Odzyskanie nadpisanych danych z dysku? Jak odzyskać utracone zdjęcia, dokumenty i inne pliki - najlepsza metoda

Odzyskiwanie danychFirmy odzyskujące informacje potrafią je przywrócić z różnorodnych sprzętów typu komputery stacjonarne, pamięci flash, dyski przenośne, komputery przenośne, komputery mac, serwery, nośniki optyczne i dyskietki dane lecz najważniejsze, aby działać szybko zanim informacje niskiego poziomu systemu plików nie zostaną nadpisane nowymi danymi, wtedy szanse na odzyskanie usuniętych plików są już zdecydowanie mniejsze.

Czy odzyskanie nadpisanych plików jest w ogóle możliwe?

Powodem, dla którego nie możemy udzielić ostatecznej odpowiedzi na to pytanie jest fakt, że wiele okoliczności wpływa na możliwość odzyskania plików, które zostały zastąpione lub nadpisane. W niektórych przypadkach możesz być w stanie odzyskać część lub całość nadpisanego pliku. W innych przypadkach odzyskanie nadpisanych plików będzie niemożliwe, ponieważ dane zostały całkowicie zniszczone, ponieważ przestrzeń dyskowa została ponownie wykorzystana.

Jak wygląda usługa odzyskiwania danych z różnych nośników?

Firmy specjalizujące się w fachowym procesie odzyskiwania danych takie jak Wikmar - serwis i naprawa sprzętu komputerowego z Bielska-Białej są też w stanie naprawić uszkodzone dane. Najczęstszymi klientami tychże serwisów są oczywiście komputery stacjonarne z dyskami 3,5 calowymi pracującymi w oparciu o kontroler standardu IDE (równoległy ATA oraz szeregowy SATA).

W przypadku komputerów stacjonarnych najczęstszym powodem zgłoszeń jest uszkodzenie elektroniki wewnętrznej bądź zewnętrznej, dekalibracja termiczna, uszkodzenia strefy serwisowej oraz uszkodzenia logiczne. Strategicznym elementem w komputerach stacjonarnych są zasilacze. Slaby zasilacz nie posiadający odpowiednich zabezpieczeń swoją awarią może uszkodzić pozostałe podzespoły komputera. Na pierwszy ogień w takim przypadku idzie dysk twardy, co z kolei prowadzi do uszkodzenia elektroniki zewnętrznej i części elektroniki wewnętrznej. Częstą przyczyną awarii jest wysoka temperatura, która prowadzi do przegrzania dysku. Skutkuje to trudnym uszkodzeniem mechanicznym dysku. Aby uniknąć przegrzania dysku należy od czasu do czasu odkurzać wnętrze komputera. Przegrzanie może być spowodowane także bliskością źródła ciepła (np. grzejnika) lub ograniczonym przepływem powietrza wokół komputera (umiejscowienie sprzętu przy ścianie).

Odzyskiwanie danych

Co robić gdy nasz nośnik ulegnie uszkodzeniu - co z danymi?

Gdy dojdzie mimo wszystko do przegrzania zasilacza możemy to rozpoznać na podstawie różnych objawów, np. tego, że dysk jest niewykrywalny w biosie i nie wykazuje żadnych oznak pracy, lub, że wykrywany jest przez bios sporadycznie bądź nieprawidłowo oraz wydaje niepokojące dźwięki. Gdy ustalimy już, że doszło do uszkodzenia albo usunięcia cennych dla nas danych można spróbować samodzielnie je odzyskać przy pomocy odpowiedniego programu, niesie to jednak za sobą ryzyko nadpisania tych danych (szczególnie w przypadku osoby nietechnicznej), dlatego, jeśli są to dla nas wyjątkowo ważne pliki, zaleca się wyłączenie komputera i zapakowanie go w celu zaniesienia do laboratorium.

W procesie odzyskiwania danych specjalistom znacznie utrudni (czasem wręcz uniemożliwi) nadpisanie danych, dlatego pod żadnych pozorem nie powinniśmy niczego zapisywać na uszkodzonym nośniku (wykluczone jest więc instalowanie oprogramowania, reinstalacji systemu, itp.). Pod żadnym pozorem nie powinniśmy także przeprowadzać defragmentacji, kompaktowania danych lub czyszczenia dysku - najczęściej spowoduje to całkowitą utratę możliwości odzyskania danych. Powinno unikać się również wizyt u domorosłych specjalistów, którzy znanymi tylko sobie sposobami (zazwyczaj jest to metoda prób i błędów) będą próbować odzyskać nasze dane. Może to spowodować uszkodzenie tych informacji i strefy serwisowej - w tym momencie nawet najbardziej wykwalifikowany i doświadczony specjalista nie będzie w stanie nam już pomóc.

