System operacyjny w smartfonie - jaki wybrać?

System operacyjny w smartfonieZakup nowego telefonu to poważna decyzja, dlatego zanim wybierzemy odpowiedni model, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat jego działania oraz wydajności.

Sam wygląd i cena niewiele znaczą, jeżeli po kilku miesiącach system stanie się ociężały i straci płynność. Poniżej prezentujemy krótki przegląd trzech systemów operacyjnych na smartfony.

Android

Android to obecnie najpopularniejszy mobilny system operacyjny na świecie, który - dzięki staraniom Google o stabilizację i zwiększenie płynności działania - może być porównywany do iOS-a i Windows Phone’a. Osoby, które zdecydują się na zakup smartfona na Androidzie, mają pełną dowolność w kreowaniu i rozbudowaniu systemu; w samym sklepie Google Play dostępnych jest około 900 tys. aplikacji (w tym wiele bezpłatnych). Jeżeli jednak chcemy w pełni wykorzystać potencjał systemu, warto zainwestować w telefon z mocniejszym procesorem, który umożliwi płynną dystrybucję aktualizacji, np. HTC One (M8) LTE na Androidzie 4.4.2 czy popularny LG Swift L7 II o dużej przekątnej ekranu, dostępne w ofercie najlepszych operatorów w Polsce.

iOS

iOS to bezkonkurencyjny system operacyjny, od którego zaczęła się smartfonowa rewolucja trwająca do dziś. Siódma odsłona mobilnego systemu operacyjnego od Apple wprowadza nowe standardy i gwarantuje wsparcie nawet przez kilka lat. iOS to propozycja dla zaawansowanych użytkowników, którzy cenią sobie szybkość działania systemu, jego prostotę i intuicyjność oraz możliwość szybkich aktualizacji oprogramowania; korzystający z tego systemu mają ponadto dostęp do miliona aplikacji w App Store.

Windows Phone

Zdecydowanie najmniejszą popularnością wśród klientów cieszą się telefony z systemem Windows Phone, którego architektura była w dużej mierze wzorowana na iOS-ie. Innowacyjnym rozwiązaniem systemowym wydaje się zastosowanie kafelków, które zwiększają funkcjonalność oraz czynią urządzenie prostym i intuicyjnym w obsłudze. Aplikacje dostępne na WP cechuje wysoka jakość, a użytkownik nie musi obawiać się możliwości zainfekowania oprogramowania. Ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się model HTC Windows Phone 8S z dwurdzeniowym procesorem 1GHz dostępny w ofercie telefonów w Plusie - www.plus.pl.

Jeżeli zależy nam na oszczędności i chcemy mieć pełną kontrolę nad naszym urządzeniem, warto zdecydować się na zakup telefonu na Androidzie lub Windows Phone. iOS będzie natomiast dobrym rozwiązaniem dla osoby, która chce połączyć inne urządzenia producenta w wydajny i sprawnie działający ekosystem.

Komentarze