Jak obliczyć cenę netto z brutto i odwrotnie?

Brutto nettoChoć różnica pomiędzy ceną netto i brutto jest dość łatwa do zrozumienia, to w wielu sytuacjach mogą się one mylić. Trudności z wykonaniem odpowiednich obliczeń okażą się szczególnie problematyczne, jeżeli prowadzisz biznes w branży e-commerce. W tym poradniku podpowiemy Ci więc, jak przeliczać cenę netto z brutto i odwrotnie!

Czym różni się cena netto od brutto?

Aby nauczyć się przeliczać cenę netto na brutto i odwrotnie, należy przede wszystkim dobrze zrozumieć, czym różnią się one między sobą.

Cena netto to po prostu cena produktu pomniejszona o wartość podatku VAT. Jej znajomość jest istotna ze względu na:

  • Katalogi i cenniki hurtowni lub producentów, którzy podają w nich zazwyczaj ceny netto swoich towarów.
  • Konieczność obliczenia podatku VAT, który musisz odprowadzać jako sprzedawca.
  • Możliwość obliczenia kosztów potrzebnych do "wyzerowania" VAT-u.

Cena brutto to natomiast cena produktu wraz z podatkiem VAT od towarów i usług. Naliczany jest on w przypadku większości przedsiębiorców w branży e-commerce, którzy prowadzą aktywną działalność gospodarczą. Standardowa stawka podatku VAT wynosi 23%, a w niektórych przypadkach obniżana jest do 8% (przy uwzględnieniu 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży autorskich praw majątkowych) lub 5% (w odniesieniu do podstawowych produktów żywnościowych oraz książek). Znajomość cen brutto przydaje się ze względu na:

  • Cenniki przeznaczone dla klientów detalicznych, w których podaje się właśnie ceny brutto produktów.
  • Zakupy w hurtowniach i u producentów, którym płacisz brutto.
  • Konieczność obliczania własnych marż i narzutów.

Jak obliczyć cenę netto z brutto?

Wyliczenie ceny netto z brutto nie powinno Ci sprawić większych problemów. Wystarczy daną wartość pomniejszyć o odpowiedniej wysokości podatek. Wzór wygląda więc tak:

cena netto = cena brutto / 1,23

Pamiętaj, aby w podanym powyżej wzorze zamienić "1,23" na "1,08" lub "1,05", jeśli podatek VAT w Twojej sytuacji jest niższy.

Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć sposób obliczania ceny netto z brutto, posłużymy się przykładem. Załóżmy, że kupujesz laptopa za 3000 zł. Urządzenia tego typu objęte są standardową stawką VAT w wysokości 23%. Jeśli chcesz poznać cenę netto swojego nowego komputera, wystarczy podzielić jego cenę brutto przez 1,23:

3000 zł / 1,23 = 2439,02 zł

Jeśli dokładny wynik ma więcej niż dwa miejsca po przecinku, pamiętaj o zaokrągleniu go do jednego grosza.

Jak obliczyć cenę brutto z netto?

Równie łatwe okaże się wyliczanie ceny brutto z netto. W tym przypadku postępujesz odwrotnie, a więc powiększasz daną kwotę o wartość podatku. Skorzystaj z następującego wzoru:

cena brutto = cena netto * 1,23

W tej sytuacji również nie zapominaj o zamianie wartości "1,23" na "1,08" lub "1,05" w zależności od dokładnej wysokości podatku VAT.

Na potrzeby precyzyjnego wyjaśnienia powyższego wzoru załóżmy, że zamawiasz do swojego sklepu z elektroniką laptop, który w katalogu hurtowni opatrzony jest ceną netto 2439,02 zł. Aby dowiedzieć się, ile w rzeczywistości zapłacisz za towar dostawcy, musisz dodać do tej kwoty wartość podatku VAT (23%):

2439,02 zł * 1,23 = 3000 zł

W razie potrzeby nie zapomnij o zaokrągleniu kwoty do dwóch miejsc po przecinku.

Jak obliczyć wartość podatku VAT?

Jak już pewnie wiesz, podatek VAT w prosty sposób wyliczysz poprzez odjęcie ceny netto od ceny brutto. Musisz więc najpierw poznać obie te wartości, a następnie wykonać właściwe działanie. Posługując się naszym powyższym przykładem, szybko ustalisz więc, że VAT za telewizor wynosi:

3000 zł - 2439,02 zł = 560,98 zł

Właśnie taką wartość - 560,98 zł - możesz sobie odliczyć, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, a Twoja firma generuje wystarczająco duże koszty.

Wartość VAT-u możesz również poznać, mnożąc cenę netto przez stawkę podatku (np. 0,23).

Cen netto i brutto nie musisz liczyć samodzielnie!

Pamiętaj, że nie musisz własnoręcznie wykonywać wszystkich działań za każdym razem, gdy składasz zamówienie w hurtowni lub aktualizujesz swoją strategię cenową. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnych w sieci intuicyjnych kalkulatorów netto-brutto. Rozwiązania tego typu znajdziesz nieraz nawet w obrębie wykorzystywanej do prowadzenia sklepu platformy e-commerce. Udostępnia je na przykład popularne oprogramowanie Sky-Shop. Wpisując dane kwoty w odpowiednich rubrykach narzędzia, szybko i wygodnie poznasz interesujące Cię ceny!

Komentarze

obiznes.pl
Osoby zatrudnione na umowę o pracę co roku interesuje kwestia związana z płacą minimalną. Warto zauważyć, że w 2023 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło raz w styczniu i drugi raz w lipcu. Dokładnie to samo czeka nas w 2024 roku. Przechodząc do konkretów, najniższa krajowa 2024 roku wyniesie: od 1 stycznia 2024 r.: 4.242 zł brutto (3.221,98 zł netto), od 1 lipca 2024 r.: 4.300 zł brutto (3.261,53 zł netto). Mowa zatem o wzroście 700-752 zł w porównaniu do poprzedniego roku. Dodatkowo, warto wspomnieć o tym, ile będzie wynosić wysokość minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. Mowa tu głównie o osobach, które otrzymują wynagrodzenie za wykonanie zlecenie lub daną usługą. W tym przypadku również nastąpią dwie podwyżki. Minimalna stawka godzinowa wyniesie: od 1 stycznia 2024 r.: 27.70 zł brutto, od 1 lipca 2024 r.: 28,10 zł brutto. Choć większości z nas cieszy się z owych podwyżek to należy pamiętać, że generują one wzrost kosztów dla naszych pracodawców. W konsekwencji może się to przełożyć na wzrost cen towarów i usług przez nich oferowanych.