Odzyskiwanie danych z różnych nośników

Mniej groźne typy błędów, jakie możemy popełnić w przypadku utraty danych to np. wymiana elektroniki zewnętrznej dysku. Jest to często popełniana pomyłka przez użytkowników komputera. Nie załatwia to problemu w żaden sposób, jeśli źródło awarii tkwi w innym niż elektronika zewnętrzna miejscu (a uszkodzenia tej części stanowią tylko 25% wszystkich uszkodzeń).

Płonne najczęściej są też samodzielne próby odzyskiwania danych przy pomocy różnych programów do tego służących. Jednak bez chociaż podstawowej wiedzy na temat budowy systemów plików są to działania bezowocne. Nośniki pamięci typu flash stały się popularne w ostatnich kilku latach. Wcześniej nikt nie spodziewał, że staną się one poważną konkurencją dla twardych dysków. Nośnik pamięci typu flash ma tę przewagę nad tradycyjnym twardym dyskiem, że ze względu na swoją niewielką masę jest odporniejszy na urazy mechaniczne. Łatwiej jednak uszkodzić je fizycznie, czy po prostu złamać (np. przypadkowo siadając na niej). Powody, dla których najczęściej pojawiają się problemy z pamięcią na tego typu nośnikach to uszkodzenia fizyczne (złamania, pęknięcia), uszkodzenia elektroniczne (kość pamięci lub inny element) lub też uszkodzenia logiczne.

Odzyskiwanie danych

Aby uniknąć wizyty u specjalisty w tym przypadku należy starać się zawsze kupować pamięć markową, starać się nie narażać tego nośnika na urazy fizyczne. Zaleca się także dokupienie kabelka do tej pamięci, żeby podłączać ją z tyłu komputera – gdy jest ona podłączona z przodu zwiększa się prawdopodobieństwa jej złamania.

Niskiej jakości pamięci i dyski flashowe - dlaczego ulegają uszkodzeniu?

W przypadku używania wymiennych kart pamięci zaleca się odłączanie ich przy użyciu panelu – unikniemy w ten sposób błędów przy zapisie i wymianie plików. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale zdarza. Powinno się także unikać podłączania i odłączania tej pamięci przy wyłączonym komputerze. Modnym i wygodnym ostatnio rozwiązaniem są mobilne dyski przenośne. Pozwalają na przenoszenie i przechowywanie większej ilości danych niż w przypadku pamięci typu flash, ale ich minusem jest podatność na urazy mechaniczne, termiczne. Czasem szkody może spowodować układ pośredniczący w podpięciu do komputera (kontroler USB). Typowym rodzajem uszkodzeń dla mobilnych pamięci jest dekalibracja mechaniczna i termiczna, uszkodzenia elektroniki wewnętrznej i zewnętrznej, a także uszkodzenia logiczne. Objawy uszkodzenia danych są podobne do tych w dysku stacjonarnym, czyli całkowita lub sporadyczna niewykrywalność przez bios, nieprawidłowość odgłosów.

Odzyskiwanie danych

Odzyskanie danych jest także możliwe w komputerach przenośnych (laptopy, netbooki, komputer kieszonkowy BlackBerry, CompactFlash, Memory Stick, PC Cards, SD Media, kieszonkowy PC/WinCe, karta pamięci SmartMedia, dysk USB „Key”, xD Media, Palmtopy, aparat cyfrowy, itp.). Dyski w tego typu komputerach to zminiaturyzowana wersja tych z komputerów stacjonarnych. Różnica polega jedynie na trochę innej konstrukcji mającej lepiej przystosować dysk do wymogów miniaturyzacji i mobilności. Najczęstszymi rodzajami błędów występujących w komputerach przenośnych są dekalibracje mechaniczne, termiczne, uszkodzenia logiczne i elektroniki wewnętrznej.

Dysk niesprawny, niewidoczny w systemie - jak odzyskać z niego dane samemu?

Jeśli nasze dane są ważne, zawsze warto spróbować użyć dostępnych na rynku oprogramowania do skanowania przestrzeni MBR i odzyskiwania z niej danych.

