Grafika wektorowa - definicja, zalety, formaty

Grafika wektorowaGrafika wektorowa gwarantuje ogromny zakres możliwości. Należy jednak zaznaczyć, że sposób jej tworzenia jest bardziej skomplikowany niż grafiki rastrowej. W grafice wektorowej podstawę stanowi kod matematyczny, podczas gdy grafikę rastrową definiują informacje zapisane w poszczególnych pikselach.

Definicja grafiki wektorowej

Każdy obraz w grafice wektorowej opiera się na elementach zwanych prymitywami. To nic innego, jak figury geometryczne, czyli m.in. odcinki, łuki, krzywe, okręgi, wielokąty umiejscowione w układzie współrzędnych. Każda z nich ma określone położenie i rozmiar oraz dodatkowe atrybuty np. kolor wypełnienia, grubość linii, kolor linii itd.

W przypadku grafiki wektorowej trójwymiarowej stosuje się bryły i trójwymiarowy układ współrzędnych.

Zalety grafiki wektorowej

Przede wszystkim ten rodzaj grafiki komputerowej gwarantuje pełną skalowalność. Możemy więc zmniejszać oraz powiększać obraz bez straty jakości. Można go też poddawać innym przekształceniom geometrycznym jak np. obroty.

Format wektorowy można w dowolnym momencie przekonwertować do formatu rastrowego. W drugą stronę bez odpowiedniego oprogramowania przetwarzającego jest to niemożliwe. Znaczącą jego wadą jest fakt, że skomplikowane grafiki (o dużej szczegółowości) wyróżniają się dość wysoką wagą. Ponadto jest to rodzaj grafiki, który nie zapewnia tak wysokiej jakości i szczegółowości, jak formaty rastrowe.

Grafikę cyfrową wektorową stosuje się w wielu branżach. Typowe zastosowania to tworzenie:

  • logotypów, ikon, itd.,
  • clipartów,
  • infografik,
  • czcionek,
  • gier komputerowych,
  • bannerów reklamowych, a także innych elementów promocyjnych,
  • schematów, rysunków technicznych - grafika wektorowa jest nieodłącznym elementem oprogramowania CAD.

Formaty grafiki wektorowej

Grafika wektorowa również występuje w różnych formatach. Nie można jednoznacznie powiedzieć, który z nich jest najlepszy. Wybór jest kwestią indywidualną - jest on uzależniony od tego, gdzie zostanie wykorzystana dana grafika.

    • EPS (Encapsulated PostScript) - uchodzi za jeden z najbardziej uniwersalnych formatów. Jest on obsługiwany przez większość popularnych narzędzi. W tym przypadku dane zapisywane są w postaci PostScript. Na uwagę zasługuje fakt, że był to podstawowy format w programie Adobe Ilustrator.
    • SVG (Scalable Vector Graphics) - występuje zarówno w wersji nieskompresowanej oraz skompresowanej. Opisywany format skutecznie zastąpił EPS. Plusem jest fakt, że jest on przetwarzany przez większość przeglądarek internetowych. Ponadto możliwa jest modyfikacja poprzez CSS oraz JavaScript. Kolejną zaletą jest możliwość opisania takich informacji, jak np. cieniach, gradientach, krzywych itd.
    • PDF - obok EPS jest jednym z najpowszechniejszych formatów. Jest łatwy w przetworzeniu, dzięki czemu obsługuje go większość przeglądarek internetowych oraz urządzeń stacjonarnych i mobilnych. Niewątpliwym plusem jest błyskawiczny zapis pliku, a także relatywnie niska waga.
    • AI - to rozszerzenie oprogramowania o nazwie Adobe Ilustrator. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to format wspierany przez programy tej marki. Możemy otworzyć go za pomocą innych narzędzi, jednak nie ma gwarancji, że obraz będzie występować w pierwotnej formie. Może on różnić się detalami, co w niektórych projektach jest wielką wadą.
    • CDR - jest formatem występującym w programie CorelDraw. Rozszerzenie jest również w pełni obsługiwane przez oprogramowania Inkscape, które zostało udostępnione na platformy MAC. Minusem jest fakt, że nie otworzymy grafiki w tym formacie poprzez inne aplikacje, czy też narzędzia.
    • WMF / EMF (Windows MetaFile / Enhanced MetaFile) - jest formatem utworzonym przez firmę Microsoft, który obsługuje pliki wektorowe i rastrowe. Umożliwia on osadzenie grafik np. w programach pakietu Microsoft Office.

    Komentarze