Dysk SSD - charakterystyka, rodzaje. Wymiana HDD na SSD

Dysk SSDMechaniczne dyski twarde są jedną z przyczyn spowolnienia komputerów (zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych). Są to w rzeczywistości urządzenia pamięci masowej starej generacji, które same w sobie charakteryzują się szybkością pisania i czytania, która staje się coraz bardziej przestarzała. Dziś są one domyślnie integrowane w komputerach PC tylko w logice wykorzystania ich do zapisywania plików. System operacyjny i różne programy do uruchomienia są zamiast tego instalowane na dyskach SSD lub dyskach półprzewodnikowych: szybszych, mniej nieporęcznych i charakteryzujących się tym samym standardem łączności.

Z tych powodów obecnie panuje trend zastępowania starych mechanicznych dysków twardych dyskami SSD. W ten sposób nawet najstarsze komputery mogą cieszyć się wzrostem wydajności. Dowiedz się czym są dyski SSD, jakie są ich zalety i wady oraz jak zamienić dysk HDD na SSD.

Dysk SSD - czym jest?

Pamięci półprzewodnikowe różnią się od dysków twardych brakiem części ruchomej. Skrót SSD oznacza Solid State Drive. Teraz ten rodzaj pamięci przejmuje rynek, zarówno mobilny, jak i stacjonarny, dzięki swojej wydajności i wysokiej prędkości przesyłu danych. Chociaż obecnie ceny są nadal znacznie wyższe niż dysków twardych, co sprawia, że pamięci te nadal nie nadają się do przechowywania ogromnej ilości danych za stosunkowo niską cenę.

Zalety dysku SSD

Dyski SSD mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi:

  • są ciche, nie mają ruchomych części;
  • mają mniejsze szanse na pęknięcie i są bardziej odporne na wstrząsy, co może mieć kluczowe znaczenie w środowisku notebook'a;
  • zużywają mniej prądu, co nieuchronnie wpływa również na ogólną optymalizację energetyczną komputera;
  • mniej się nagrzewają, co ma bezpośredni wpływ na ogólną wydajność komputera;
  • są szybsze.

Zalety dysków SSD są zatem obiektywne. Z tego względu warto przyjrzeć się dokładnej specyfikacji konkretnych dysków, by przed przystąpieniem do procedury wymiany dysku twardego (mechanicznego dysku twardego) na dysk półprzewodnikowy kupić właściwy. Przeanalizujmy więc szczegółowo różne typy i jak dokonać właściwego wyboru w oparciu o Twoje potrzeby.

Jaki dysk SSD kupić?

Dla dysków SSD dostępne są różne złącza. Jest to istotna kwestia, ponieważ komputery nie są kompatybilne ze wszystkimi standardami, nowsze komputery z pewnością będą miały najnowszą generację. Jeśli masz starszy komputer, prawdopodobnie będziesz mieć wsparcie dla starych standardów. Z tego powodu warto sprawdzić który standard jest kompatybilny z Twoim komputerem przed zakupem dysku SSD.

2,5-calowy dysk SSD SATA III

Dyski SSD 2,5' w standardzie SATA III są najbardziej podstawowymi ze wszystkich typów pamięci półprzewodnikowych, a także są najwolniejsze. Zaletą jest to, że całkowicie zastępują dysk twardy w formacie 2,5 cala (mały), są bardzo powszechne w laptopach z niższej półki. Do pracy tego typu dysku SSD oprócz złącza SATA potrzebne jest również podłączenie zasilania, podobnie jak w przypadku ruchomego dysku tego samego typu. Jeśli masz komputer stacjonarny, z pewnością możesz zamontować 2,5' dysk SSD SATA III, ponieważ ma on takie samo połączenie jak zwykły dysk twardy, nawet jeśli masz laptopa z dyskiem twardym w środku, na pewno będzie to 2,5', więc może bez problemu zastąpić go dyskiem SSD.

SSD M.2

Pamięci SSD M.2 są nieco lepszym wyborem, jednakże są zupełnie inne od SATA III 2.5' - są znacznie mniejsze i mają inne połączenie odpowiednie do bezpośredniego montażu na płycie głównej. Ten rodzaj pamięci jest szeroko rozpowszechniony w laptopach o niskim i średnim zasięgu, wyposażonych w dysk SSD, prawdopodobnie nawet starsze płyty główne mają dostępne gniazdo M.2. Prędkości dysków SSD M.2 są szybsze niż dysków SSD 2,5' i nie wymagają zasilania. Jedyne, co musisz sprawdzić, to zgodność z komputerem.

Przykładem może być 1TB Crucial P5, który osiąga prędkość do 3400 MB/s.

