Wyświetlacze ciekłokrystaliczne otaczają nas tak naprawdę każdego dnia, a towarzyszą nam już od bardzo wielu lat. Można znaleźć na rynku różne typy takich wyświetlaczy. Czym różni się wyświetlacz alfanumeryczny od graficznego?
Idea wyświetlaczy LCD pojawiła się już pod koniec XIX wieku, ale komercyjnie została wykorzystana dopiero na początku lat 80. XX wieku. Wtedy właśnie do produkcji trafił przenośny, mały telewizorek z ekranem ciekłokrystalicznym. Technologia wyświetlaczy jest intensywnie rozwijana od tamtego czasu. Dzięki temu mamy nowoczesne ekrany telewizorów, laptopów czy smartfonów. Tutaj jednak skupimy się na wyświetlaczach alfanumerycznych i graficznych. Wyjaśnimy, jaka jest między nimi różnica.
Jak działa wyświetlacz LCD?
Wyświetlacze LCD to technologia oparta o kryształy ciekłokrystaliczne. Stąd właśnie skrót LCD - Liguid-Crystal Display. W takich wyświetlaczach wykorzystywana jest struktura kryształu, w której cząsteczki są rozproszone. Gdy zostanie wygenerowanie pole elektryczne, którego źródłem jest napięcie wykorzystywane do zasilania wyświetlacza i użyta zostanie polaryzacja światła, wspomniane cząsteczki przemieszczają się między poszczególnymi warstwami wyświetlacza LCD. W rezultacie wszystkich tych procesów powstaje na wyświetlaczu obraz. Zanim jednak do tego dojdzie, światło przechodzi przez polaryzator i przezroczystą elektrodę, a potem pada na ciekły kryształ. To jednak nie koniec. Światło pokonuje kolejną elektrodę, dociera do analizatora, żeby w końcu pojawić się w filtrach RGB. Tak właśnie powstaje obraz na wyświetlaczu. Skoncentrujmy się teraz na wyświetlaczach alfanumerycznych i graficznych.
Wyświetlacze alfanumeryczne
Jak sama nazwa sugeruje, wyświetlacz alfanumeryczny służy do wyświetlania informacji liczbowych. Zwykle w takim wyświetlaczu liczba segmentów nie jest duża, a liczba wyświetlanych znaków jest mocno ograniczona. W wyświetlaczach alfanumerycznych każdy element, który może zostać na nich wyświetlony, ma wyznaczone miejsce na ekranie. To oczywiście duże ograniczenie. Za to takim wyświetlaczem można w bardzo łatwy sposób sterować. Nie bez znaczenia jest także to, że taki wyświetlacz nie zużywa dużo pamięci, co oznacza, że łatwo go zastosować w prostych układach i małych urządzeniach.
Wyświetlacze graficzne
Wyświetlacze graficznie są zdecydowanie bardziej zaawansowane niż wyświetlacze alfanumeryczne. Obsługuje się je w sposób podobny do wyświetlaczy segmentowych. Jednak w przypadku wyświetlaczy graficznych każdy piksel składający się na obraz jest odrębnym segmentem. Tak to postrzega program sterujący (driver). Wszelkie znaki tworzą na takim wyświetlaczu przylegające do siebie piksele. W rezultacie wyświetlacz graficzny zdecydowanie lepiej radzi sobie z generowaniem różnych znaków, obrazów i piktogramów. Nie ma tu takich ograniczeń jak w przypadku wyświetlaczy alfanumerycznych. Bardziej skomplikowanym znakom można po prostu przydzielić więcej pikseli.
Wyświetlacze LCD otaczają nas na co dzień i są w powszechnym użyciu. Jednocześnie mamy do czynienia z różnymi ich typami. W niektórych przypadkach wystarczają wersje alfanumeryczne, ale do generowania bardziej skomplikowanych obrazów konieczne są wyświetlacze graficzne.
Źródło: www.tme.eu.
Komentarze