Gry komputerowe - zalety i wady

Gry komputeroweRynek gier komputerowych staje się coraz bardziej popularny i przynosi coraz większe dochody. Z roku na rok powstają coraz nowsze gry, które swoją grafiką coraz bardziej przypominają rzeczywisty świat.

Nakłady przekazywane na produkcję gier już przewyższają te które ponoszą twórcy wysokobudżetowych filmów.

Na świecie jest wielu graczy, którzy chętnie oddają się interaktywnej rozrywce. Wiadomo, że wszystko ma swoje wady i zalety gry komputerowe również posiadają plusy i minusy.

Mianem wartościowej gry komputerowej określa się gry, które nie dość, że przynoszą rozrywkę, bawią to jeszcze uczą i rozwijają intelektualnie, a nie polegają tylko na idź do wyznaczonego celu zabij wróć i tak przez całą grę.

Gry komputerowe - zalety

Do zalet gier komputerowych można zaliczyć wypracowanie zdolności samodzielnego podejmowania decyzji  (oczywiście nie mamy tu na myśli podjęcie decyzji jak zniszczyć przeciwnika). Gry poprawiają nasz refleks, logiczne myślenie, sprawność manualną, rozwijają umiejętność postrzegania, uczą jak dojść do celu, wymuszają samodzielne podejmowanie decyzji i ponoszenia konsekwencji za te decyzje. Oprócz tego uczą nas szukania wskazówek, uczą dobrych wzorców, doskonalą kondycję wzrokowo-ruchową czy pokazują, że w niektórych sytuacjach należy podporządkować się określonym zasadom, aby odnieść sukces. Spełniają również rolę terapeutyczną leczą z lęków, fobii, a także pozwalają się dowartościować i uwierzyć w siebie osobą niepewnym i zdołowanym.

Natomiast gry wieloosobowe uczą nas współpracować z grupą, uświadamiają jak się w niej odnaleźć jak również uczą strategii i współpracy. Jednak każdy medal ma dwie strony gry komputerowe mają również swoje wady.

Gry komputerowe - wady

Teraz wymienimy ciemną stronę gier - wady gier komputerowych. Gry nazywane przez niektórych "bezmyślnymi siekaczkami" stanowią zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego młodego człowieka, bo czego może nauczyć gra gdzie chodzi tylko o jak najbardziej krwawe i jak najbardziej brutalne wyeliminowanie przeciwnika. Wiele współczesnych gier posiada dużo przemocy i okrucieństwa oddaje dość realnie co działo się na polu walki oderwane ręce, nogi, głowy to nie rzadkość w grach. Wiele osób uważa, że gry pobudzają w graczu agresję i przemoc, gdyż grając w brutalne gry dziecko może sobie wyrobić nawyk, że będąc agresywnym i stosując przemoc przetrwa w realnym świecie, ponadto gdy poziom trudności jest zbyt duży może to doprowadzić do nerwicy i częstej wymiany myszki lub klawiatury. Jeśli dziecko spędza przed komputerem zbyt dużo czasu może zatracić poczucie dystansu między światem gier, a światem realnym.

Przykładem takiego zatracenia może być na przykład: dziecko pobiło swojego kolegę i dało mu apteczkę, żeby się wyleczył inny przykład dziecko skoczyło z dużej wysokości, bo myślało, że podobnie jak swój bohater z gry uniesie się w powietrzu. Gry działają na psychikę dziecka silniej niż filmy, ponieważ w filmach dziecko tylko ogląda przemoc, a w grze samo ją stosuje by wygrać, czasem może poczuć się jak heros decydujący o życiu lub śmierci. Takie gry prowadzą do znieczulenia, dziecko staje się nieczułe i niewrażliwe na krzywdę innych a rozwalone głowy, złamane ręce czy inne obrażenia ciała nie robią na nim wrażenia. Gramy w gry ponieważ dostarczają nam rozrywki i są sposobem na nudę, zagłębiając się w jakąś grę dążymy do mistrzostwa, chcemy mieć coraz większy poziom i stawać się coraz silniejszym to może prowadzić do nerwicy i uzależnienia.

