iPhone 13 a iPhone 12 - porównanie

iPhone 13 a iPhone 12Wraz z pojawieniem się na rynku nowego modelu smartfona z pod znaku jabłka nasuwa się pytanie: Czym różni się swój poprzednik iPhone 12 od iPhone'a 13? Czy najnowszy model został wyposażony w podzespoły, które sprawią, że zauważymy różnice w codziennym użytkowaniu?. Według producenta tak, ale rzeczywistość często odbiega od dostarczanych nam informacji marketingowych. Z tego też powodu warto poznać najważniejsze parametry nowego urządzenia od firmy Apple.

iPhone 13 a iPhone 12 - dostępne modele

Najnowsza linia smartfonów Apple obejmuje cztery modele iPhone'a 13:

 • mini,
 • zwykły,
 • Pro,
 • Pro Max.

W tej kwestii nic się nie zmieniło w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy to nowe serie również zawierały cztery modele. W ubiegłym roku najlepiej sprzedającym się smartfonem z rodziny nadgryzionego jabłka, był iPhone 12. Pierwsze półrocze 2022 roku pokazało, że podobnie ma się sytuacja z jego następnikiem spod liczby trzynaście. Z tego też powodu te dwa modele są najczęściej porównywane przez potencjalnych użytkowników, którzy maja dylemat, czy wybrać najnowszą wersję, czy postawić na sprawdzony model z ubiegłego roku i zaoszczędzić kilkaset złotych.

iPhone 13 a iPhone 12 - podobieństwa i różnice

Porównując ze sobą dwa najnowsze modele warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

 • wygląd;
 • ekran;
 • procesor;
 • pamięć;
 • łączność;
 • aparat;
 • baterię.

iPhone 12 vs. iPhone 13 - wygląd

Design nowszego modelu nie różni się praktycznie niczym od poprzednika. Wielkość ekranu pozostaje bez zmian i jest to 6,1 cala. Telefon jest nieco grubszy od poprzednika, ze względu na zastosowanie baterii o większej pojemności. Różnica jest prawie niezauważalna ponieważ wynosi około 0,3 mm. Grubość "dwunastki" to 7,4 mm, a "trzynaski": 7,65 mm. Nowy model jest też trochę cięższy, waży 173g, a poprzednik 162g. Delikatną różnicę zauważymy z tyłu telefonu, zmieniło się położenie aparatów. W nowym modelu mamy do czynienia z ukośnym położeniem obiektywów. Zatem zmiany wyglądu nowszej wersji są tylko kosmetyczne. Apple nadal stawia na ostre kształty, a boczne krawędzie pozostały wygięte pod kątem prostym.

iPhone 13 vs. iPhone 12 - ekran

Firma Apple w nowym modelu smartfona zastosowała (tak samo jak w "dwunastce") 6,1 calowy bezbramkowy wyświetlacz OLED Super Retina XDR, o rozdzielczości 2532 na 1170 pikseli, z technologią HDR. Niewielka różnica (w porównaniu z poprzednikiem) polega na zwiększeniu jasności ekranu z 625 nitów do 800 nitów. Wyświetlacz obydwu urządzeń chroniony jest powłoką Ceramic Shield, która całkiem nieźle radzi sobie podczas upadku ze znacznej wysokości. Powłoka skutecznie amortyzuje upadek telefonu, ponieważ zmniejszono jej twardość, co - niestety - spowodowało, że jest bardziej narażony na zarysowanie. W tym miejscu należy wspomnieć, że nawet najlepsze powłoki ochronne nie gwarantują ochrony podczas upadku naszego telefonu.

iPhone 13 vs. iPhone 12 - procesor

Najnowsze urządzenie spod znaku "jabłka" zasilane jest przez procesor A15 Bionic. Nowy chipset, według zapewnień producenta, oferuje nawet o 50% większą wydajność niż procesory konkurencji. A15 Bionic pracuje w oparciu o 6 rdzeniowy układ CPU, w tym dwa wysokowydajne rdzenie, osiągające maksymalną częstotliwość taktowania 3,3 Ghz. Nowy chip A15 ma 15 miliardów tranzystorów, co stanowi wzrost w porównaniu z A14, który posiada ich 11,8 mld. Wszystkie te parametry powodują, że jest on wydajniejszy od jednostki stosowanej w wersji dwunastej. Testy pokazały, że procesor A15 zapewnia 10% większą wydajność jednordzeniową oraz 18% większą wydajność wielordzeniową, w porównaniu z chipsetem A14. Zapewnia nie tylko bardzo dobrą płynność działania, ale też dobrze radzi sobie również z zarządzaniem energią. Specyfikacja procesora A15 Bionic jest również bardziej wydajna pod względem grafiki - testy wskazują, że układ graficzny jest o około 15% szybszy od A14.

iPhone 12 vs. iPhone 13 - pamięć

"Dwunastka" dostępna jest w 3 wersjach pamięci:

 • 64 GB,
 • 128 GB,
 • a także 256 GB.

