Zasilanie komputera - więcej znaczy lepiej?

Zasilanie komputeraZasilanie jest jednym z kluczowych elementów funkcjonalnego komputera. W zależności od jego przeznaczania - a co za tym idzie także zastosowanych podzespołów - będzie nam potrzebny inny zasilacz. Kiedy wybrać ten naprawdę mocny, a kiedy sprawdzi się model nieco słabszy?

Wybór zasilacza - jaki standard wybrać?

Zasilacz jest tylko z pozoru mało znaczącym komponentem samodzielnie składanego komputera. Podobnie jak w przypadku innych podzespołów, również tutaj należy zwrócić uwagę na jego parametry. Jedną z podstawowych kwestii jest standard zasilacza - do wyboru są m.in. zasilacze EPS12V, SFX, SFX-L, TFX i Pico. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest natomiast standard ATX.

ATX to unowocześniony standard AT - ten ostatni można spotkać do dziś, ale już rzadko, bo wersja ATX zdecydowanie go wyparła. Uniwersalny zasilacz z kategorii ATX, należący obecnie do najczęściej wybieranych, ma inny kształt złącz oraz umożliwia włączanie i wyłączanie zasilania za pomocą oprogramowania albo komponentów samego komputera. To ważna cecha odróżniająca go od zasilacza AT, który wyłącza się poprzez odłączenie zasilania sieciowego.

Zasilanie komputera

Moc zasilacza - im większa, tym lepiej?

Gdy już podejmiemy decyzję o rodzaju zasilacza, pora zwrócić uwagę na jego szczegółowe parametry. Musimy wziąć pod uwagę m.in. liczbę oraz rodzaj wtyków, tak aby odpowiadały złączom płyty głównej, procesora, karty graficznej oraz pamięci, czyli poszczególnych elementów, które chcemy podłączyć. Sporo uwagi należy również poświęcić mocy urządzania, która także powinna być adekwatna do zastosowanych w komputerze podzespołów.

Wśród zasilaczy AXT znajdziemy zarówno modele o mocy 400-600 W, jak i produkty o mocy 800 W i większej. Jeśli nasz komputer służy jedynie do surfowania po internecie czy też tworzenia i edycji dokumentów (dotyczy to zwykle sprzętu domowego czy biurowego), mniejsza moc będzie wystarczająca. Większe zapotrzebowanie na energię będą miały natomiast komponenty w intensywnie użytkowanym sprzęcie, np. do gier - w takim wypadku mocniejszy zasilacz to lepszy wybór. Dla najbardziej wydajnych urządzeń z nowoczesnymi podzespołami lub dwiema kartami graficznymi przeznaczone są natomiast zasilacze o największej mocy. Przeciętnemu użytkownikowi są one niepotrzebne.

Zasilanie komputera

Dlaczego moc zasilacza ma znacznie?

Decyzja o tym, jak mocny zasilacz wybrać, powinna być uzależniona przede wszystkim od podzespołów komputera. Jeśli zakupimy zbyt słaby zasilacz w stosunku do wymagań innych elementów, musimy liczyć się z ryzykiem zawieszania się komputera, przypadkowych resetów, a nawet poważniejszych awarii - takie właśnie bywają efekty przeciążonego zasilacza.

Warto także wybierać spośród zasilaczy nieco mocniejszych niż wymagają tego podzespoły - nie wpłynie to na zwiększenie poboru prądu, a jednocześnie pozwoli na ewentualną rozbudowę komputera w przyszłości. Nie należy jednak przesadzać z wygórowanymi parametrami - jak wyżej wspomnieliśmy, zasilacze z największą mocą znajdują zastosowanie jedynie w komputerach entuzjastów o ponadprzeciętnych wymaganiach.

Jak widać, od zasilania komputera w dużej mierze zależy płynność jego działania i praca podzespołów, którym dostarcza prąd. Przy wyborze nie kierujmy się więc najniższą ceną, ale jakością produktu i parametrami odpowiadającymi naszym potrzebom.

Autor: ww.euro.com.pl.

Komentarze