Spróbuj odzyskać nadpisane pliki za pomocą Disk Drill

Narzędzie Disk Drill wykorzystuje zaawansowane algorytmy skanowania, które mogą wykonać szybkie lub dogłębne skanowanie nośnika pamięci, na którym znajdowały się nadpisane dane. Podczas korzystania z narzędzia, aby spróbować odzyskać zastąpione pliki, może mieć lepszy sukces z głębokiego skanowania. Nawet jeśli nie może całkowicie przywrócić pliki szukasz, może być w stanie udostępnić fragmenty pliku. Być może będzie można ich użyć do odtworzenia oryginalnego pliku.

Disk Drill działa na wszystkich wersjach systemu Windows, w tym Windows 7, Windows 8 i najnowszych wersjach Windows 10. Można go pobrać jako freeware i użyć go do odzyskania do 500MB danych przed dokonaniem jakichkolwiek inwestycji finansowych w narzędziu. Narzędzie przynajmniej daje szansę na odzyskanie nadpisanego pliku, jeśli to w ogóle możliwe. W innych scenariuszach utraty danych, Disk Drill jest nieocenionym narzędziem do odzyskiwania danych.

Możesz spróbować odzyskać nadpisane pliki bez oprogramowania. Oto kilka alternatywnych metod, które mogą odzyskać swoje dane.
Spróbuj odzyskać nadpisane pliki za pomocą przywracania systemu.

Disk Drill

Jeśli nadpisane dane składają się z plików systemowych, może być w stanie użyć: Przywracanie systemu Windows, aby je odzyskać.

Odzyskiwanie zastąpionych plików z kopii zapasowej

Możesz być w stanie odzyskać nadpisane pliki z wcześniej wykonanej kopii zapasowej systemu. To wymaga, że robisz kopie zapasowe i że plik lub pliki, o których mowa, są zawarte. Najlepszą praktyką jest okresowe tworzenie kopii zapasowych komputera przy użyciu natywnych narzędzi systemu operacyjnego lub aplikacji innej firmy.

Jak odzyskać pliki, które zostały zastąpione za pomocą narzędzia Disk Drill

W zależności od sposobu wykonywania kopii zapasowych proces odzyskiwania będzie się różnił. Jeżeli ważny plik został nadpisany, warto sprawdzić kopie zapasowe, aby przekonać się, czy można go łatwo przywrócić.

Disk Drill

Twoje ważne pliki zostały przypadkowo nadpisane. Jak można temu zapobiec?

Zachowanie ostrożności podczas pracy z ważnymi plikami to najlepszy sposób na uniknięcie ich przypadkowego nadpisania. Jednym z konkretnych kroków, które można zastosować, jest zachowanie ważnego pliku w jego oryginalnym stanie poprzez wykonanie kopii zapasowej danych bezpośrednio przed rozpoczęciem pracy z nim.

Jak odzyskać zastąpione pliki za pomocą narzędzia Disk Drill

Kopie zapasowe ważnych plików należy tworzyć często, także tuż przed użyciem ich w sposób, który może narazić je na usunięcie lub nadpisanie. Dotyczy to również dokonywania aktualizacji lub edycji danych. Nigdy nie można być zbyt bezpiecznym, jeśli chodzi o krytyczne dane, a czas potrzebny na wykonanie tej specjalnej kopii zapasowej wyda się dość trywialny, jeśli trzeba będzie wrócić do oryginalnego pliku. Nawet samo wykonanie polecenia "Zapisz jako" w celu utworzenia drugiej kopii pliku stanowi dodatkową warstwę ochrony cennych danych.

Wnioski

Podczas gdy oprogramowanie do odzyskiwania danych jest doskonałe w odzyskiwaniu usuniętych plików lub brakujących partycji, problem nadpisanych plików jest trudniejszy do skutecznego rozwiązania. Nadpisany plik może być zmieniony w sposób, który nie może być cofnięty. Możesz spróbować odzyskać zastąpiony plik za pomocą metod opisanych powyżej, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie powiedzie się.

Najlepszą obroną przed nadpisywaniem ważnych plików jest tworzenie kopii zapasowych przed wykonaniem jakichkolwiek czynności, które mogą spowodować zmiany w oryginalnych danych. Uczyń priorytetem ochronę swoich danych na tyle sposobów, na ile to możliwe.

Komentarze