Dysk SSD M.2 PCI-Express

Standard M.2 PCI-Express jest najnowszym i najszybszym ze wszystkich modeli, a także jest obecny we wszystkich komputerach (klasy średniej) dostępnych na rynku. Wymiary są zbliżone do wymiarów dysków SSD ze standardem M.2, ale złącze jest nieco inne, w rzeczywistości oba rodzaje pamięci są niekompatybilne. Dyski SSD PCIe osiągają bardzo duże prędkości zarówno podczas odczytu, jak i zapisu, i są najbardziej odpowiednie, jeśli chcesz mieć komputer klasy biznes. Jeśli masz dość stary komputer, rzadko znajdziesz obsługę M.2 PCIe dla dysku SSD.

Korzystanie z interfejsu SATA jest z pewnością najlepszym wyborem, aby móc przesyłać dane z nośnika pamięci na dysk SSD. Jest to tak naprawdę standard gwarantujący maksymalne bezpieczeństwo w zakresie stabilności, a przede wszystkim jest niezwykle szybki. Kupując kabel SATA-USB, możesz przenieść wszystkie dane z mechanicznego dysku twardego, który zamierzasz wymienić, na nowy dysk SSD - poprzez podłączenie go do jednego z portów USB w komputerze. W ten sposób unikniesz długich i skomplikowanych procedur oraz będziesz mógł zachować wszystkie pliki, na których Ci zależy. W tym celu wystarczy podłączyć przewód zoptymalizowany właśnie pod dyski SSD, charakteryzujący się obsługą standardu UASP SATA III. Następnie podłącza się 2,5-calowy dysk do komputera. Co jest zaletą tego rozwiązania? Niewątpliwie możliwość podłączenia do urządzenia, instalacja dysku twardego bez narzędzi, plug & play, ponadto takie rozwiązanie nie wymaga sterownika, a specjalne diody LED wskazują moc i aktywność transmisji.

Wymiana dysku HDD na SSD

Jak wymienić dysk twardy HDD na SSD? Poradnik krok po kroku

Zacznijmy więc od procedury wymiany HDD (mechanicznego dysku twardego) na SSD, która - jak zobaczymy - składa się z szeregu bardzo szczegółowych kroków. Bardzo ważne jest, aby były one przestrzegane w kolejności, jak podano.

1. Upewnij się, że wykonałeś/aś kopię zapasową
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest decyzja, jak przenieść dane ze starego na nowy nośnik. Istnieją w trzy możliwości:

  • zapisać je w dowolnym miejscu (np.: pendrive lub zewnętrzny dysk twardy),
  • sklonować w całości mechaniczny dysk twardy na nowy dysk SSD,
  • skorzystać z usługi w chmurze.

Zaleca się jednak zachowanie drugiej opcji w ostateczności, ponieważ wymieniane urządzenie pamięci masowej może zawierać szereg plików (w tym być może złośliwe oprogramowanie), które należy przesłać do nowego.

2. Fizycznie podłącz dysk SSD za pomocą adaptera SATA
Za pomocą kabla przesyłowego SATA-USB możesz fizycznie podłączyć dysk SSD do komputera. Procedura jest prosta: nośnik pamięci ma w rzeczywistości, po jednej z dwóch stron, specjalne złącze zaprojektowane do komunikacji ze standardem SATA - podłącz adapter przez to złącze, a następnie skorzystaj z jednego z portów USB w komputerze. Dysk SSD otrzyma zasilanie z komputera, więc uruchomi się natychmiast po nawiązaniu połączenia.

3. Sformatuj i podziel nowy dysk SSD
W tym momencie dysk SSD zostanie rozpoznany jako klasyczne urządzenie zewnętrzne. Musi być sformatowany i podzielony na partycje przed fizycznym zainstalowaniem go w obudowie komputera. W tym celu system Windows oferuje specjalną, poniższą procedurę:

  • wybierz Panel sterowania, a następnie System i zabezpieczenia;
  • wybierz Narzędzia administracyjne, a następnie Zarządzanie komputerem i Zarządzanie dyskami;
  • wybierz dysk, który chcesz sformatować i rozpocznij formatowanie.
  • w wyświetlonym oknie dialogowym wybierz System plików (zwykle NTFS) i wprowadź rozmiar alokacji dysku (zwykle 4096). Następnie wybierz wykonanie szybkiego formatowania;
  • w tym momencie poczekaj na zakończenie procesu.

Po sformatowaniu dysku możesz zainstalować system operacyjny lub rozpocząć instalowanie programów.

4. Zainstaluj oprogramowanie do klonowania dysku
Jak już wspomniano na początku, możliwe jest sklonowanie całej zawartości mechanicznego dysku twardego, który chcesz wymienić. Aby to zrobić, możesz skorzystać z szeregu oprogramowania zaprojektowanego ad-hoc. W artykule skupiono się na trzech programach, które są warte uwagi, ze względu na łatwość użytkowania i kompletność funkcjonalności.

