Jak prawidłowo dobrać części do komputera?

Części do komputeraW dzisiejszym tekście opiszemy jak dobrać odpowiednie podzespoły do komputera.

Po pierwsze

Płyta główna oraz procesor: są to jedne z najważniejszych podzespołów w komputerze. Jeśli wybierzemy płytę na s1155 procesor również musi być pod takie wejście.

Jaką płytę wybrać?

Zależy czego oczekujesz oraz jaki masz budżet, jeżeli masz zamiar w przyszłości podkręcać komputer (O/C) i masz małą sumę do wydania wybierz podstawkę AMD AM3+ która zapewni dobre osiągi oraz możliwość odblokowania rdzeni (łatwiejsze podkręcanie).

Po drugie

Pamięć RAM najlepiej wybrać pamięć DDR3 są to najszybsze oraz najtańsze kości dostępne w tej chwili na rynku. Oczywiście pamięć musi pasować wejście do płyty głównej (płyta ma DDR2 kupujemy pamięć DDR2).

Jaką wielkość GB pamięci wybrać?

Wszystko zależy od budżetu oczywiście lepiej kupić 4GB ponieważ będzie to tańsze rozwiązanie niż 2x2GB lub 4x1GB + jedna zaleta zostanie nam więcej banków pamięci na przyszłość.

Po trzecie

Zasilacz niektórzy myślą że może być to byle jaki zasilacz lecz się mylą. Zasila on wszystkie podzespoły w naszym komputerze, markowe zasilacze posiadają różne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe itp, a klony typu no-name posiadają coś w stylu płytki drukowanej która nie zabezpieczy naszego komputera w odpowiedni sposób.

Kiedy wybrać drogi i solidny zasilacz?

Zawsze kiedy kupujemy komputer lepiej jest zainwestować w zasilacz na przyszłość z większym zapasem mocy. Mocny i solidny zasilacz jest nam potrzebny szczególnie wtedy kiedy podkręcamy nasz sprzęt. Podzespoły pobierają wtedy więcej prądu. Jedne z renomowanym firm na rynku to: OCZ, Silver Power, Aerocool, Corsair, Cooler Master.

Po czwarte

Karta graficzna. Kupując komputer decydujemy się oczywiście na kartę PCI-E x16. Karty typu Geforce 1GB 64bit DDR3 należy omijać dużym łukiem ponieważ nie nadają się nawet do oglądania filmów, lepiej zdecydować się na leszczy używany produkt.

Jakie karty wybierać?

Najlepiej wybierać karty z pamięcią od 512mb w górę, mnożnikiem najlepiej DDR5 oraz 256bit. Karta która spełnia te wymagania bez problemu pociągnie każdą nową grę oraz filmy w jakości HD.

Piąty punkt to dysk oraz napęd

Jaki dysk twardy wybierzecie to zależy od waszego budżetu oraz wymagań. Kupując nowy komputer najlepiej jest się zdecydować na dysk o pojemności 500GB w górę oraz prędkości 7200obrm. Kupując dysk wybierajcie wejście Sata III ponieważ jest to wejście które umożliwia nam szybką transmisje danych. Istnieją dyski SSD które mają bardzo szybką transmisje danych dzięki czemu komputer pracuje bardzo szybko. Wadą tych dysków jest ich cena 64GB SSD kosztuje tyle co zwykły dysk HDD 500Gb. Coś za coś. Napęd najlepiej wybrać zwykłą tanią nagrywarkę DVD ponieważ inwestycja w blu-rey jest nie opłacalna.

Ostatnią rzeczą pozostaje obudowa oraz chłodzenie Najlepiej wybrać obudowę wykonaną z aluminium oraz z dużą ilością otworów i wentylatorów które zapewnią nam odpowiednią cyrkulacje powietrza wewnątrz. Chłodzenie jeśli podkręcamy to niestety ale musimy zainwestować w lepsze chłodzenie ponieważ Box'owe wystarcza tylko na standardowe taktowania. Przegrzewający się sprzęt pracuje wolniej oraz skraca żywotność podzespołów.

Komentarze