Nerwica może być spowodowana tym, że ktoś nas zabił lub nie możemy przejść danego poziomu stajemy się wówczas nerwowi odbija się na naszym najbliższym otoczeniu zdenerwowani stajemy się niemili i wulgarni. Widząc, że inna postać nas zabiła lub nie mogąc przejść danego momentu gramy jeszcze więcej co prowadzi do uzależnienia. Pierwsze symptomy uzależnienia objawiają się miedzy innymi tym, iż dziecko lub osoba dorosła spożywa posiłki przed komputerem, ma problemy z koncentracją, śpi nerwowo często budząc się w nocy, aby zagrać, nie spotyka się z rówieśnikami a jego najlepszym przyjacielem staje się komputer, zaprzestanie gry powoduje złe samopoczucie lub ataki agresji, zaniedbuje naukę i najbliższych, a w przypadku osoby dorosłej zaniedbuję pracę co może prowadzić do zwolnienia jest jeszcze wiele innych sygnałów wskazujących uzależnienie wymieniłem tu tylko główne najważniejsze symptomy uzależnienia na które należy szybko zareagować.

Osoba dorosła sama powinna się opamiętać i przestać całe dnie spędzać przed komputerem choć nie jest to łatwe to jak uzależnienie od alkoholu lub papierosów nie chcesz ale musisz. Natomiast jeżeli chodzi o dziecko to rodzice powinni zwrócić uwagę w jakie gry dzieci grają najlepiej wyłączyć w grach przemoc i krew przy kupnie gry należy zwracać uwagę na oznaczenia wiekowe można dziecku zaproponować inną grę mniej brutalną gdzie kończyny nie latają w powietrzu a ekran nie jest czerwony od ilości krwi, zainteresować dziecko inną metodą spędzania wolnego czasu lub znaleźć mu jakieś hobby.

Ważne jest także uświadomienie dziecku zagrożeń związanych z uzależnieniem rodzice mogą wytyczać dzienny czas spędzania czasu przed komputerem na przykład dwie godziny dziennie, zapraszać kolegów i koleżanki. Jak wszystkie opcje zawiodą dla dobra dziecka można mu zabrać komputer lub ustawić na hasło. Gry komputerowe mogą być świetną formą rozrywki, ale mogą również zmarnować komuś życie dlatego jak to prawie we wszystkim bywa również w grach należy zachować umiar i dzielić gry z innymi przyjemnościami.

Komentarze

Mirek
Ja widzę same zalety :) Jeśli się nie przesadza, to czemu nie grac? Wiadomo, wszystko z umiarem. Ostatnio obczaiłem, ze Golden Eggs Studio, z Pawłem Czarneckim na czele robią naprawdę fajne gry
MWTMASTER
Jak ktoś może gadać takie bzdury sam gram i mam umiar nie mieszajcie innym w życiorysach
LubieGry
Przede wszystkim rodzice powinni kupować dzieciom gry dostosowane do ich wieku (klasyfikacja PEGI). Nie ma sensu obwinianie twórców gier za to, iż dzieci grają w gry, w których jest przemoc
https://www.gamestown.pl
PCGamer
Uważam, że jest więcej zalet niż wad
Jakub
Z całym szacunkiem ale takiego pitolenia dawno się słyszałem xD "dziecko pobiło kolegę i dało mu apteczkę, by się wyleczył" skąd ktoś ma takie informacje?! Toż to bzdura. Wszystko z głową i jeśli dziecko nawet coś takiego wyczyni to jest to wina rodzica, że nad dzieckiem nie panuje. Poza tym mam dziwne uczucie, że gdy ktokolwiek udowadnia, że gry są złe to pokazuje tylko te "siekanki" jak to określił redaktor i pomija wiele wzruszających i pouczających tytułów. Czasy się zmieniają i trzeba iść razem z nimi a nie narzekać ;)
Daria
Generalnie, zgadzam się z tym co jest tu napisane. Gry mają mnóstwo zalet, jednak jeżeli uświadomimy młodocianym jak należy się z nimi obchodzić. Sama gram i na swoim przykładzie jestem w stanie podać mnóstwo plusów grania, może jeden minus (szybko przy grach czas leci). Pozdrawiam!
Gracz
Wady gier komputerowych - brak wad :)
Monika
Nie gram - uważam, że niestety jest znacznie więcej wad niż zalet