Kod QR (Quick Response) - czym jest, zastosowanie

Kod QRKody QR są dziś wszędzie, stanowiąc wygodny sposób przechowywania i dystrybucji informacji, a jednocześnie są szybko dostępne dla każdego za pomocą tak powszechnych urządzeń jak np.: smartfony. Dowiedz się, czym są kody QR, jak działają oraz jakie jest ich zastosowanie?

Zastosowanie tych kodów 2D (bidis) jest powszechne; w branży konsumenckiej, biznesowej i we wszystkich rodzajach przemysłu. Można je znaleźć wydrukowane na opakowaniu produktu, na wizytówce, na stole w restauracji, w supermarkecie, w muzeum, w dziedzinie walut kryptograficznych, w reklamach lub w medycynie w celu informowania o niektórych chorobach, a ostatnio zostały włączone do "paszportu COVID".

Czym są kody QR?

Te "kody szybkiej odpowiedzi" (definicja oryginalna: "Quick Response code") powstały jako ewolucyjny skok od kodów kreskowych i były motywowane potrzebą zwiększenia ilości informacji i możliwości wykorzystania, które kody kreskowe były w stanie zaoferować. Zostały one stworzone w Japonii w 1994 roku i szybko rozpowszechniły się w tym azjatyckim kraju pod koniec tamtej dekady. Ostatecznie, w czerwcu 2000 roku, międzynarodowy standard ISO został zatwierdzony i jest obecnie masowo stosowany na całym świecie, stając się najpopularniejszym istniejącym kodem 2D.

Podobnie jak każdy inny kreskowy, kod QR ma na celu zapisanie informacji na etykiecie optycznej, którą można odczytać za pomocą jakiejś maszyny lub urządzenia. W tym celu zawierają one matrycę dwuwymiarowych kropek w formacie kwadratu, zwykle czarno-białych (choć istnieją również kolorowe), z trzema kwadratami w rogach, które pozwalają czytnikowi wykryć położenie zakodowanej informacji.

Kod Quick Response

Pojemność informacji, które mogą zawierać, jest określona przez poziomy w zależności od liczby modułów, które tworzą matrycę: od poziomu I z 21 x 21 modułami do poziomu 10, który może zawierać aż 177 x 177 modułów. Te najpopularniejsze do użytku konsumenckiego mają wymiary 25 x 25 i 29 x 29, które są idealne ze względu na równowagę między rozmiarem a zdolnością do przechowywania informacji.

Chociaż zdecydowana większość modułów jest tworzona w kolorze czarnym i białym, standard pozwala na pewną elastyczność w dodawaniu innych kolorów. W takich przypadkach kolory muszą mieć wystarczający kontrast między jasnymi i ciemnymi, aby pozostały czytelne dla systemów i oprogramowania odczytującego kody.

Mogą one również zawierać elementy graficzne, aby uczynić je bardziej atrakcyjnymi i spersonalizowanymi. Na przykład, wizerunki osób mogą być używane na kodach informacji osobistej, takich jak wizytówki albo jako ostrzeżenia o chorobach lub alergiach, które mogą być odczytywane przez służby zdrowia lub służby bezpieczeństwa w razie wypadku lub sytuacji awaryjnej. Wreszcie, wykorzystanie tekstów osadzonych jest kolejnym rozszerzeniem tekstów ogólnych, dzięki redundancji informacji opartej na korekcji błędów Reed-Solomon, którą zawierają.

Jeśli chodzi o ich lokalizację, można je zobaczyć w każdym materiale, do którego może dotrzeć urządzenie digitalizujące: od kartki papieru, przez tekturę, po kawałek tkaniny albo w gigantycznych rozmiarach na fasadzie budynku - nie tylko w formie fizycznej, ale również wirtualnie w sieci.

