Mobilne systemy operacyjne

Mobilne systemy operacyjneMobilne systemy operacyjne

Pierwszym telefonem, który posiadał system operacyjny i tworzącym podwaliny obecnych systemów jest Nokia Communicator 9210. Pracował on pod kontrolą Symbiana w wersji 6.0 i został zaprezentowany w 1999 roku. Był to bardzo drogi telefon dedykowany dla biznesu. Posiadał on kolorowy wyświetlacz 640x200 oraz umożliwiał korzystanie z internetu oraz oglądanie filmów.

Pierwszy "smartfon"co prawda różnił się znacząco od tych aktualnych, jednak pokazuje to jak systemy zmieniły się na przestrzeni 13 lat.Teraz czas na opis poszczególnych systemów. Od początku roku 2000, aż do dziś widzimy zwiększającą się liczbę mobilnych systemów operacyjnych.

Symbian

System mobilny Symbian powstał poprzez modyfikacje Linuxa, a używany był na początku głównie w telefonach Nokia i Sony Ericsson. Przez lata unowocześniany. W najnowszej wersji przystosowany jest do telefonów z ekranem dotykowym. Jego plusem jest oryginalny wygląd, jednak w porównaniu do Androida jest o wiele wolniejszy i posiada mniejsze możliwości. Aktualnie żaden telefon Nokia nie pracuje pod kontrolą Symbiana, a ostatnią wersję tj. v9.4, posiadał telefon Nokia 5800 XpressMusic.

iOS

System operacyjny stworzony przez Apple Inc. i używany wyłącznie w urządzeniach tej firmy. Pierwszym urządzeniem z tym systemem był IPhone. Kusi on niezwykle pięknym wyglądem oraz prostotą użytkowania. Początkowo zwany iPhone OS. Jedyną wadę urządzeń posiadających ten system jest ich wysoka cena. Aktualna wersja to OS 6.x.x i jest ona nadal rozwijana.

Android

Wyprodukowany przez Google na podstawie Linuksa. Jest to najbardziej znany i rozpowszechniony system na mobilny na świecie. Jego plusami jest przystosowanie do mocnych jak i słabych telefonów, dostęp do wszystkich usług firmy Google, bogate środowisko deweloperskie, zoptymalizowana grafika oraz obsługa ekranów dotykowych.
Użytkownik może przydzielać aplikacją różne zasoby lub je wyłączać. Wadą jest duża ilość złośliwego oprogramowania, które może zostać przypadkiem zainstalowane na urządzeniu oraz spora fragmentacja ranku, gdyż duża ilość smartfonów z tym systemem i autorskie nakładki na niego powodują, że producenci aktualizują swoje oprogramowanie bardzo wolno. Większość producentów decyduje się na instalacje go w swoich urządzeniach, a szczególnie Samsung, LG oraz Huawei. Pierwszym telefonem z tym systemem był HTC Dream.

BlackBerry OS

Mobilny system stworzony przez firmę BlackBerry, przeznaczony tylko na smartfony i tablety tego przedsiębiorstwa. Jest on bardzo stabilny i posiada bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Minusem jest gorsza obsługa gier i filmów w porównaniu z innymi systemami oraz skomplikowane ustawienia telefonu. Pierwszym telefonem jest BlackBerry 7100. Aktualny wersja tego systemu to v10.1.0.4181.

bada OS

Zaprezentowany w listopadzie 2009r. przez firmę Samsung i oraz używany wyłącznie w urządzeniach tej fimy. Nazwa "bada" w tłumaczeniu z języka hiszpańskiego oznacza morze. Pierwszym telefonem z tym systemem był Samasung Wave. Wyglądem przypomina połączenie systemu Android oraz iOS. Zalety to duża szybkość działania, proste instalowanie i usuwanie aplikacji oraz dobre zarządzie energią w systemie. Wadą jest mała liczba dostępnych aplikacji w Samsung Apps (ok. 9000). Ostatnią wersją jest bada 2.0, a jego następcą jest system Trizm także stworzony przez Samsunga.

Windows Phone

Mobilny system operacyjny opracowany przez firmę Microsoft, który zajął on miejsce Windows Mobile, a jego pełna nazwa to Windows Phone 7.Wygląda inaczej niż większość systemów, gdyż korzysta on z interfejsu Modern i sprawia on, że ekran główny stworzony jest z "kafelków", które można dowolnie modyfikować i przemieszczać. Posiada on bardzo prosty interfejs, stabilność i sporą szybkość działania systemu oraz obsługę pakietów biurowych Office Mobile w tym Word, Exel i PowerPoint. Mała ilość ustawień systemowych i wysoka cena aplikacji w Windows Marketplace działa na jego nie korzyść. Pierwszy telefon posiadający system Windows Phone 7 to HTC Trophy.

Komentarze