Czym jest Saas? Definicja. Zalety, wady oprogramowania w modelu Saas

Oprogramowanie SaaSAktualnie na rynku dostępnych jest naprawdę sporo różnego rodzaju platform do sprzedaży internetowej. Warto wiedzieć o tym, że wybór odpowiedniego oprogramowania ma zasadnicze znaczenie, które wpływa nie tylko na czas i koszty wdrożenia, ale także na możliwości późniejszego rozwoju e-sklep.

W artykule zawarte są informacje na temat jednej z dwóch podstawowych możliwości, a więc oprogramowania typu SaaS, które doskonale nadaję się, szczególnie dla początkujących w branży e-commerce. Dlaczego warto korzystać z modelu SaaS?

Definicja oprogramowania SaaS

SaaS, to skrót od Software as a Service, zatem SaaS to oprogramowanie, które oferowane jest jako usługa. Najprościej mówiąc, decydując się na oprogramowanie w modelu SaaS, wynajmujemy w zamian za stosunkowo niewielką, miesięczną opłatę silnik programowy i bazy, realizujące nasze zlecenia.

Zalety oprogramowania SaaS

Zalety oprogramowania typu SaaS

Zalety oprogramowania typu SaaS

1. Niskie koszty

Jeżeli dana osoba jest początkująca w branży e-commerce, z pewnością to właśnie koszty prowadzenia działalności mają dla niej kluczowe znaczenie. W przypadku modelu SaaS ceny są dość niskie - koszty abonamentu rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a w cenie zawarte jest wszystko, co potrzebne, m. in.:

  • platformę sprzedażową,
  • porównywarkę cen,
  • hosting,
  • domenę
  • pomoc techniczną ekspertów.

Dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę np. ze sklepem internetowym rozwiązania SaaS są wręcz idealne, pozwalają bowiem niskim kosztem ocenić swój potencjał biznesowy.

2. Szybki start biznesu

Platforma sprzedażowa typu SaaS umożliwia szybkie i sprawne otworzenie oraz konfigurację sklepu internetowego w zaledwie kilka dni. Integracja z hurtowniami internetowymi możliwa jest praktycznie natychmiast, co pozwala na szybkie zatowarowanie sklepu i rozpoczęcie sprzedaży bez zbędnej zwłoki.

Początkujący przedsiębiorcy doceniają również fakt, że korzystanie z oprogramowania typu SaaS gwarantuje możliwość otrzymania wsparcia technicznego zarówno na etapie tworzenia sklepu internetowego, jak i podczas jego prowadzenia. Sklep internetowy na abonament to możliwość korzystania z pomocy ekspertów, którzy udzielą pomocy m. in. przez live chat czy mail.

3. Bezpieczeństwo klientów i zakupów

Każdy sklep internetowy powinien być odpowiednio zabezpieczony - platformy oferujące sklepy na abonament dbają także o ten, niezwykle istotny aspekt biznesu. Szyfrowanie SSL, a także wysokiej klasy serwery, na których instalowane są sklepy internetowe, zapewniają bezpieczeństwo danych klientów, którzy dokonują zakupów, a także bezpieczeństwo samych zamówień (w tym zabezpieczanie płatności online). Sklepy internetowe w modelu SaaS zapewniają także codzienne tworzenie kopii zapasowych, co eliminuje ryzyko utraty ważnych danych.

4. Możliwość rozwoju

Warto pamiętać o tym, że kiedy Twój sklep internetowy zacznie się rozwijać, wzmożony ruch na stronie, a także rosnąca liczba zamówień sprawiają, że potrzebuje on większej mocy obliczeniowej - informując o tym usługodawcę, uruchomi on odpowiedni serwer, dzięki czemu dany sklep ma szansę niezauważalnie wkroczyć na wyższy bieg (nie wymaga to podjęcia żadnych dodatkowych działań, ani szukania pomocy specjalistów).

Co równie ważne, oprogramowanie na abonament jest cały czas doskonalone, dopracowywane i uzupełniane o nowe funkcjonalności - użytkownik danej platformy ma szansę korzystać z najnowszych i najskuteczniejszych rozwiązań. Ma również pewność, że sklep przystosowany jest do aktualnych trendów panujących na rynku e-commerce. Oprogramowanie SaaS jest automatycznie aktualizowane i wzbogacane o nowe rozwiązania, które mają za zadanie ułatwić sprzedaż przez internet - oznacza to, że osoba opłacająca abonament nie musi się martwić o to, kto dopisze funkcję, która umożliwi np. korzystanie z paczkomatów.

Wady oprogramowania SaaS

Jeżeli chodzi o wady modelu SaaS, to niektórzy zarzucają mu, że jest on zamknięty na zmiany. Chodzi tutaj o to, że kod dodatków, a także kod systemu jest ściśle określony i nie podlega żadnym poważnym modyfikacjom, co może być uciążliwe dla osób, które chciałyby wiele rzeczy zrobić według swojego uznania (dla nich przeznaczone są modele Open Source - tutaj jednak potrzeba jest zdecydowanie większa wiedza, żeby rozpocząć, a później prowadzić taki sklep internetowy). Osoby, które decydują się na sklep w modelu SaaS, muszą zdawać sobie sprawę, że funkcjonalności sklepu są ograniczone i zależne od usługodawcy, co w większości przypadków nie jest jednak żadną przeszkodą.

Osoba, która zdecyduję się na sklep, z gotowym oprogramowaniem oszczędzi czas i znacząco zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów, dzięki czemu będzie mieć więcej czasu na skupienie się na sprzedaży i rozwijaniu oferty.

Komentarze