Protokoły zabezpieczające strony internetowe są ważne zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i właściciela serwisu online. Tworzenie zaszyfrowanego połączenia między przeglądarką www a serwerem internetowym pozwala zachować maksymalną poufność przesyłanych danych. A więc jak działa i kiedy warto wdrożyć protokół SSL na stronie internetowej? Zajrzyj do poradnika i dowiedz się czegoś więcej o Secure Sockets Layer!
SSL, czyli Secure Sockets Layer - dlaczego to ważne zabezpieczenie?
SSL (Secure Sockets Layer) to technologia szyfrowania, która chroni dane przesyłane między Twoją przeglądarką a stroną internetową. Implementacja takiego protokołu na stronie internetowej powoduje, że informacje, takie jak hasła czy dane karty płatniczej, są bezpieczne i trudniejsze do przechwycenia przez hakerów. Strony z SSL mają w adresie "https" i symbol kłódki.
Gdy odwiedzasz stronę z SSL, Twoja przeglądarka i serwer wymieniają specjalne klucze szyfrujące.
Protokoły SSL są powszechnie stosowane już od 1995 roku, kiedy to pierwsza przeglądarka klienta łączyła się z serwerem firmowym, a dane były transferowane w zaszyfrowanej formie. Dzięki temu nie ma ryzyka, że cyberprzestępcy przechwycą poufne informacje.
Jak działa protokół SSL i z czego się składa?
Zasada działania protokołu SSL jest wyjątkowo prosta. Secure Socketrs Layer tworzy bezpieczne połączenie między przeglądarką www a serwerem. Cała procedura dzieli się na 6 etapów: identyfikacja klienta na serwerze, odpowiedź z serwera, analiza certyfikatu bezpieczeństwa, wygenerowanie klucza sesji SSL, dekodowanie klucza.
Ostatni etap to początek sesji umożliwiającej bezpieczne przesyłanie informacji, np. przez formularze kontaktowe i panele logowania.
W praktyce SSL korzysta z sum kontrolnych oraz szyfrowania danych. Dzięki temu nawet poufne informacje są dobrze zabezpieczone w momencie ich transferowania na serwer.
Kto powinien korzystać z zabezpieczenia SSL?
Certyfikaty SSL są szczególnie ważne w biznesowym kontekście. Dlaczego? Otóż poprawiają poziom zaufania odbiorców, np. potencjalnych klientów do strony sklepu internetowego. To sygnał, że firma poważnie traktuje cyberbezpieczeństwo i dba o dobro swoich odbiorców.
Z certyfikatów SSL mogą korzystać osoby rozpoczynające swoją przygodę z biznesem online, np. e-commerce, właściciele dużych serwisów internetowych, a także software house’y, które realizują zaawansowane projekty webowe przetwarzające wiele (także poufnych) informacji klienta.
Jakie dane zabezpieczają nowoczesne protokoły SSL?
Zaawansowane protokoły SSL to świetne zabezpieczenie dla wszelkich danych przetwarzanych i wprowadzanych podczas korzystania ze stron www przez przeglądarki internetowe.
Dane, które są chronione przez takie certyfikaty bezpieczeństwa to przede wszystkim:
- loginy i hasła dostępowe do kont;
- dane kart płatniczych, np. wprowadzane podczas płatności w sklepach internetowych;
- adresy e-mail;
- wiadomości oraz dane w uzupełnianych formularzach na stronach;
- wysyłane pliki i dokumenty.
Dzięki certyfikatom SSL przedsiębiorcy, np. e-commerce zyskują pewność, że dane klientów nie zostaną skradzione w wyniku działalności cyberprzestępców. To mogłoby skutkować licznymi sankcjami z tytułu niedopełnienia obowiązków powiązanych z przetwarzaniem danych osobowych.
Dodatkowo klienci korzystający ze stron z zabezpieczeniem SSL nie martwią się o to, że jakiekolwiek poufne dane zostaną przechwycone przez niewłaściwe osoby.
Komentarze