Dysk w chmurze - jaki wybrać? Dysk Google, Dropbox, OneDrive, Mega

Dysk w chmurzeJeżeli na swoim komputerze mamy coś więcej niż masę śmiesznych obrazków, warto zadbać o odpowiednią kopię zapasową. Dzięki temu nie narazimy się na utratę ważnych dla nas zdjęć czy filmów, a także istotnych dokumentów.

Czym jest chmura internetowa?

Jeszcze niedawno chcąc stworzyć kopię plików wykorzystywaliśmy do tego fizyczne nośniki pamięci - dyski przenośne, pendrive czy też karty pamięci. Wszystko zmieniła usługa dysku w chmurze - jest to udostępnianie przez usługodawcę miejsca na pliki na jego serwerach ze stałym i nieograniczonym dostępem do nich. Mówiąc prościej, chmura to taki prywatny dysk z dostępem do niego przez internet.

Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim: wygoda. W większości wypadków dostęp do dysku w chmurze uzyskamy poprzez zalogowanie się na stronie internetowej usługodawcy. Oznacza to, że kopia zapasowa danych może w ciągu kilku chwil pojawić się na dowolnym urządzeniu, z którego skorzystamy.

Z drugiej strony chmura to bezpieczeństwo. Nasz fizyczny dysk może upaść, zostać zalany, skradziony, zgubiony albo też najzwyczajniej w świecie przestać działać. Serwery usługodawców są przed takimi sytuacjami znacznie lepiej zabezpieczone.

Jaki dysk w chmurze wybrać i dlaczego?

Przyjrzyjmy się 4 poniższym propozycją:

1. Dysk Google

Nie ma się co rozwodzić na temat Google - każdy kto czyta ten tekst najpewniej doskonale zna tę firmę. Każdy użytkownik smartfona z Androidem ma także swoje Konto Google i tym samym dostęp do Dysku Google.

Ten dysk oferuje w swojej darmowej wersji 15 GB miejsca na pliki. Dostęp do nich możemy uzyskać przez stronę internetową, aplikacje na Androida lub iOS, a także Windowsa czy macOS. Głęboka integracja z systemami operacyjnymi pozwala na wygodną obsługę plików w kopii zapasowej, a także szybki przesył danych do chmury.

Ważną zaletą dla osób zapisujących w sieci obszerne dokumenty jest fakt, że Google indeksuje nasze dane i pozwala na szybkie i skuteczne wyszukiwanie plików po zawartości. Jednocześnie dzięki integracji ze Zdjęciami Google oraz Dokumentami Google zarządzanie plikami jest wyjątkowo proste.

A co jeśli 15 GB to za mało? Google oferuje następujące pakiety w ramach subskrypcji Google One:

  • 100 GB za 8,99 złotych miesięcznie (lub 89,99 złotych rocznie);
  • 200 GB za 13,99 złotych miesięcznie (lub 139,99 złotych rocznie);
  • 2 TB za 46,99 złotych miesięcznie (lub 469,99 złotych rocznie).

Oprócz większej ilości miejsca na pliki Google One to także możliwość podpięcia do subskrypcji członków rodziny, a także wsparcie ekspertów giganta z Mountain View.

2. Dropbox

Dropbox jest bardzo znanym - i jednym z pierwszych tak popularnych - dyskiem w chmurze. Dostęp do niego uzyskamy zarówno z poziomu strony internetowej, jak i aplikacji na komputer czy też urządzenia mobilne.

Ilość miejsca w darmowym pakiecie Basic nie zachwyca - dostajemy tutaj zaledwie 2 GB. Dostępne są jednak dodatkowe pakiety.

Dla użytkowników indywidualnych przeznaczone są pakiety Plus (2 TB) oraz Professional (3 TB) w cenie odpowiednio 11,99€ i 19,99€ miesięcznie (lub 119,90€ i 199€ rocznie).

Pakiety dla zespołów to natomiast Standard (5 TB) i Advanced (bez limitu GB) w cenie kolejno 12€ i 18€ miesięcznie od jednego użytkownika (w przypadku rocznej subskrypcji ceny wynoszą 120€ i 180€ od osoby).

