Pierwszy komputer na świecie

Pierwszy komputer na świeciePierwszy komputer na świecie. Kto dziś wyobraża sobie życie bez komputerów, samochodów, telefonów komórkowych? Zwłaszcza komputery znacząco przyczyniły się do podniesienia jakości naszego życia, dziś zamykając się nierzadko w niewielkich laptopach o wielkości nawet 10 cali. Dziś komputery nierzadko zastępują ludzi, sterują ruchem na ulicy, szeregiem urządzeń i maszyn, a nawet systemami obronnymi.

W komputerach przechowywane są ważne dane, bez systemów informatycznych nie mogłoby funkcjonować wiele firm i placówek. Komputery ułatwiają komunikację, sprawiają przesył informacji oraz stanowią źródło szeroko pojętej rozrywki.

Jak wygląda historia komputera?

Kiedy i gdzie powstał pierwszy komputer na świecie i jak wyglądał?

Patrząc dziś na coraz mniejsze i cieńsze komputery mobilne warto poznać odpowiedzi na te pytania. Według wielu źródeł projekty pierwszych komputerów lub urządzeń im podobnych powstały już na przełomie wieków XVIII i XIX, a niektóre nawet w wieku XVII. Pierwszym jednak oficjalnym komputerem na świecie był ENIAC, który zaprojektowany i wyprodukowany został na potrzeby armii amerykańskiej. Jego głównym zadaniem było prowadzenie obliczeń, związanych z balistyką artyleryjską. Budowa komputera ENIAC, zwanego również Gigantycznym Umysłem, ruszyła 5 lipca 1943 roku, czyli jeszcze w trakcie trwania II wojny światowej. Stworzony został przez ambitnych absolwentów Uniwersytetu Pensylwanii. Koszty wyprodukowania pierwszego komputer wyniosły około 500 000 dolarów, co w dzisiejszych czach równałoby się wartości około 6 milionów dolarów. ENIAC publicznie pokazany został w Walentynki, dnia 14 lutego 1946 roku i ta datę uznaje się właśnie za stworzenie pierwszego komputera, co dało początek erze tych urządzeń.

Innowacyjność komputera ENIAC

Innowacyjność tego urządzenia polegała przede wszystkim na właściwości przetwarzania równoległego oraz wbudowaniu modułów pamięci oraz dokonywania obliczeń arytmetycznych, których dokonywał w systemie dziesiętnym. Konstrukcja została opatentowana. W międzyczasie powstały kolejne urządzenia - wiele z nich rywalizuje do dnia dzisiejszego o miano pierwszego komputera na świecie, w tym maszyny Colossus czy niemieckie urządzenia, autorstwa Zusego.

Co ciekawe, komputer ENIAC ważył około 27 ton, zajmując przy tym powierznię ponad 140 metrów kwadratowych. Posiadał około 18 tysięcy lamp elektronowych i nie posiadał pamięci operacyjnej. Na początku był programowany poprzez przełączanie wtyków kabli. Niedługo później zastosowano w nim technologię kart perforowanych. Użytkowania pierwszego komputera zaprzestano po około dekadzie, a dokładniej w 1955 roku.

Po komputerze ENAIC przyszła pora na kolejne, tego typu urządzenia. Nadal były to jednak maszyny o dużych gabarytach i prostych funkcjach. Porównując te pierwsze komputery z dzisiejszymi niewielkimi laptopami widzimy, jak technologia dynamicznie posuwa się do przodu. Możemy tylko przewidywać, a jakimi rozwiązaniami przyjdzie nam się zmierzyć za kilka czy kilkadziesiąt lat, a jakimi innowacjami będą cieszyć się nasze wnuki za kilkadziesiąt lat.

Komentarze

Thomas
Za dziesięć lat nie będziemy mieć mózgu tylko wbudowany komputerek.
http://thomas-it.pl
Parts-Store.pl
Jestem ciekaw skoro innowacyjność idzie w takim tempie co nas czeka np. za 10 lat. Komputer z własną świadomością?
http://parts-store.pl