W najnowszym swoim modelu firma Apple, dla klientów przygotowała również 3 opcje pamięci:

 • 128 GB,
 • 256 GB,
 • 512 GB.
Porównując te liczby nietrudno się domyślić, że "trzynastka" ma dwukrotnie większe warianty pamięci od swojego poprzednika.

iPhone 12 vs. iPhone 13 - łączność

Oba smartfony zapewniają dostęp do 5G. "Dwunastka" posiada opcje Dual Sim:

 • jeden slot na tradycyjną kartę nanoSim;
 • opcje wirtualnej karty Sim tzw. eSim.

W iPhone w wersji 13-nastej również mamy dostępny tylko jeden slot na fizyczną kartę pamięcią. Opcja Dual Sim dostępna jest (podobnie jak w ubiegłorocznym modelu) z wykorzystaniem karty eSim. Możemy w tej kwestii zauważyć pewną różnice. "Trzynastka" pozwala na korzystanie z dwóch kart eSim.

iPhone 13 vs. iPhone 12 - aparat

Dobry aparat to dla wielu parametr priorytetowy przy wyborze smartfona. Z tego względu Apple w kolejnych swoich modelach udoskonala i poprawia jakość fotografowania. Model oznaczony liczbą 13 również dostarcza nam kilku udoskonaleń, które mają za zadanie podnieść jakość zdjęć.  Liczba obiektywów - w porównaniu ze swoim poprzednikiem - została niezmieniona, tutaj również mamy do dyspozycji obiektyw szerokokątny i ultraszerokokątny, oba o rozdzielczości 12 MP. Bardzo istotna zmiana nastąpiła jednak odnośnie sensora, zastosowanego dla aparatu szerokokątnego. Matryca jest większa i - według producenta - wpuszcza o 47% więcej światła i dodatkowo posiada stabilizacje obrazu - Sensor-shift. Jest to szczególnie istotna zmiana, zauważalna podczas fotografowania przy złych warunkach oświetleniowych, kiedy nawet najmniejszy ruch ręki utrudnia zrobienie ostrego zdjęcia. Zdjęcia robione nocą posiadają mniej szumów i flar.  Zmianę zauważymy również podczas nagrywania video. W "trzynastce" mamy opcje nagrywania wideo HDR z Dolby Vision w jakości do 4K z częstotliwością 60 kl/s

iPhone 13 vs. iPhone 12 - bateria

W najnowszej serii została zwiększona pojemność ogniw, co w zestawieniu z bardziej energooszczędnym chipsetem oferuje do 2,5 godziny dłuższą pracę na baterii. Telefon został również przystosowany do szybkiego ładowania. Dzięki temu po 30 minutach bateria jest w 50 procentach naładowana.  "Trzynastka" oferuje umożliwia bezprzewodowe ładowanie w standardzie Qi o mocy 7,5 W oraz 15 W, przy użyciu ładowarki MagSafe.

iPhone 12 a iPhone 13 - podsumowanie porównania

Podsumowując, najnowszy model smartfona firmy Apple został poddany kosmetycznym zmianom jeśli chodzi o wygład, w porównaniu do swojego poprzednika. Jest o 0,3 mm cieńszy i otrzymał większą wyspę aparatów, które też zostały inaczej rozmieszczone. Zwiększono pojemność pamięci wewnętrznej w modelu bazowym: z 64 na 128 GB. Aparat trochę lepiej radzi sobie w trudniejszych warunkach oświetleniowych, możemy nagrywać filmy o rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę z Dolby Vision oraz funkcją rozmywania tła podczas filmowania. Testy pokazują również dużą różnice wydajności procesora nowego iPhone'a, względem jego poprzednika, jednak w codziennym użytkowaniu telefonu różnice te trudno dostrzec. Zmiany dostrzeżemy natomiast w baterii, która wydłuża czas pracy "trzynastki" o 40%. Z tych właśnie powodów, iPhone 13 jest pod kilkoma względami lepszy od iPhona 12. Znajdziemy tutaj kilka nowych funkcji, kilka ulepszonych parametrów, jednak dla wielu te zmiany będą nieszczególnie istotne, wręcz niezauważalne w codziennym użytkowaniu. Zarówno "dwunastka", jak i "trzynastka", to dwa świetne telefony z najwyższej półki, które dadzą użytkownikowi poczucie, że jest właścicielem smartfona klasy premium, a do tego dostarczają narzędzia dające wiele radości w czasie wolnym ale tez sporo ułatwień na co dzień.

Komentarze