Na czym polega administracja siecią komputerową?

Administracja siecią komputerowąBranża informatyczna kryje wiele zagadek. Jedną z nich jest administracja siecią komputerową, która niesie bardzo ważne zadania i określony cel.

Prowadzenie biznesu to niejednokrotnie bardzo trudna i zawiła kwestia, która pochłania nie tylko istotną część czasu, ale i wymaga sięgnięcia po pewne obszary. Jednym z nich jest administracja siecią. Na czym jednak ona polega? Jakie korzyści niesie ze sobą? Jak w prosty sposób zdefiniować administrację siecią komputerową?

Definicja administracji siecią komputerową

Administracja siecią komputerową jest jedną z podstawowych kwestii w przypadku branży informatycznej. Do jej zadań należy między innymi budową, zarządzanie oraz udoskonalanie określonych grup komputerów, które są ze sobą połączone. Najczęściej administracja siecią jest spotykana w przedsiębiorstwach o różnorodnych profesjach. Co więcej - pozwala ona znacząco usprawnić pracę osób zatrudnionych, a także umożliwia udostępnianie między sobą bazy danych niezbędnych we wspólnej pracy. Administracja ma jednak przede wszystkim czuwać nad prawidłowym funkcjonowaniem sieci komputerowej, tak aby nie doszło do żadnych zakłóceń oraz awarii. Mimo to, zadania administracji są znacznie bardziej szersze.

Na czym polega administracja siecią komputerową?

Wbrew pozorom, administracja siecią to szereg wielu zadań - bardziej, bądź mniej skomplikowanych. Wśród nich wymienia się:

  • kontrolę pracy komputerów oraz innych urządzeń powiązanych z nimi;
  • opiekę nad sprzętem technicznym;
  • wyszukiwanie oraz rozwiązywanie ewentualnych problemów;
  • ulepszanie sieci;
  • aktualizacje;
  • kontrola zapór antywirusowych;
  • wdrażanie oraz zarządzanie procedurami, które zabezpieczają sieć;
  • zarządzanie bazą użytkowników oraz uprawnieniami.

Administracja polega zatem przede wszystkim na opiece nad siecią. Administrator z kolei ma wykonywać swoje obowiązki we współpracy z innymi pracownikami.

Dlaczego administracja siecią jest tak ważna?

Administracja siecią komputerową chroni ją w głównej mierze przed wszelkimi nieprawidłowościami oraz działaniem szkodliwych oprogramowań. Dodatkowo, firmy, którym szczególnie zależy na ochronie danych, administracja zabezpiecza sieć przed dostaniem się do niej użytkowników nieuprawnionych oraz programów, które mogą jej poważnie zaszkodzić.

Cechy profesjonalnego programu do administrowania siecią

Administracja siecią powinna być prowadzona nie tylko przez profesjonalnych administratorów, ale również i programy oparte na najnowszych rozwiązaniach. Dzięki nim, administracja pozwala między innymi uzyskać dane o wszystkich komputerach podpiętych pod daną sieć, udostępnia wszystkie potrzebne dane osobom uprawnionym (takie jak uruchomione serwisy oraz ogólne informacje), umożliwia edytowanie rejestru, a także tworzyć własne zapytania.

Administracja siecią polega jednak również i na zarządzaniu pewnymi modułami, do których zalicza się między innymi skanery sieci, serwisy oraz porty. Mają one na cel wykrywać komputery podłączone do danej sieci, a także ich obowiązkiem jest identyfikacja uruchomionych aktualnie usług na wykrytych urządzeniach. Bardzo ważną funkcją administracji siecią komputerową jest także monitorowanie wszystkich połączeń - zarówno wychodzących, jak i przychodzących - do komputera oraz otwartych portów.

W trakcie administracji siecią należy jednak i pamiętać o bieżącym sprawdzaniu przepustowości sieci oraz jakości sprzętu sieciowego w sieci LAN.

Reasumując zatem, administracja siecią komputerową musi przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo sieci, a tym samym - kontrolować to, co dzieje się na urządzeniach podpiętych do niej. Analiza z kolei danych pozwala mieć pewność, że nie zostały zainstalowane żadne oprogramowania oraz nie podjęto działań bezprawnych. Administracja siecią to także szybkie wykrywanie niepożądanych wirusów, błędów oraz awarii, a jednocześnie - jak najszybsza ich eliminacja. Jednocześnie, jej działanie pozwala pracować bardziej efektywnie i bezpiecznie.

Autor: www.itcenter.pl.

Komentarze