Kiedy pojawiły się pierwsze telefony z wbudowanym aparatem, który umożliwiał wykonywanie zdjęć, cieszyliśmy się, że kieszonkowy produkt jest w stanie w ogóle uchwycić fragment rzeczywistości, który mógłby stanowić pamiątkę np. z udanej wycieczki. Nie marzyliśmy wtedy nawet o wysokiej jakości wykonywanych fotografii.
Technologia poszła jednak znacznie do przodu i dziś oczekujemy już nie tylko wysokiej rozdzielczości i intensywności kolorów, ale również ciekawych efektów. Zdjęcia smartfonem osiągają dziś lepszą jakość, niż te, które można wykonać słabszymi aparatami fotograficznymi. Co więcej, pozwalają one uzyskać efekt, który wygląda, jakby zdjęcie było wykonane profesjonalnym sprzętem.
Apetyt rośnie wraz z jedzeniem
Rozwój technologii doprowadził do tego, że dzisiejsze zdjęcia smartfonem po prostu zachwycają. Obecne telefony pozwalają na wykonywanie pięknych zdjęć, które cechują się wysoką rozdzielczością ukazującą najdrobniejsze szczegóły, pełną paletą barw oraz ich intensywnością. Apetyt użytkowników zaczął rosnąć wraz z jedzeniem. Kiedy zdjęcia wykonywane smartfonem zaczęły zachwycać jakością, pojawiła się również potrzeba stosowania rozmaitych efektów. Ci, którzy cenią piękno fotografii, oczekują możliwości wykonywania fotografii z tzw. efektem rozmytego tła. Dzisiaj jest to możliwe za sprawą specjalnych aplikacji.
Czym jest efekt rozmycia tła?
Zanim przejdziemy do informacji jak rozmyć tło w wykonywanym zdjęciu, zdefiniujmy dokładnie czym jest ten efekt. Rozmycie tła, to nic innego, jak uzyskanie płytkiej głębi ostrości. Pozwala to na wyraźne unaocznienie granicy między pierwszym planem zdjęcia, a tłem, dzięki czemu główny obiekt zyskuje na jakości, energiczności i wyrazistości. Efekt rozmytego tła wprowadza profesjonalizm do zdjęcia.
Tradycyjne rozmycie tła
Efekt rozmycia tła uzyskuje się w aparatach fotograficznych przy zachowaniu trzech podstawowych warunków. O możliwości wykonania takiego zdjęcia decyduje odpowiednie ustawienie przesłony, odległości obiektywu oraz idealnego dopasowania ogniskowej, czyli tzw. zooma. Sztuka fotografii zakłada, że większe rozmycie tła uzyskuje się poprzez mniejszą wartość przesłony. Im będzie ona większa, tym ten efekt będzie znacznie mniej widoczny. Wraz ze wzrostem wartości przysłony, ostrości będzie zdobywało również tło, a tym samym będziemy tracić pożądany efekt. W przypadku odległości obiektywu od fotografowanego obiektu, działa zasada, że im bliżej, tym bardziej rozmyte tło. Wydłużanie ogniskowej również rozmywa tło.
Rozmyte tło smartfonem
Dzisiejsza technologia pozwala na uzyskanie efektu rozmytego tła także przy wykonywaniu zdjęć smartfonem. Wystarczy zainstalować aplikację DPTH, by móc cieszyć się tym zjawiskiem w naszych fotografiach. Co więcej, aplikacja ta pozwala na uzyskanie tego efektu nawet, kiedy nie dysponujemy telefonem z dwoma aparatami. DPTH działa zarówno na systemach Android, jak i iOS. Automatycznie wykrywa ona głębię, oddziela główny obiekt od tła i przyczynia się do rozmycia tego drugiego. Efekt może być naprawdę zadowalający.
Jak to działa?
DPTH to aplikacja, która przed zrobienie zdjęcia, wykonuje swoistą mapę tego, co widzi obiektyw smartfona. Dzięki temu, szczegółowo zostają zarysowane kontury obiektów w kontekście odległości zajmowanej względem obiektywu. Aplikacja grupuje obiekty na te, które znajdują się blisko, dalej i najdalej. Najbliższe przedmioty zostają maksymalnie wyostrzone, a te, które znajdują się za nimi są stopniowo rozmywane, wedle zasady, im dalej, tym mniej ostro.
Nie tylko ze zdjęciami osób
Co warte podkreślenia, to fakt, że DPTH radzi sobie nie tylko ze zdjęciami, na których mają znaleźć się ludzie. Wyróżnienie człowieka na mapie głębi jest stosunkowo łatwe. O wiele trudniej uzyskać efekt rozmytego tła w przypadku zdjęć, na których nie znajduje się ludzka sylwetka. Chodzi o to, że kształty człowieka są łatwe do odróżnienia dla mechanizmu. O wiele trudniej jest wyodrębnić odległość obiektów nieróżniących się tak mocno od siebie. Jednak i z tym radzi sobie aplikacja. Próby pokazują, że oprogramowanie pozwala na uzyskanie płytkiej głębi ostrości planu pierwszego i rozmytego tła, nawet w przypadku zdjęcia, które dotyczy dużej ilości budynków.
Dzięki DPTH, można wykonać profesjonalne zdjęcie smartfonem, będąc nawet amatorem, który nie rozumie prawideł rządzących sztuką fotografii. Jest to zatem aplikacja, która przeznaczona jest dla każdego, bez względu na jego stopień biegłości i znajomości tajników dotyczących wykonywania zdjęć.
Aplikację DPTH pobierzesz bezpłatnie ze sklepów Google Play i App Store.
Źródło: www.clippo.pl.
Komentarze