśnie na podejmowaniu małych kroków ku obranemu celowi oraz nieustannemu weryfikowaniu informacji oraz tego, czy zmierzamy w odpowiednim kierunku.
Podejście Agile może objawiać się na trzech płaszczyznach funkcjonowania przedsiębiorstwa
Jak wspomniano na początku artykułu, geneza zwinnego zarządzania umocowana jest w procesie wytwarzania oprogramowania. Niemniej, ze względu na swoją uniwersalność, może być ono stosowane również w innych płaszczyznach przedsiębiorstw, a w zwłaszcza na poziomie strategicznym, taktycznym i operacyjnym.
Wdrożenie Agile na poziomie strategicznym umożliwia sprawną weryfikację modelu biznesowego przez start-upy i restrukturyzowane przedsiębiorstwa. W niektórych branżach proces ten może trwać parę miesięcy, a w niektórych może dochodzić nawet do kilku lat. Zarządzanie zgodne z manifestem Agile pozwala świadomie budować strategię całej organizacji oraz tworzyć skuteczny model biznesowy.
Agile na poziomie taktycznym pozwala zarządzać procesami w sposób okresowy; projektowy. Wdrożenie zwinnego zarządzania w warstwie taktycznej gwarantuje sprawne zarządzanie zespołami projektowymi oraz wytwarzanie produktów zapewniających odpowiednią jakość.
Posługiwanie się metodologią Agile na poziomie operacyjnym sprowadza się do realizacji poszczególnych kroków w zarządzaniu projektami, tj. m.in. prowadzenie Agile Board, powoływanie zespołu i przyznawanie ról jego członkom czy organizowanie review.
Manifest Agile a organizacja pracy
Istnieje 12 założeń Manifestu Programowania Zwinnego. Są to:
- Zadowolenie klienta jest najwyższym priorytetem. Możliwe jest jego osiągnięcie dzięki wczesnemu oraz ciągłemu wdrażaniu wartościowego produktu.
- Gotowość na zmiany wymagań. Gotowość do zmian jest nieuniknione przy rozwoju produktu i pozwala uzyskać klientowi odpowiedni poziom konkurencyjności.
- Im częściej dostarczane będzie oprogramowanie, tym lepiej. Produkt powinien być dostarczany możliwie jak najczęściej, najlepiej w kilkutygodniowych odstępach.
- Ścisła współpraca zespołów. Zespół deweloperski i biznesowy musi realizować ścisłą kooperację przez cały czas trwania projektu.
- Projekty muszą być prowadzone wokół odpowiednio uposażonych zespołów. Konieczne jest zapewnienie zespołowi odpowiedniego środowiska pracy, warunków i wsparcia, a także zaufanie w ich kompetencje.
- Spotkania są rekomendowaną formą przepływu informacji wśród członków zespołu oraz pomiędzy zespołami. Najefektywniejszym i najwydajniejszym sposobem przekazywania informacji jest bezpośrednia rozmowa twarzą w twarz.
- Podstawową miarą postępu jest działające oprogramowanie.
- Wszystkie podmioty biorące udział w procesie powinny utrzymać równe tempo pracy. Tylko wtedy możliwy będzie zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa i projektu.
- Zwinność zapewniona jest przez nieustanne doskonalenie procesów rozwoju produktu. W technikach zwinnych kluczowe jest zachowanie uwagi na rozwijaniu produktu.
- Minimalizowanie ilości pracy jest kluczowa do zachowania odpowiedniej jakości produktu. Nie należy organizować zbyt obszernych obowiązków wokół pojedynczych projektów.
- Samoorganizujące się zespoły są najlepszym źródłem skutecznych rozwiązań projektowych i architektonicznych. Warto zostawić dużą decyzyjność członkom zespołu.
- Konieczne jest regularne analizowanie pracy oraz na jej podstawie dostrajanie działań i wyciąganie trafnych wniosków. Tylko wtedy możliwe jest poprawianie wydajności zespołu.
Słowem podsumowania
Metodyka zwinnego zarządzania projektami to niezwykle skuteczne, elastyczne i wydajne narzędzie pozwalające organizować zespoły, projekty oraz całe przedsiębiorstwa. Warto więc skorzystać z tych korzyści i wdrożyć ramy manifestu Agile do codziennej rutyny.
Źródło: www.procognita.pl.
Komentarze
W wyniku naszej pracy, zaczęliśmy bardziej cenić:
Ludzi i interakcje od procesów i narzędzi
Działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji
Współpracę z klientem od negocjacji umów
Reagowanie na zmiany od realizacji założonego planu.
https://agileadept.pl