Jaką sieć komórkową warto wybrać?

Sieć komórkowaDobranie odpowiedniej sieci komórkowej to ważna kwestia, ponieważ wpływa na codzienne korzystanie z telefonu. Klucz stanowi dopasowanie oferty do własnych potrzeb. Jak znaleźć najlepszą propozycję dla siebie i którą sieć z wielu dostępnych na rynku wybrać?


Czym jest sieć komórkowa i jakie są jej rodzaje?

Sieć komórkowa to inaczej sieć telefonii komórkowej. Jej zadanie to umożliwianie wykonywania bezprzewodowych połączeń pomiędzy odbiornikami. Pozwala to na wysyłanie wiadomości, a także korzystanie z internetu na urządzeniach (telefonach czy tabletach).

Firmy oferujące sieci komórkowe działają na konkretnych obszarach i nadają sygnały na bazie rozmieszczonych na danym terytorium stacji. Znane marki oferujące połączenia w Polsce funkcjonują na terenie całego kraju. Aby korzystać z ich usług, należy jedynie znajdować się w zasięgu sieci.

Sieci komórkowe dzielą się na różne rodzaje, a wśród nich są:

  • 3G - aktualnie najstarsza dostępna sieć na rynku, która jest stopniowo wyłączana na rzecz szybszych i nowocześniejszych;
  • 4G/LTE - najpopularniejsza teraz sieć dostępna u operatorów, umożliwiająca szybką łączność, płynne strumieniowanie i komfortowe korzystanie z wszelkich aplikacji online;
  • 5G - najnowocześniejszy standard sieci i generacja, która pozwala na najszybszy transfer danych. Nadaje się do przeprowadzania nawet bardzo zaawansowanych operacji sieciowych.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania sieci komórkowej?

Firmy oferujące usługi sieciowe proponują swoim klientom różne rodzaje współpracy, w tym abonamenty i usługi na kartę. Można podpisać umowę o świadczenia w ramach ustalonych pakietów i opłacać je każdego miesiąca, a także samodzielnie doładowywać środki, aby później wykorzystać je za pomocą specjalnych kodów na internet oraz SMS-y i MMS-y do innych.

Ważne aspekty to też zasięg i jakość sygnału oferowanego przez nadawcę. Najlepiej sprawdzić, jaki poziom zasięgu mają osoby korzystające z danej sieci w obszarze zamieszkania klienta. Zwykle tylko w nietypowo położonych lokalizacjach występują zakłócenia sygnału np. z powodu wysokich gór.

Sieć komórkowa

Powinno się porównać ze sobą ceny i oferty różnych firm. Niekiedy za podobne lub takie same usługi u kilku operatorów płaci się nieco inne kwoty. Czasami nadawcy proponują dodatkowe udogodnienia typu dostęp do VOD. Warto zapoznać się z abonamentami sieci Play. Marka znana jest z dobrego zasięgu i wysokiej klasy obsługi klienta.

Jeśli w ramach usług planuje się korzystać z dostępu do internetu domowego, to koniecznie trzeba sprawdzić opcje zarówno bezprzewodowe, jak i przewodowe. Różnią się one sposobem montażu, a także jakością połączenia czy limitami w transmisji danych. W przypadku większej liczby użytkowników częściej stawia się na internet na kablu.

Czasami w ramach umów z operatorami da się pozyskać nowe urządzenie. Należy sprawdzić, jakie sprzęty oferują konkretni przedstawiciele sieci. Być może znajdzie się wśród nich taki, który chciało się kupić. W opcji abonamentowej istnieje opcja rozłożenia go na raty, co będzie mniej odczuwalne dla portfela.

Trzeba też sprawdzić, jakie długości umów proponują różni przedstawiciele sieci telefonii komórkowych. Zwykle okres ten trwa 24 lub 32 miesiące. Dodatkowo wcześniejsze rozwiązanie zobowiązania wiąże się z opłatami, więc nie powinno się pomijać tego aspektu.

Sieć komórkowa

Jak dopasować ofertę sieci komórkowej do swoich potrzeb?

Przed wyborem konkretnej sieci komórkowej należy ustalić swoje priorytety i potrzeby. Trzeba ocenić, na czym zależy klientowi najbardziej - połączeniach telefonicznych, SMS-ach czy może dostępie do internetu? Osoby, które sporo rozmawiają przez smartfona, powinny sprawdzić przede wszystkim jakość zasięgu w miejscu zamieszkania, a także liczbę darmowych minut dostępnych w pakiecie.

Niektórzy spędzają każdego dnia kilka godzin na rozmowach, podczas gdy inni komunikują się przede wszystkim online. Zagorzali użytkownicy internetowych komunikatorów i aplikacji muszą zwrócić uwagę na oferty z dużą liczbą GB do wykorzystania. Warto też zainteresować się opcjami internetu no limit.

Następnie należałoby zapoznać się z wszelkimi usługami dodatkowymi, jakie operatorzy uwzględniają w pakietach. Czasami korzystne cenowo okazują się abonamenty w połączeniu z usługą telewizji kablowej. Nie każdy ma jednak taką potrzebę, dlatego lepiej się temu przyjrzeć.

Każdy zainteresowany powinien ustalić pewien budżet, jaki miesięcznie chciałby uiszczać na sieć komórkową, aby skonfrontować swoje oczekiwania z propozycjami od różnych operatorów, i wybrać tę, która jest najbliższa zarówno oczekiwaniom pod względem finansowym, jak i usługowym.

Przed podpisaniem umowy trzeba ją dokładnie przeczytać, żeby mieć pewność, że nie ma w niej żadnych ukrytych kosztów, a wszystkie parametry odpowiadają temu, o czym rozmawiało się z konsultantem. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z propozycjami od najbardziej znanych operatorów np. takich jak Play. Wszelkie informacje można znaleźć na oficjalnych stronach oraz w stacjonarnych punktach obsługi.

Komentarze