Stary laptop - oczyszczenie, renowacja, przyspieszenie

Przyśpieszenie starego laptopaWiele osób chcąc kupić laptop decyduje się na starsze modele. Jest to spowodowane między innymi ceną, opłacalnością i potrzebami. Model starszy o kilka lat będzie tańszy, a do pracy biurowej nada się idealnie. Niestety, niektóre laptopy są już zbyt stare, by używać je na co dzień, ale można je odnowić. Wymiana baterii, dysku czy ulepszenie pamięci RAM to najważniejsze czynności, które należy zrobić przy sprzęcie mającym już trochę lat.

Odnowa starego laptopa krok po kroku

1. Przeczyszczenie

Przy odnawianiu warto zacząć od przeczyszczenia go. Można to zrobić samemu, w domu albo zanieść laptop do serwisu. Pierwsza opcja będzie dobra, gdy gwarancja już minie. Przed procesem samodzielnego czyszczenia sprzętu, zaleca się wyjąć baterię i odpiąć zasilanie. Jeżeli laptop był wcześniej podłączony do ładowarki, warto poczekać kilka minut przed wymianą. Ta sama zasada tyczy się wszystkich innych wymian/ulepszeń opisanych poniżej.

Aby przeczyścić przenośny komputer, należy odkręcić dolną część laptopa. Będziemy wtedy mogli stamtąd odpiąć wiatrak chłodzący procesor. Należy go przeczyścić. Przed czyszczeniem chłodzenia należy je odkręcić od procesora. Inaczej moglibyśmy go uszkodzić. Popularnym rozwiązaniem jest sprężone powietrze, wystarczy kilka razy wpuścić je w wiatrak. Po takim zabiegu wentylator powinien być jak nowy. Jeżeli nie mamy sprężonego powietrza, można użyć małej szczotki. Przy tym zabiegu należy odkręcić wentylator, rozebrać go na części (jeżeli to konieczne) i zacząć go czyścić. Po złożeniu wiatraka (jeśli go rozkręciliśmy), nie możemy go jeszcze przykręcać. Przed tym powinniśmy wymienić pastę termo przewodzącą na procesorze, aby to zrobić, należy obecną zetrzeć z procesora, najlepiej ręcznikiem papierowym, po czym odtłuścić alkoholem (na przykład spirytusem). Starajmy się nie dotykać alkoholem innych elementów niż srebrnej części procesora. Po tym najlepiej zostawić procesor na kilka minut. Po wyschnięciu alkoholu należy nałożyć nową pastę termo przewodzącą na procesor. Można kupić taką za kilka złotych. Po nałożeniu pasty można założyć wentylator. Pierwszy krok do odnowienia laptopa zrobiony! Pamiętajmy, aby nie zakładać wentylatora bez pasty termo-przewodzącej. Dzięki niej ciepło z procesora jest odprowadzane do chłodzenia, a nasz sprzęt działa szybciej. Bez nałożenia pasty procesor może się przegrzać. Należy również pamiętać, aby nie zostawiać procesora w laptopie bez wentylatora. W komputerach jest to możliwe, ponieważ niektóre procesory nie grzeją się aż tak bardzo, a cała elektronika nie jest w ścisku, jak jest w laptopach.

2. Pamięć RAM

Czy warto rozbudować nasz sprzęt o dodatkowe kilka GB? Zależy to od naszych potrzeb. Pracujemy w wymagających edytorach graficznych lub innych obciążających pamięć programach? Warto. Przeglądamy Internet, oglądamy filmy i wykonujemy pracę biurową? Sześć lub osiem GB wystarczy.

Aby wymienić lub dołożyć pamięci RAM do naszego laptopa, należy odkręcić dolną część przenośnego komputera. Kość pamięci powinna znajdować się tuż na wierzchu, przymocowana dwoma blaszkami z boku do gniazda na pamięć RAM. Blaszki należy odgiąć w bok, a kość powinna się wysunąć w górę. Pozostało tylko ją wypiąć z gniazda lekko pociągając nią do tyłu i w górę. Niepotrzebną już kość pamięci warto zachować na później, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy może się nam coś zepsuć. Pora zamontować nową pamięć RAM. Wystarczy wsunąć kość pod skosem do gniazda na pamięć i pociągając w dół wepchnąć ją między blaszki. Zrobione! Laptop od teraz będzie działał lepiej i będzie to koniec z zacinaniem się przy bardziej wymagających programach.

3. Dysk

Dzięki szybkim dyskom SSD nasz sprzęt będzie ładował szybciej system, programy i będzie bardziej energooszczędny. Dzisiaj ich cena nie jest tak duża jak kilka lat temu, więc model z 120 GB pamięci można kupić za niecałe 200 zł. Nie są to duże pieniądze, a nasz laptop będzie działał o wiele lepiej.

Wymiana powolnego dysku twardego na SSD nie jest aż tak trudnym procesem. Jak zwykle zaczynamy od odkręcenia dolnej części naszego laptopa. Będzie tam znajdował się dysk. Można go rozpoznać po prostokątnych wymiarach i metalowej obudowie, która jest przykręcona śrubkami i tym samym utrzymuje dysk. Odkręcamy ją po czym odpinamy kabel od nośnika danych. Po tym należy odczepić dysk od metalowej obudowy, która jest na nim. Zwykle wystarczy odkręcić kilka śrubek. Teraz bierzemy się za nowy dysk SSD. Zakładamy i mocujemy na nim obudowę, przypinamy kabel i mocujemy dysk w laptopie za pomocą śrub, które odkręciliśmy. Teraz trzeba złożyć laptop, zainstalować od nowa system (lub go sklonować z poprzedniego dysku) i laptop nabierze drugiego życia.

4. Bateria

Wszystko, co najważniejsze jest już ulepszone. Laptop powinien działać doskonale, ale jest jeszcze jeden problem, a jest nim bateria - jeżeli laptop przeżył już trochę lat, powinna być zużyta i wyczerpana. Owszem, można używać laptop stacjonarnie, ale właśnie jego największą zaletą jest mobilność. Aby to naprawić, wystarczy kupić nową baterię. Zdarza się, że niektóre laptopy mają baterię w środku obudowy. Wtedy wystarczy ją odkręcić i wymienić baterię, która będzie podpięta kablem.

Gdy wykonamy wszystkie ulepszenia, laptop powinien być jak nowy. Czasami jednak zdarza się, że po wymianie niektórych elementów przenośny komputer nie będzie chciał się włączyć. Jest to spowodowany uszkodzoną pamięcią RAM lub brakiem systemu na dysku. Jeżeli nie napotkamy żadnych problemów, możemy cieszyć się działającym sprzętem, który sami odnowiliśmy.

Komentarze