Popularne systemy operacyjne

Popularne systemy operacyjneNajpopularniejsze systemy operacyjne.

Microsoft Windows

System operacyjny Microsoft Windows jest najpopularniejszym tego typu systemem. Posiadanie go na swoim komputerze jest dla nas tak oczywiste, że często nie zastanawiamy się nad tym. MS Windows oferuje nam własne narzędzia, które są integralnymi częściami wgranego systemu. Windows proponuje nam program Notatnik oraz prosta aplikację graficzną Paint.

Poza tym, w skład systemu wchodzi edytor WordPad oraz własna przeglądarka internetowa Internet Explorer. Windows nie jest jednak jedynym systemem operacyjnym. Stale pojawiają się nowe, które jeszcze bardziej wpisują się w oczekiwania współczesnych użytkowników komputerów i innych urządzeń mobilnych.

Linux

Typowo serwerowym systemem operacyjnym jest Linux. System ten jest zwany wolnym oprogramowaniem. Kod źródłowy systemu może być zmieniany, rozpowszechniany oraz modyfikowany na wiele sposobów. Linux jest chętnie wykorzystywany przez firmy. Korzystają z niego instytucje zajmujące się finansami, ale też banki, giełdy czy instytucje medyczne. System Linux jest systemem operacyjnym dla wielu urządzeń medycznych.

Chrome OS oraz Android

Kolejne dwa systemu należą do Google. Są to system Chrome OS oraz Android. Do zadań systemu Chrome OS należy obsługa aplikacji wirtualnych. Ten system operacyjny charakteryzuje się otwartym kodem źródłowym oraz korzysta z przeglądarki internetowej Chrome. Jest oparty na jądrze systemu Linux. System operacyjny Android jest kolejnym produktem od Google. Jego zadania są jednak nieco inne. Ten system operacyjny jest wykorzystywany do obsługiwania urządzeń mobilnych, takich jak netbooki, tablety czy smartfony. Ten system pozwala na korzystanie z szerokiego grona aplikacji od Google. W tym systemie działa portal społecznościowy Google+, dokumenty Google, kalendarz Google, aplikacje Google Maps, albumy zdjęć Picasa czy portal YouYube.

Apple iOS

Własnym system operacyjnym dysponuje również firma Apple, produkująca urządzenia typu iPhone czy palmtopy. Systemem operacyjnym tych gadżetów jest nowoczesny system Apple iOS, który bazuje na jądrze Darwin.

Komentarze

Praktyk
Drogi Gościu,
nikt Ciebie nie zmusza do korzystania z terminala w Linuxie, podobnie jak jest wiele rzeczy (o których pewnie nie wiesz), a "nie robialnych" w Windows bez linii poleceń. Powstał nawet specjalny język skryptowy PowerShell, który ma to ułatwiać.
Linux od Windows dzisiaj różni się tym, którą ikonkę trzeba kliknąć żeby zrobić wybraną czynność. Ale problem jest w tym, że jak ktoś od podstawówki zna tylko windows, to linuxa traktuje jak wszelkie zło... Moje dzieci mają dokładnie na odwrót, bo od początku korzystają z linuxa. To tylko kwestia przyzwyczajenia . Dlatego są darmowe licencje edukacyjne na oprogramowanie Microsoftu :-D
Jedynym problemem linuxa jest to, że więcej oprogramowania jest pisana na windows. Powoli się to zmienia. Szczególnie w temacie gier. Ale sam system na pewno nie jest ani trochę gorszy od windows. Tutaj niestety wchodzi głównie marketing i sprawy finansowe, bo nie oszukujmy się - gdyby nagle świat przerzucił się na linuxa i otwarte pakiety biurowe, to pewna duża firma miała by spore problemy finansowe :-D
Gość
Linux nie jest i chyba nigdy nie będzie przyjazny domowemu użytkownikowi. Zaprzeczysz? W takim razie wymień Linuxa, który nie korzysta z terminala. Nie ma takich? Za to Windows już od dawna umożliwia obchodzenie się z systemem bez komend.
Seymour
Słaby opis systemów, np. linux już od dawna jest przyjazny zwykłemu użytkownikowi domowemu.