Myszka pionowa - poznaj jej zalety i wady

Myszka pionowaWiększość z nas każdego dnia spędza kilka-kilkanaście godzin przed ekranem komputera. Jest to naturalne środowisko pracy czy rozrywki. O ile jednak potrafimy doskonale surfować po Internecie, obsługiwać programy czy grać w gry, o tyle wciąż robimy to w sposób, który stanowi spore obciążenie dla naszego organizmu i może powodować niepożądane komplikacje zdrowotne. Z myślą o ergonomii, inżynierowie wiodących firm, produkujących kontrolery, rozpoczęli prace nad urządzeniami, których eksploatacja w codziennym użytkowaniu byłaby mniej uciążliwa niż standardowych myszek, czy trackballi. Tak powstała myszka wertykalna (pionowa).

Sterowanie kursorem na ekranie komputera początkowo odbywało się za pomocą klawiatury i w wielu sytuacjach dalej się tak odbywa. Myszka, która została wymyślona jako narzędzie umożliwiające mniej "kanciaste", płynne ruchy, nigdy nie imponowała szczególnie ergonomią użytkowania. Dłoń, opierająca się o mysz, jest zwykle nienaturalnie ułożona: palce muszą być delikatnie uniesione nad klawiszami, nadgarstek zaś nienaturalnie odchylony do tyłu. Dłuższe utrzymywanie takiej pozycji może spowodować przeciążenie stawów i wywołać jedną z typowych "komputerowych" kontuzji: zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty czy zapalenie pochewki ścięgna. Jak sugeruje Jacek Sadurski w artykule http://sadurski.com/myszka-pionowa/, utrzymywanie palców w takim ułożeniu przez kilkanaście godzin dziennie jest niemal gwarancją problemów zdrowotnych.

Myszka pionowa a ergonomia

Badania naukowe dowiodły, że długotrwała, monotonna praca przy komputerze, może wywoływać zapalenia lub drobne urazy, które z kolei mogą prowadzić do poważnych dysfunkcji, wymagających rehabilitacji czy leczenia. Koncepcja budowy myszki pionowej zakłada ominięcie tych problemów dzięki specyficznej budowie urządzenia wskazującego. Ma ono, zgodnie z nazwą, postać wertykalną - swoim kształtem przypomina nieco joystick. Dłoń użytkownika utrzymuje kontroler w przestrzeni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, przyciski funkcyjne znajdują się po prawej stronie myszki. Kierowanie przypomina nieco grę w cymbergaja i jest bardzo wygodne. Dłoń jest obrócona w prawo o 90° w stosunku do standardowego ułożenia, dzięki czemu nadgarstek jest obciążony w znacznie mniejszym stopniu.

Funkcjonalność myszki pionowej

Jeśli szukać jakichś wad myszki wertykalnej, byłyby one związane z jej designem. Nietypowa, dość futurystycznie nacechowana forma urządzenia może okazać się zbyt pstrokata dla bardziej konserwatywnych użytkowników. Praca z kontrolerem, choć wygodna i bezpieczna dla stawów, może jednak sprawiać drobne problemy z precyzją – zarówno samego ruchu, jak i korzystania z przycisków i scrolla, umiejscowionych po prawej stronie obudowy. Kłopot znika po kilku-kilkunastu godzinach użytkowania. Po przyzwyczajeniu się, trudno dostrzec większe różnice w jakości pracy, natomiast dla osób mających już wcześniej problemy z nadgarstkiem lub łokciem, ulga będzie niemal natychmiastowa. Pod względem czysto technicznym, myszki pionowe nie ustępują w niczym swoim horyzontalnym pierwowzorom - posiadają tyle samo przycisków, różne warianty rozdzielczości i czułości, na rynku znajdują się zarówno modele bezprzewodowe, jak i komunikujące się z komputerem przez kabel.

Myszka pionowa - cena

Czy warto zmienić przyzwyczajenia i kupić myszkę pionową? Korzyść w postaci zdrowia i zwiększonej wydajności pracy jest bardzo mocnym argumentem za takim wyborem. Również niewysoka cena (myszka pionowa w medialove.pl kosztuje ok. 120 zł) czyni tę ewentualną zmianę bardzo opłacalną - tak w wymiarze zdrowotnym, praktycznym (wydajność) jak i finansowym. Ewentualny wydatek należy potraktować jako inwestycję; jej koszt jest znacznie niższy, niż w przypadku innych ergonomicznie zaprojektowanych akcesoriów, a w dłuższej perspektywie pozwalają uniknąć sporych wydatków, związanych z poddaniem się ewentualnej terapii.

Komentarze