Nasza klasa, czyli o przyczynach spadku popularności

KomunikatorZ dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że nie ma współcześnie dorosłej osoby, która nie słyszałaby o portalu społecznościowym Nasza Klasa. Inspiracją do jego powstania była chęć umożliwienia tym dawnym, z sentymentem wspominanym kolegom stworzenia możliwości nawiązania kontaktu.

Osobom, które kończyły szkołę nawet trzydzieści lat wcześniej, portal dawał szansę odszukania tych, którzy pozostali w pamięci ze szkolnych lat.

Nasza Klasa - zarys historii i popularności

Uruchomienie serwisu nastąpiło 11 listopada 2006 roku, przy czym warto podkreślić, że jego popularność rosła niemalże lawinowo, żeby w czerwcu 2010 roku osiągnąć liczbę około czternastu milionów kont użytkowników, którzy byli aktywni. W oparciu o portal Alexa ocenia się, że w rankingu popularności serwis 25 listopada 2015 roku zajmował 179 miejsce.

Historia powstania Naszej Klasy bezpośrednio wiąże się ze studiującym na Uniwersytecie Wrocławskim informatykę Maciejem Popowiczem. To on jest uznawany za założyciela portalu, a osobami, które mu towarzyszyły byli Paweł Olchawa, Michał Bartoszkiewicz i Łukasz Adziński. Nie jest tajemnicą, o czym wielokrotnie była mowa, że nazwa serwisu stanowi bezpośrednie nawiązanie do piosenki Jacka Kaczmarskiego pod takim właśnie tytułem - "Nasza klasa". Należy jednocześnie dodać, że prototypem portalu był założony w 1995 roku Classmates.com.

Portal ten umożliwiał miłe spędzenie czasu. Z danych wynika, że w czerwcu 2010 roku istniało około 14 milionów aktywnych kont. Początkową funkcją naszej-klasy.pl było udostępnienie profilu klasy lub szkoły, do której użytkownik mógł się zapisać jako gość, uczeń albo nauczyciel lub też tylko zobaczyć, kto znajduje się w danej klasie. Później portal ten poszerzył się o jednostki wojskowe, harcerstwo itp. Chcąc zapisać się do tego serwisu użytkownik musiał się zarejestrować. Trzeba było podać podstawowe dane o sobie: imię, nazwisko oraz wiek. Każdy użytkownik posiadał swoją galerię, która podzielona była na albumy i każdy użytkownik mógł nadawać im różne nazwy. Jeżeli na zdjęciu było więcej niż kilka osób, użytkownik mógł przypiąć "pinezki" z oznaczeniami. Na profil klasy każdy użytkownik zapisany do danej klasy mógł wstawiać zdjęcie klasowe.

Co bardziej zaszkodziło Naszej Klasie - konkurencja czy odgórnie wprowadzone zmiany?

Niestety z biegiem czasu stopniowo coraz więcej osób rezygnowało z aktywnego użytkowania konta, a co więcej, do głosu doszła też konkurencja. Do wysadzenia Naszej Klasy z siodła przyczynił się przede wszystkim Facebook, który bezapelacyjnie jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron internetowych.

Niebagatelną rolę odegrała też Wikipedia, która wysunęła się w rankingu najczęściej odwiedzanych stron internetowych na czołowe miejsce. Nasza klasa - jak kiedyś pięła się w górę - tak teraz staje się portalem rzadko odwiedzanym, żeby nie powiedzieć odchodzącym w zapomnienie. Jest to niewątpliwie skutek nie tylko wprowadzenia związanych z nowym regulaminem zmian, ale także rezultat odchodzenia od pierwotnych założeń, ponieważ zrezygnowano z przyświecającej Naszej Klasie koncepcji, polegającej na pomocy w odszukiwaniu szkolnych kolegów.

Jakie były przyczyny spadku popularności Naszej Klasy?

Na spadek popularności portalu wpłynęło wiele czynników, jednak do najważniejszych z nich można zaliczyć zarówno konkurencję, jak i zmiany zachodzące w obrębie samej platformy. Posiadaczom kont nie spodobało się na przykład żądanie ponoszenia kosztów za udostępnianie funkcji, które pierwotnie były bezpłatne. Ogromne kontrowersje wywołała także polityka ochrony danych osobowych, w której zaszły bardzo duże zmiany. Były one związane z wprowadzeniem w życie nowego regulaminu. Większość użytkowników chciała nadal pozostać anonimowa, jednak konieczność wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych doprowadziła do tego, że ujawniono nie tylko imiona, nazwiska i pseudonimy, ale także wykorzystano zdjęcia główne.

Obecnie Nasza klasa - jako nk.pl - zmieniła także właścicieli. Do 2014 roku siedemdziesiąt procent udziałów trafiało do firmy Excolimp, która była zarejestrowana na Cyprze. Polskim założycielom serwisu przypadały pozostałe udziały. Przełomem okazał się listopad 2014 roku, kiedy doszło do kupienia serwisu nk.pl przez Grupę Onet.pl. W lutym 2015 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na sfinalizowanie transakcji, co było równoznaczne z tym, że 1 czerwca 2015 roku Grupa Onet.pl stała się oficjalnym właścicielem Naszej klasy i przeniosła na siebie jej majątek.

Przekształcenie Naszej klasy w nk.pl nie pozostało bez wpływu na spadek popularności portalu, który tak naprawdę zrezygnował z przypisywanych mu pierwotnie funkcji. Już nie służył odnawianiu znajomości po latach, ale stał się serwisem typowo komunikacyjnym, o czym mogą świadczyć udostępnione na nim funkcje, takie jak komunikator NKtalk, mikroblog, wpisy, grupy, śledzik czy chociażby możliwość oceniania zdjęć.

Komentarze