Do czego służą kody QR? Zastosowanie

Mogą one przechowywać różne rodzaje informacji. Z tego powodu są one wykorzystywane do wielu celów:

  • jako zwykły tekst, np. do wiadomości powitalnych na konferencjach;
  • adresy: adres osobisty, adres służbowy itp.;
  • numery telefonów: osobisty lub służbowy;
  • adresy e-mail: konta osobiste lub służbowe;
  • adresy URL z adresami konkretnych witryn lub stron internetowych;
  • linki do aplikacji, np. linki do sklepów Google Play lub Apple App Store;
  • płatności: mogą przechowywać informacje o Twoim koncie bankowym lub karcie kredytowej;
  • uwierzytelnianie konta online - strony internetowe mogą wyświetlać kod Quick Response, który zarejestrowany użytkownik może zeskanować swoim smartfonem i zalogować się automatycznie.
  • uwierzytelnianie Wi-Fi - mogą być używane do przechowywania danych uwierzytelniania sieci bezprzewodowej, takich jak SSID, hasło i typ szyfrowania;
  • kody dwustopniowej weryfikacji - są one wykorzystywane podczas konfiguracji zabezpieczeń uwierzytelniania 2FA w coraz większej grupie serwisów i aplikacji;

Istnieją jeszcze inne zastosowania kodu Quick Response - nie sposób ich wszystkich wymienić. Z tego powodu niech kolejnymi przykładami będą:

  • marketing;
  • aby zobaczyć menu restauracji;
  • w zarządzaniu wirtualną walutą;
  • nawet w zastosowaniach pogrzebowych, które w Japonii są zawarte na nagrobkach wskazujących na strony internetowe zawierające informacje o zmarłym.

Jak wykorzystywane są kody QR?

Ich pierwszym zastosowaniem w Japonii było rejestrowanie części zamiennych w fabrykach samochodów, a dziś są one masowo wykorzystywane we wszystkich gałęziach przemysłu do zarządzania zapasami, a także w programach marketingowych, programach obsługi klienta lub po prostu w celu włączenia identyfikacji wizualnej firmy. Jednak wprowadzenie oprogramowania zdolnego do odczytywania kodów Quick Response oraz eksplozja sprzedaży telefonów komórkowych doprowadziły również do ich masowego wykorzystania przez konsumentów.

Pandemia, której obecnie doświadczamy, również dała im impuls, włączony do "paszportu COVID" lub po prostu do digitalizacji menu w restauracjach, uniknięcia kontaktu z fizycznym menu i zmniejszenia ryzyka przenoszenia wirusa przez społeczność. Zaawansowane narzędzia takie jak Contact Less Menu pozwalają, poprzez odczytywanie kodów QR, nie tylko na wizualizację poszczególnych produktów, ale również na bezpośrednie wygenerowanie zamówienia, tak jak ma to miejsce w e-commerce.

Zakodowana strona internetowa: przykład zastosowania kodu QR

O ile na początku do odczytywania kodów potrzebne były stacjonarne lub ręczne urządzenia przemysłowe, o tyle dziś można je stosować na niemal każdym urządzeniu elektronicznym, komputerach, tabletach czy urządzeniach typu wearables, choć to, co znacznie ułatwiło ich wykorzystanie, to imponujące rozpowszechnienie smartfonów.

W rzeczywistości ich najczęstszym zastosowaniem (pomijając segment przemysłowy) jest obecnie wykorzystanie kamery smartfona do skanowania kodu i specjalistycznego oprogramowania do jego tłumaczenia. Wielu producentów smartfonów oferuje swoje własne, natywne rozwiązania, a w oficjalnym sklepie Play dla Androida lub App Store dla iPhone'ów są dziesiątki rozwiązań firm trzecich.

Wszystko, co musisz zrobić, to skierować aparat swojego smartfona na matrycę kodu QR, a używana aplikacja zrobi resztę, zazwyczaj do użytku konsumenckiego w celu umieszczenia linku do strony internetowej, mapy lokalizacji, wiadomości e-mail, profilu w sieci społecznościowej lub czegokolwiek innego.

Chęć generowania własnego kodu QR

Możliwości kodów Quick Response wykraczają daleko poza typowe zastosowanie przemysłowe, jakie ma kod kreskowy produktu. Istnieją różne platformy i narzędzia do tworzenia własnych kodów QR, które mogą osiągnąć wiele z wymienionych wyżej zastosowań, od strony internetowej, poprzez menu czy wizytówkę.

Wygenerowany kod QR

Komentarze