Jak działa drukarka termotransferowa?

Drukarka termotransferowaDrukarki termotransferowa stosuje się do druku na papierze, a także na jakimkolwiek innym materiale - naturalnym czy sztucznym. Za pomocą druku termotransferowego możemy nanosić aplikacje wyjątkowej jakości w stosunkowo niskiej cenie. Technologia termotransferowa charakteryzuje się wyjątkową jakością wydruków porównywalną do drukarek laserowych.

Druk termotransferowy - działanie drukarki

Drukarka termotransferowa może wykonywać wydruki na papierze lub jakimkolwiek innym materiale poprzez rozstąpienie pokrycia specjalnej taśmy, w wyniku czego barwnik wcześniej do niej przyklejony zostaje przeniesiony na materiał.

Najważniejszym elementem drukarki jest głowica drukująca, która podczas procesu druku rozgrzewa się do wysokiej temperatury. Temperatura rozgrzania głowicy, podobnie jak prędkość jej ruchu, są zależne od parametrów stosowanego przez nas sprzętu, a także od wykorzystywanych materiałów eksploatacyjnych. Ruch zachodzący między głowicą i taśmą transferową pozwala na dokładne odwzorowanie projektu graficznego. Głowica drukująca jest elementem zaawansowanym technologicznie. Dzięki wbudowanym funkcjom urządzenia jesteśmy w stanie nadać punktom grzewczym głowicy odpowiednią gęstość, a dzięki temu odwzorować wydruk w odpowiedniej dla nas rozdzielczości.

Najczęściej spotykamy głowice o parametrach rozdzielczości: 203 dpi i 300 dpi. Istnieją także drukarki o rozdzielczości głowicy 600 dpi. Tego typu urządzania wykorzystuje się jedynie w bardzo wymagających projektach, m.in. w takich, w których stosuje się dużą ilość szczegółowych aplikacji.

Druk termotransferowy nadaje się do nanoszenia aplikacji na różnego typu powierzchnie, w tym na papier, a także na powierzchnie wypukłe. Można drukować zarówno na materiałach sztucznych, jak i na naturalnych, ale także na zdecydowanie bardziej wymagających. Ten typ druku popularny jest branżach reklamowych – do produkcji materiałów promocyjnych, a także w logistyce do druku etykiet oraz kodów kreskowych na towarach.

Druk termotransferowy stosowany na różnego rodzaju powierzchniach charakteryzuje się bardzo dużą trwałością, zwłaszcza jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne, wpływ światła, wilgoć, działanie środków myjących oraz wysoką temperaturę.

Wybór drukarki termotransferowej

Wybór urządzenia stosowanego w druku termotransferowym jest ściśle zależny od tego, na jaki materiał nanosimy aplikację, a także od tego, na jakim efekcie nam zależy. W przypadku drukarek kodów kreskowych, które należą do specjalnej grupy drukarek termotransferowych, możemy spotkać się z urządzeniami pracującymi w dwóch trybach jednocześnie: termicznym i transferowym. Jest to doskonałe rozwiązanie jeśli nie możemy się zdecydować, która z technologii druku będzie dla nas bardziej odpowiednia, a nie chcemy kupować więcej niż jednego urządzenia.

Musimy liczyć się z tym, że drukarki dające możliwość druku w obu technologiach są zdecydowanie droższe od tych, które drukują tylko jedną metodą. Polityka cenowa niektórych firm pokazuje, że nie zawsze opłaca się kupić jedno urządzenie wielofunkcyjne. Na rynku istnieją filmy proponujące drukarkę termiczną oraz drukarkę termotransferową w cenie niższej niż jedno urządzenie drukujące.

Zanim wybierzemy drukarkę termotransferową, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na obsługiwane formaty nośników. Do podstawowych należą oczywiście: formaty typu A4, A5, do rzadziej spotykanych i niedostępnych we wszystkich typach urządzeń stosowanych w druku termotransferowych zaliczamy m.in. format fotograficzny, format banera, pocztówki, a także koperty. W niektórych urządzeniach istnieje także możliwość stworzenia własnego projektu w formacie niestandardowym.

Jeśli drukarka ma nam służyć jako podstawowe narzędzie do pracy, zwróćmy uwagę na to, jakie jest obciążenie miesięczne sprzętu zdaniem producenta . Zwykle producent podaje liczbę wydruków, którą jego zdaniem można wykonać w ciągu miesiąca.

Metody konkurencyjne dla druku termotransferowego

Do metod konkurencyjnych dla druku termotransferowego zaliczyć możemy technologię druku termicznego oraz technologię druku retransferowego. Dzięki drukowi termicznemu możemy wykonać aplikacje monochromatyczne. Metoda ta jest zdecydowanie mniej trwała, stosuje się ją głównie do druku etykiet produktowych. Jest jednak zdecydowanie tańszym rozwiązaniem w stosunku do druku termotransferowego, nie wymaga bowiem inwestycji w drogie materiały eksploatacyjne.

Druk retransferowy jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem, zarówno jeśli porównujemy go z metodą termiczną, jak i termotransferową. Podstawowa różnica między drukiem transferowym i retransferowym polega na sposobie przeniesienia obrazu. W przypadku druku retransferowego obraz nie jest przenoszony bezpośrednio przez głowicę na materiał, ale na początku jest drukowany na folii, która stanowi materiał pośredni. Krótko mówiąc, druk retrotransferowy jest bardziej skomplikowanym procesem, wymagającym doskonałej jakości obrazu. Stosowany jest głównie w procesie wydruków zdjęć, które wymagają wysokiej rozpoznawalności, np. w dokumentach identyfikujących.

Autor: www.besteo.pl.

Komentarze

Kuba
Polecam drukarki topserw, znajdziecie je tutaj: https://www.topserw.pl/