Rodzaje fotografii

Rodzaje fotografii - analogowa i cyfrowaSą różne rodzaje fotografii. Można je podzielić je względu na sposób wykonywania zdjęć i na ich tematykę. Jeśli chodzi o pierwszy podział to wyróżniamy fotografię tradycyjną, którą nazywa się również analogową, co według fotografów nie jest zbyt poprawne i fotografię cyfrową.

Jeśli chodzi o mylenie fotografii tradycyjnej z analogową to trzeba pamiętać o tym, że w przypadku fotografii analogowej sygnał powstaje w wyniku działania światła na element światłoczuły, a nie działania efektu fotochemicznego.

W przypadku fotografii cyfrowej, zdjęcie jest zapisywane w pamięci aparatu w formacie cyfrowym. Można je od razu przenieść do komputera za pomocą kabla z łączem USB, wydrukować, dokonać retuszu, powiększyć, zmniejszyć, ozdobić, wyciąć żądany element.

Fotografię można też podzielić ze względu na jej tematykę. Tutaj wyróżniamy fotografię portretową, dziecięcą, rodzinną, akty, fotografię okazjonalną, dokumentalną, reportażową, jest jeszcze fotografia ślubna. Istnieje też podział ze względu na miejsce robienia zdjęć w studio lub w plenerze, np. plenerowe sesje ślubne.

Fotografia cyfrowa

Obecnie fotografia cyfrowa jest najnowocześniejszym i najbardziej nam znanym sposobem robienia zdjęć. Polega ona na utrwalaniu danego obrazu w formie cyfrowej. Do wykonywania takich fotografii służy nam cyfrowy aparat fotograficzny. Za ich pomocą możemy również nagrywać krótkie filmiki dobrej jakości, na przykład na koncertach.

Zdjęcia wykonywane cyfrowo mają wiele zalet. Obraz cyfrowy daje nam znacznie większe możliwości retuszu. Możemy nie tylko zniwelować efekt czerwonych oczu, ale również zrobić znacznie więcej. Dodatkowo mamy możliwość wydruku własnych zdjęć na drukarce, nie musimy ich wywoływać, czekać na zdjęcia. Możemy mieć je od razu w ręce. Takie zdjęcia zajmują również mniej miejsca na aparacie, można zrobić ich znacznie więcej. Możemy też je dowolnie kopiować, nie wpłynie to w żaden sposób na pogorszenie ich jakości. Jeśli nie chcemy wywoływać od razu wszystkich zdjęć, możemy przechowywać je na dysku komputera lub na przykład na jakiś nośniku pamięci. Nie ma potrzeby skanowania ich, przenosimy je bezpośrednio z aparatu.

Fotografia analogowa

Nawet dziś, w erze fotografii cyfrowej, wiele osób. Pozostaje zwolennikami fort grafii analogowej i starych aparatów, którymi można robić wciąż piękne i intrygujące zdjęcia.

Jak w takich aparatach powstaje obraz?

Jego to możliwe dzięki zetknięciu się światła ze światłoczułym papierem lub błoną. Wykorzystywane są tu związki srebra. Brzmi dość staromodnie? Wcale nie, ponieważ takie aparaty wciąż używa wiele osób, można dzięki nim wykonać niezwykle interesujące fotografie. Tradycjonaliści wciąż nie przekonują się do małych, cyfrowych aparatów kompaktowych czy dużych lustrzanek, które same ustawiają ostrość i wystarczy tylko nacisnąć migawkę.

Oni wolą samemu wszystko nastawić, włożyć w to zdjęcie cząstkę siebie, nie wykonywać serii zdjęć, ale każde z nich dokładnie przemyśleć. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że fotografia analogowa dzieli się na monochromatyczną, czyli czarno-białą i fotografię barwną. Obraz zapisywany był na specjalnych kliszach i ułatwiały one przenoszenie i przechowywanie negatywów.

Komentarze