Rodzaje głowic drukujących i mechanizm ich działania

Głowica drukującaPoszczególne drukarki mogą się różnić pod względem posiadanego typu głowicy drukującej. Obecnie największą grupę stanowią głowice termiczne, w które są wyposażone zarówno urządzenia biurowe przeznaczone do użytku profesjonalnego i domowego. Drugim rodzajem głowicy często spotykanym w urządzeniach dostępnych na rynku są mechaniczne głowice drukarki, nazywane też piezoelektrycznymi.

Mechanizm działania termicznej głowicy

Głowica termiczna rozpyla atrament na powierzchnię papieru używając w tym celu dysz rozpylających. Ich liczba w nowych urządzeniach może wynosić nawet do 400. Krople atramentu dozowane przez poszczególne dysze mogą posiadać objętość wynoszącą w granicach od 4 do 5 pikolitrów. Mikroskopijna wielkość kropel jest gwarancją wysokiego odwzorowania kolorów oraz wyraźnego czarnego tekstu na białym tle.

W poszczególnych kanałach dyszy są umieszczone termoczułe elementy, które po utworzeniu napięcia elektrycznego w ciągu ok. 100 mikrosekund ogrzewają się do temperatury 300 stopni Celsjusza. W konsekwencji dochodzi do błyskawicznego naniesienia atramentu na papier.

Z głowic termicznych korzystają drukarki sygnowane marką Brother, Canon i HP.

Mechanizm działania piezoelektrycznej głowicy

O zaletach piezoelektrycznej głowicy najwięcej mogą powiedzieć użytkownicy prywatni i pracownicy biur korzystający z drukarek Epson. Głowica piezoelektryczna jest wynalazkiem lat 70. XX wieku. Jej mechanizm został opatentowany przez firmę Siemens. Mechanizm działania głowicy piezoelektrycznej opiera się na wykorzystaniu specjalnych kryształów. Pod wpływem ładunku elektrycznego, kryształy ulegają wygięciu, wywierając nacisk na membranę i wytwarzając ciśnienie przenoszące tusz przez kanały dyszy i rozpryskujące go na powierzchni drukowanego arkusza.

Proces ten trwa ok. 5 mikrosekund. Krople tuszu dozowane przez głowice piezoelektryczne posiadają wielkość w granicach 3 - 40 pikolitrów oraz w odróżnieniu od głowic termicznych, są one nieregularne. W konsekwencji, obrazy i dokumenty drukowane przy wykorzystaniu termicznej technologii druku sprawiają wrażenie bardziej wyrazistych - obrazy charakteryzują się lepszym odwzorowaniem kolorów, natomiast dokumenty prezentują się bardziej profesjonalnie.

Zaletą głowic piezoelektrycznych jest jednak to, że zapewniają dłuższy okres eksploatacji. Głowice piezoelektryczne znajdują zastosowanie głównie w urządzeniach przeznaczonych do domowego użytku. Przedsiębiorca może zutylizować sprzęt i kupić nowy doliczając tego typu wydatki do ponoszonych kosztów działalności gospodarczej. Konsumenci bardziej cenią niezawodność i długi okres eksploatacji niż jakość wydruku. Różnice nie są widoczne na pierwszy rzut oka, dla osoby, która drukuje sporadycznie, na potrzeby edukacji lub w związku z dopełnieniem formalności.

Wymiana głowicy czy drukarki?

Głowica drukująca

Zużywanie się głowic drukarki wynika z obciążenia mechanicznego, na które są narażone te elementy konstrukcji urządzeń biurowych. Problemem może być zasychanie tuszu lub stopniowe zużycie się elementów piezoelektrycznych lub termicznych. Zużycie głowic drukarki nie oznacza konieczności wymiany całego urządzenia. Nowoczesne drukarki korzystają z głowic wymiennych, które są wyposażone w funkcję informującą o konieczności wymiany głowicy. Co więcej, w niektórych drukarkach wkład atramentowy i głowica są zintegrowane, co powoduje konieczność wymiany jednoczesnej zarówno wkładu, jak i głowicy drukującej. Tego typu rozwiązanie zostało zastosowane m.in. w modelach HP Deskjet.

Źródło: www.inkhouse.pl.

Komentarze