Steam Community - zło konieczne czy ułatwienie przygód komputerowych?

Gry komputeroweSteam Community - czym jest i czy warto z niej korzystać? Platformę Steam z pewnością można uznać za jedną z większych rewolucji w świecie gier ostatnich lat. Mało osób wie jednak, że sama platforma zaczęła działać w wersji beta już 2002 roku, a oficjalnie zaczęła funkcjonować w 2003 roku. Już w 2007 roku natomiast powstało Steam Community.

Czym jest Steam Community?

Termin "Steam Community" brzmi znacznie mniej tajemniczo, gdy spojrzymy na jego polską nazwę, czyli "Społeczność Steam". Czym jednak jest ta społeczność i co z nią wspólnego mają osoby, które chcą po prostu pograć w grę? Dla nich w zasadzie Steam Community jest jedynie opcjonalnym składnikiem platformy i wcale nie muszą z niego korzystać. Podobnie jednak jak klasyczne sieci społecznościowe przyciągają wielu użytkowników i mają dla nich ciekawą ofertę, również klient Steam zawiera w sobie elementy sieci społecznościowej, pozwalające użytkownikom platformy na łatwą interakcję ze znajomymi, którzy także z niej korzystają. Takie cechy, jak choćby różnorodne grupy użytkowników, jakie można tworzyć w ramach tej sieci społecznościowej, bardzo ułatwiają choćby wszelkiego rodzaju gry zespołowe, gdzie dzięki Steam Community znacznie łatwiej jest umówić się na wspólną grę czy omówić ewentualną strategię.

Dostępne kanały komunikacji

Tak samo jak każda inna platforma społecznościowa, również Steam Community ma bardzo rozbudowane możliwości, jeśli chodzi o komunikację pomiędzy użytkownikami. Historycznie najdłuższą tradycje mają oferowane przez Steam fora internetowe, na których można dzielić się wiedzą i zadawać pytania co do poszczególnych gier oferowanych na platformie. Ogromna ilość użytkowników, jaką ma Steam sprawia, że nawet w przypadku bardzo niszowych gier i trudnych pytań, często sprawia, że na odpowiedź musimy czekać jedynie kilka chwil. Potwierdzają to też strony zajmujące się analityką różnych witryn internetowych - jak choćby Alexa.com. Zgodnie z danymi, dostępnymi na stronie http://www.Alexa.com/siteinfo/steamcommunity.com, Steam Community znajduje się w okolicy 50-60 miejsca na liście najpopularniejszych stron internetowych w tak kluczowych z perspektywy graczy komputerowych krajach jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada czy Australia. Oprócz forów internetowych dostępne są też zarówno czaty tekstowe, jak i możliwość rozmów głosowych. Co ważne, w przypadku każdego z naszych potencjalnych rozmówców, mamy możliwość sprawdzenia jego profilu, dzięki czemu dowiemy się więcej o jego preferencjach w kwestii grania, a tym samym będziemy mieli możliwość upewnienia się, że jest on dobrym partnerem do rozmowy na wybrany przez nas temat.

Profile użytkowników

To, co odróżnia społeczność Steam od wielu innych forów internetowych poświęconych tematowi gier to między innymi automatyczne budowanie profilu użytkownika. Dzięki niemu możemy chwalić się naszymi dokonaniami w poszczególnych grach, dostępne są też różnorodne statystyki, informacje o grupach, których dany użytkownik jest członkiem etc. Jeżeli jednak zależy nam na maksymalnym zachowaniu naszej prywatności, to w ustawieniach naszego profilu możemy precyzyjnie ustalić, w jakim zakresie widoczne mają być poszczególne informacje o nas.

Dlaczego warto korzystać ze społeczności Steam?

Oprócz wspomnianych wcześniej kwestii - związanych z możliwością łatwego kontaktu z innymi użytkownikami jest też wiele innych powodów, dla których dołączenie do społeczności może być dobrym pomysłem. Profil, założony na Steam Community może bowiem być wykorzystywany choćby do logowania się na różnych stronach bez konieczności wymyślania i podawania kolejnych loginów i haseł. Od 2010 roku bowiem, w ramach OpenID różne strony mogą (oczywiście za naszą zgodą) wykorzystywać nasze konto Steam do wpuszczania nas na swoje witryny. Często, gdy są to witryny powiązane z daną grą, możemy uzyskać w ten sposób dostęp do dodatkowych materiałów.

Jak zadbać o uczciwość?

Ogromna liczba użytkowników platformy Steam oznacza, że z pewnością znajdą się tam też użytkownicy o niekoniecznie czystych intencjach. Dlatego właśnie zaimplementowano liczne algorytmy mające dbać o rozsądny poziom rozmów oraz o uczciwość graczy. Te pierwsze skanują rozmowy graczy, szukając podejrzanych zachowań lub po prostu wypowiedzi, które mogą być obraźliwe lub krzywdzące dla innych graczy. Choć problem wciąż nie został całkowicie wyeliminowany, to strategia ta stopniowo pozwala sprawić, że zarówno rozmowy tekstowe, jak i głosowe zaczną rzeczywiście wnosić konkretną wartość dla graczy, a nie jedynie skupiać się na obrażaniu się nawzajem. To drugie to natomiast słynny system VAC, który ma na celu zwalczanie graczy wykorzystujących oszustwa w grach.

Społeczność twórców

Klasyczny podział ról na platformie Steam jest prosty. Twórcy gier dostarczają zawartość do systemu, gracze - korzystają z tej zawartości grając. Wbrew pozorom jednak twórcami mogą być też zwykli użytkownicy platformy i niekoniecznie oznacza to, że muszą oni tworzyć gry. Od 2012 roku bowiem, w ramach Steam Community oferowany jest system promowania treści tworzonych przez użytkowników społeczności. Czasem mogą to być wyjątkowo wartościowe posty na forum, czasem grafiki tworzone na podstawie danej gry lub nią inspirowane, czasem natomiast są to bardzo bogate poradniki dotyczące poszczególnych gier. Warto skorzystać z tych możliwości, gdyż jako twórcy mamy dużą szansę zyskać popularność, którą być może będziemy mogli także wykorzystać komercyjnie. Z perspektywy użytkowników będących konsumentami treści, ułatwi to natomiast wyłowienie z niesamowitej liczby wpisów innych użytkowników tych, które rzeczywiście mogą mieć dla nas dużą wartość.

Przejmowanie funkcjonalności innych serwisów

Popularność, jaką od lat cieszy się Steam pozwala mu na ciągły rozwój. Jednocześnie, chcąc powstrzymać odpływ użytkowników do innych serwisów, oferuje on również nowe funkcjonalności. W ramach społeczności możliwe jest od niedawno choćby streamowanie gier bezpośrednio do społeczności, dzięki korzystaniu z aplikacji Steam. Biorąc pod uwagę również inne usługi, niezwiązane wprost z graniem - jak choćby wbudowany odtwarzacz muzyki - widać wyraźnie, że Steam Community stara się być odpowiedzią na wszelkie potrzeby społeczności graczy. Warto więc choćby spróbować wykorzystać potencjał platformy.

Komentarze