Jak robić zdjęcia smartfonem: pionowo, poziomo, a może na skos?

Zdjęcia robione smartfonemFotografia wykonywana przy wykorzystaniu telefonu stała się już codziennością. Dostęp do wysokiej jakości aparatów fotograficznych wbudowanych w smartfony zmienił nasze życie - możemy zawsze i wszędzie uchwycić mijającą chwilę i podzielić się nią z innymi.

Aby cieszyć się zdjęciami o jak najwyższej jakości, warto nie tylko poznać tajniki posiadanego sprzętu, ale również kilka podstawowych zasad kompozycji.

Klasyczna zawsze dobra

Dobra kompozycja sprawia, że uzyskany obraz jest niezwykle estetyczny i harmonijny. Czasami trudni nam powiedzieć, dlaczego oglądając niektóre zdjęcia pojawia się pewność, że wszystko na obrazie jest na właściwym miejscu. Bardzo prawdopodobne, iż uchwycony kadr został umiejętnie skomponowany według klasycznej reguły, tzw. trójpodziału.

Nie wchodząc w szczegóły - podstawową zasadą przy stosowaniu tej reguły jest "podzielenie" kadru w trakcie fotografowania na trzy części w pionie i trzy w poziomie. Oko automatycznie znajduje cztery punkty przecięcia tych linii. Są to tzw. moce punkty obrazu i kluczowe miejsca kompozycji, a główny motyw powinien znaleźć się w jednym z nich. Taki sposób komponowania nadaje obrazowi mocniejszego wyrazu.

Kompozycja z wykorzystaniem trójpodziału wychodzi trochę dalej poza najczęściej spotykane kadrowanie z umieszczaniem najciekawszego motywu w centralnym punkcie, warto z nią jednak poeksperymentować. Na początek wystarczy, że główny obiekt umieścimy nieco z boku, dając tym samym więcej miejsca na inne ciekawe elementy znajdujące się w otoczeniu.

W pionie lub w poziomie

Jednym z najbardziej podstawowych sposobów na komponowanie obrazu jest kadrowanie w pionie lub poziomie. W przypadku fotografowania smartfonem, "kierunek" fotografowania może nie być taki oczywisty. jak w tradycyjnych aparatach. O ile wykonując zdjęcia standardowym sprzętem najczęściej fotografujemy w poziomie, ponieważ wynika to z jego konstrukcji, to aparat w smartfonie może skłaniać do wybierania kadrów pionowych.

Warto wiedzieć, iż w zależności od motywu i tematu, osiągniemy lepsze efekty właściwie dobierając ustawienie obiektywu. Istotne jest, aby na fotografii nie umieszczać tego, co zbędne.

Kadry pionowe najlepiej stosować fotografując obiekt, którego wysokość jest większa od szerokości. Takie kadrowanie sprawdza się w fotografii portretowej, a także wtedy kiedy chcemy uchwycić całą sylwetkę człowieka. Jest to również dobry wybór podczas fotografowania architektury, np. strzelistych budynków. Czasami warto go użyć także w fotografii krajobrazowej, ponieważ pozwala skupić się na pierwszym planie, dzięki czemu obrazy zyskują wrażenie większej przestrzeni.

Zdjęcia robione smartfonem

Poziome kadry są natomiast odpowiednie w fotografii krajobrazowej, kiedy konieczne jest np. uchwycenie całego górskiego pasma lub też podczas fotografowania dużej grupy osób.

Należy także pamiętać, iż filmowanie zawsze powinno odbywać się przy poziomym ustawieniu aparatu - jedynie ten sposób zapewnia dobre kadrowanie obrazu.

A może na skos?

Fotografowanie z wykorzystaniem skośnych linii jest szczególnie polecane wtedy, gdy chcemy nadać zdjęciu dynamiki. Najczęściej linie przekątne znaleźć można ustawiając się do obiektu pod kątem, pojawią się one również jako element perspektywy, np. przy fotografowaniu długiej ulicy.

Bardzo szeroki kadr

Kto fotografuje w poziome, ale cały czas brakuje mu miejsca w kadrze, możne sięgnąć po dodatkowe wyposażenie, jakim jest obiektyw szerokokątny.

Aparaty w samrtfonach posiadają najczęściej obiektywy o kącie widzenia od 30 do 80 stopni. W wielu sytuacjach może okazać się to jednak niewystarczające, np. jeśli chcemy uchwycić większy obiekt z małej odległości czy wykonując zdjęcia we wnętrzach. Aby rozwiązać ten problem, na smartfonie można w prosty sposób zamontować mały obiektyw szerokokątny. Zwiększa on kąt widzenia nawet do 180 stopni, co pozwala na zmieszczenie w kadrze znacznie większej ilości elementów, niż z wykorzystaniem podstawowego obiektywu.

Zdjęcia robione smartfonem

Obiektywy szerokokątne do smartfonów mogą łączyć w sobie kilka funkcji - prócz tej podstawowej pozwalają na wykonanie fotografii makro, a także zdjęć typu Fish Eye ("rybie oko"), które znane są z charakterystycznych, beczkowatych zniekształceń.

Obiektywy tego typu są maleńkie, dzięki czemu, podobnie jak nasz smartfon, możemy mieć je zawsze pod ręką.

Wykonywanie zdjęcia smartfonem to sposób na zatrzymanie czasu i uchwycenie ważnych chwil. To świetna okazja do aktywności i wykorzystania własnej kreatywności. Dzięki małemu telefonowi te możliwości dostępne są dla każdego.

Żródło: www.clippo.pl.

Komentarze