  • EaseUS Todo Backup Free - to bezpłatne oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych, które obsługuje automatyczne tworzenie kopii zapasowych dysku systemowego, plików, folderów i całych dysków twardych dla komputerów z systemem Windows 10, Windows XP, Vista, Windows 7 i 8. Pełna wersja jest również dostępna za opłatą, dzięki której można uzyskać bezpłatną pomoc i wszystkie funkcje oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych. Zapewnia pełną, przyrostową i różnicową kopię zapasową. Możesz utworzyć kopię zapasową dla całych dysków twardych, określonych partycji lub plików i folderów, planując również godziny: codziennie, co tydzień, co miesiąc lub w oparciu o zdarzenie (na przykład uruchomienie lub zamknięcie systemu);
  • EaseUS Todo Backup Home - młodsza wersja oprogramowania, która zajmuje się wyłącznie klonowaniem całego dysku lub partycji, zaczynając od prostego pliku wykonywalnego (do pobrania z oficjalnej strony, za darmo), który można później załadować za pomocą narzędzia takiego jak WinSetupFromUSB. Warto skorzystać z tego oprogramowania, jeśli chcesz sklonować dokumenty, zdjęcia, filmy i różnego rodzaju pliki znajdujące się na mechanicznym dysku twardym;
  • Acronis True Image - może tworzyć obrazy dysków z instalacją zainstalowaną w systemach operacyjnych Windows lub Linux, nawet gdy są uruchomione. Podobnie przywracanie obrazu dysku - można je wykonać bez ponownego uruchamiania komputera, pod warunkiem, że nie jest to partycja, na której działa system operacyjny. W przypadku fizycznego uszkodzenia dysku twardego lub uszkodzenia plików wymaganych przez system operacyjny program Acronis True Image można uruchomić z Live CD i w tym stanie przywrócić poprzedni działający obraz systemu. W niektórych zaawansowanych wersjach programu dostępny jest agent oprogramowania Acronis Management Console, który po zainstalowaniu umożliwia zdalne zarządzanie operacjami.

5. Fizycznie zainstaluj dysk SSD w komputerze
Kolejnym krokiem jest usunięcie mechanicznego dysku twardego. Konieczne jest fizyczne wyciągnięcie go z laptopa (lub ze stacji), dlatego ważne jest, aby zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia (śrubokręty, szczypce, śrubokręty itp.) do wykonania tej operacji. Pamiętaj, aby wyłączyć komputer i odłączyć go od gniazdka elektrycznego, aby zrobić wszystko całkowicie bezpiecznie. Po otwarciu obudowy natychmiast rozpoznasz dysk twardy, który, jak przypominamy, jest podłączony bezpośrednio do płyty głównej z wymienną przepustowością. Jednakże warto mieć na uwadze, że ingerencja i próba wymiany dysku może unieważnić pozostałą gwarancję na komputerze lub go uszkodzić. Zapoznaj się z instrukcją obsługi komputera i przede wszystkim upewnij się, że Twój model umożliwia wymianę dysku twardego.

Jeżeli przed wymianą dysku zawartość została sklonowana na nośniku SSD, operacje należy uznać za zakończone. Jeśli wszystko zostało zrobione poprawnie, wystarczy uruchomić komputer, aby znaleźć go w takim stanie, w jakim został pozostawiony, ale ze wszystkimi korzyściami płynącymi z szybkości nowego dysku. Jeśli z drugiej strony wybrałeś/aś kopię zapasową danych i nową instalację, w tym momencie musisz zainstalować system operacyjny. Należy zatem uruchomić komputer z DVD lub pendrive'a instalacyjnego i wybrać ten właśnie zamontowany jako dysk, jeśli dostępnych jest więcej niż jeden.

Liczby stanowią ważny wskaźnik poprawy wydajności gwarantowanej przez dyski SSD w porównaniu z mechanicznymi dyskami twardymi. Jak wspomniano na początku, w rzeczywistości te ostatnie są często przyczyną "wąskiego gardła", które występuje w komputerach. Procesor, pamięć RAM i karta graficzna również mogą pracować przy wysokich częstotliwościach, ale jeśli zostaną wezwane do połączenia z danymi ładowanymi z mechanicznego dysku twardego, ogólna wydajność maszyny nieuchronnie spadnie.

Mówiąc o średniej wydajności, dyski SSD mają maksymalną prędkość odczytu 540 MB/s i prędkość zapisu do 520 MB/s - jednakże liczby w informatyce szybko ulegają zmianie. Oznacza to, że teoretycznie możesz przenieść plik o rozmiarze 1 GB na swój komputer w około dwie sekundy. Oczywiście należy wziąć pod uwagę szybkość obsługi (na przykład pendrive'a lub zewnętrznego dysku twardego), z którego wykonywana jest ta operacja i która nieuchronnie wpływa na ogólny czas.

Komentarze