Kolejne pakiety na Dropbox to jednak nie tylko przestrzeń, ale także dodatkowa funkcjonalność. Wśród dostępnych udogodnień możemy wymienić chociażby przywracanie starszych wersji, a nawet całych plików (dla pakietu Plus do 30 dni wstecz, w pozostałych nawet do 180 dni wstecz), przeszukiwanie treści dokumentów czy też obsługa plików z zewnętrznych narzędzi Google i Office.

3. OneDrive

Microsoftu nikomu przedstawiać nie trzeba. Firma znana z Windowsa i Xboksa siłą rzeczy także rozwija swój dysk w chmurze. Dzięki renomie firmy nie ma zbytnio powodów, aby martwić się o bezpieczeństwo danych (oczywiście pomijając czynniki, na które wpływ mamy tylko my).

OneDrive oferuje oczywiście wszystkie wymagane w dzisiejszych czasach aspekty takie jak multiplatformowość czy też wygodny dostęp z poziomu witryny WWW i aplikacji.

W darmowym wariancie Microsoft oferuje 5 GB miejsca na pliki. W przypadku chęci zakupu większej pojemności mamy tylko dwie opcje:

  • dodatkowe 100 GB miejsca za 7,99 złotych miesięcznie (bez możliwości kupna z opłatą za cały rok z góry);
  • zakup subskrypcji Microsoft 365 zapewniającej 1 TB miejsca na dane oraz dostęp do najnowszych wersji aplikacji Microsoft Office.

Bez wątpliwości drugi wariant wydaje się dużo rozsądniejszy. Nie tylko gwarantuje nam całkiem pokaźną ilość miejsca na serwerze, ale pozwala korzystać z pakietu Office, który jest zdaniem wielu najlepszym tego typu narzędziem na rynku.

Jaka jest cena Microsoft 365? W przypadku pakietu dla jednej osoby wynosi ona 29,99 złotych miesięcznie (lub 299,99 złotych rocznie). Jeśli natomiast chcemy zaopatrzyć w tę subskrypcję całą rodzinę możemy zdecydować się na Microsoft 365 Family - pozwala na dostęp nawet sześciu osobom i gwarantuje każdej z nich 1 TB miejsca na dysku OneDrive. Cena tego wariantu to 42,99 złotych miesięcznie albo 429,99 złotych rocznie.

4. Mega

A co jeśli nie mamy zamiaru wydawać ani grosza i chcemy jak najwięcej przestrzeni na dysku? Wtedy powinniśmy wybrać Mega. Jest to dysk w chmurze, który w swojej darmowej wersji daje aż 50 GB miejsca.

Kolejną zaletą Mega jest możliwość przesyłania linku do pliku z kluczem albo bez. Dzięki temu możemy osobno wysłać link do pliku i osobno klucz (przykładowo wykorzystując do tego maila i SMS), co zmniejsza szanse na uzyskanie do niego dostępu przez osoby trzecie.

A co jeśli 50 GB to za mało? Wtedy Mega daje 4 warianty płatnych pakietów:

  • 400 GB za 4,99€ miesięcznie (49,90€ rocznie);
  • 2 TB za 9,99€ miesięcznie (99,90€ rocznie);
  • 8 TB za 19,99€ miesięcznie (199,90€ rocznie);
  • 16 TB za 29,99€ miesięcznie (299,90€ rocznie).

Wybór najodpowiedniejszego dla naszych wymagań dysku w chmurze nie jest taki prosty. Na rynku znajdziemy sporo firm, które oferują takie usługi. Z tego względu warto zastanowić się czego najbardziej potrzebujemy, a z czego możemy zrezygnować i w oparciu o to zacząć przeglądać oferty. W końcu posiadacz iPhone’a i Maca prędzej zdecyduje się na iCloud, niż ktoś kto nigdy sprzętu Apple nie posiadał.

Cztery wymienione wyżej usługi to tylko propozycje i warto samemu rozejrzeć się za dyskiem w chmurze, który pozwoli bezpiecznie tworzyć kopie zapasowe najważniejszych plików.

Komentarze